Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας ιδιαιτερότητα εγκατάστασης και ισχύς


george_gr

Recommended Posts

On 1/5/2019 at 3:25 ΠΜ, george_gr said:

Σωστά αυτά που γράφετε αλλά έχω την αίσθηση ότι αυτό που ρωτάω είναι κάτι που μπορεί να απαντηθεί και στο forum.

Κατανοητό να πρέπει να έρθει μηχανολόγος μηχανικός για να πει π.χ. τι αντλία θερμότητας χρειάζομαι αλλά τι σωλήνες(και για ψύξη μιας και το αναφέρατε) πρέπει να τοποθετηθούν κάτω από το μωσαικό και τα πατώματα τόσο δύσκολο είναι να απαντηθεί;

Κι εμείς να σε βοηθήσουμε προσπαθούμε αλλά χωρίς να σου πούμε λάθος πράγματα. Πρόσεξε ένα παράδειγμα:

Στο επόμενο από αυτό post, που είναι όλο σωστό, ο συνάδελφος σου γράφει: "Συμφωνώ με μονωμένη πολυστρωματική, μέγεθος από τη μελέτη (ισως και Φ26 δεν είμαι όμως μάντης)". Πράγματι, ο πολυστρωματικός σωλήνας τύπου PEX-AL-PEX ή "PEXAL" έχει πάχος από 2mm και άνω που σημαίνει ότι με πολυστρωματικό Φ 18 η εσωτερική διατομή είναι σχεδόν ίδια με του χαλκοσωλήνα φ16 x 1.  Άρα η απόφαση του εγκαταστάτη για φ18 είναι μεν σωστή, όπως σου έγραψα κι εγώ προηγουμένως, αλλά υπό προϋποθέσεις...Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μέχρι και PEXAL φ 26 x 3, αναλόγως με το σώμα που έχεις, την παροχή που επιθυμείς, τον κυκλοφορητή, κλπ. Αυτά δεν μπορούμε να τα βρούμε εμείς από εδώ, όσο και να θέλουμε...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες αλλά ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει. Μίλησα με έναν γείτονά μου μηχανολόγο μηχανικό και μου είπε να μην βάλω αντλία θερμότητας από την στιγμή που δεν έχω ενδοδαπέδια θέρμανση γιατί θα καίω τζάμπα ρεύμα και αντί αυτού να βάλω φυσικό αέριο. Επίσης ο εγκαταστάτης επιμένει να βάλω αντλία 19kw on/off και όχι inverter. Προσωπικά χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι διαφωνώ και με τους δύο και τώρα έχω κανονίσει να έρθει άλλος μηχανολόγος μηχανικός να δει το σπίτι.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία πάντως και με βάση τα στοιχεία που έχω δώσει για το σπίτι στο πρώτο post, η αντιπροσωπεία της Ariston μου είπε ότι χρειάζομαι αντλία 11kw και μου πρότεινε την nimbus plus 70m και ένας μηχανολόγος μηχανικός μου είπε ότι λογικά θα χρειαστώ αντλία 11-12kw.

Link to comment
Share on other sites

Από τον μηχανολόγο που θα έρθη, ζητήστε προσφορά για μελέτη απωλειών και του συστήματος θέρμανσης.

Συζητείστε μαζί του αν / πώς μπορείτε να έχετε και ψύξη από την ίδια Α.Θ.

Μην αρκεστείτε στο "πόσο κόβει το μάτι του", ότι χρειάζεται το σπίτι σας, το οποίο μπορεί να είναι δωρεάν τώρα, αλλά θα πληρώσετε μάλλον στο πολλαπλάσιο, τα επόμενα χρόνια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2019 at 11:51 ΜΜ, george_gr said:

...Μίλησα με έναν γείτονά μου μηχανολόγο μηχανικό και μου είπε να μην βάλω αντλία θερμότητας από την στιγμή που δεν έχω ενδοδαπέδια θέρμανση γιατί θα καίω τζάμπα ρεύμα και αντί αυτού να βάλω φυσικό αέριο. Επίσης ο εγκαταστάτης επιμένει να βάλω αντλία 19kw on/off και όχι inverter...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία πάντως...

Αυτές είναι απόψεις που βγαίνουν ύστερα από αυτοψία και δεν μπορεί ούτε να συμφωνήσει, ούτε να διαφωνήσει κάποιος. Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω είναι με το προηγούμενο post του συναδέλφου και να προσθέσω ότι η μελέτη απωλειών (αν υπάρχει και ενεργειακό πιστοποιητικό θα βοηθούσε) πρέπει να βγει από μηχανικό που θα δει από κοντά το σπίτι (Τοιχοποιία, κατάσταση κουφωμάτων, χαραμάδες, εκτίμηση επιβάρυνσης λόγω θερμογεφυρών, υγρασίες κλπ). Τα "τηλεφωνικά" και τις γνώμες "κουτουρού" απόφυγέ τα γιατί σε αυτή την περίπτωση ο ντήλερ είναι υπεύθυνος μόνο για το μηχάνημα που σου πουλάει και όχι για το αν αυτό θα σε ζεστάνει ή όχι. Επίσης τέτοιου είδους γνωμών δεν παίρνουν υπ' όψη τους τον σχεδιασμό των συνθηκών άνεσης που θα πάρει υπ' όψη το ο μηχανικός που θα σου σχεδιάσει από την αρχή το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο μηχανολόγος και είδε τον χώρο μου αλλά μελέτη μπορεί να κάνει μετά από 2-2,5 μήνες γιατί έχει πολύ δουλειά και δεν μπορώ να καθυστερήσω τόσο το εξοικονομώ. Αν περάσω τους σωλήνες από το δάπεδο ξηλώνοντας σε κάποια σημεία πατώματα και κάποια πλακάκια, ξέρουμε τι σωλήνες πρέπει να βάλω ή πρέπει πάλι να γίνει μελέτη; μιλάω για 9 σώματα καλοριφέρ σε σπίτι 130τμ. και για να είναι έτοιμο να υποδεχτεί fancoil για ψύξη-θέρμανση μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου είπε ότι το σωστό είναι να βάλω πρώτα τα αλουμίνια, την θερμοπρόσοψη και να κάνω την μόνωση της ταράτσας και μετά να κάνει την μελέτη. Εγώ όμως πρέπει πρώτα να περάσω τις σωληνώσεις για να προχωρήσω στα υπόλοιπα.

Δηλαδή εδώ το θέμα είναι να ήξερα τι σωληνώσεις πρέπει να περάσω και μετά αφού κάνω όλες τις παραπάνω εργασίες να αφήσω τελευταία την αντλία, να κάνει τότε την μελέτη και να μου πει και τι αντλία χρειάζομαι.

Edited by george_gr
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2019 at 12:43 ΠΜ, george_gr said:

Επίσης μου είπε ότι το σωστό είναι να βάλω πρώτα τα αλουμίνια, την θερμοπρόσοψη και να κάνω την μόνωση της ταράτσας και μετά να κάνει την μελέτη. Εγώ όμως πρέπει πρώτα να περάσω τις σωληνώσεις για να προχωρήσω στα υπόλοιπα.

Αν ξέρει τι πρόκειται να γίνει μπορεί να κάνει κανονικά τη μελέτη από πριν.

Αν έχει πρόβλημα χρόνου, βρες κάποιον άλλο.

On 17/5/2019 at 12:43 ΠΜ, george_gr said:

Δηλαδή εδώ το θέμα είναι να ήξερα τι σωληνώσεις πρέπει να περάσω και μετά αφού κάνω όλες τις παραπάνω εργασίες να αφήσω τελευταία την αντλία, να κάνει τότε την μελέτη και να μου πει και τι αντλία χρειάζομαι.

Η διατομή των σωληνώσεων (ειδικά για FCU) βγαίνει από τη μελέτη.

Το σίγουρο είναι, αν θέλεις πρόβλεψη για FCU, να μην έχεις σε σειρά σώματα αλλά κάθε σώμα να έχει το δικό του ζευγάρι σωλήνων, να είναι μονωμένες απαραίτητα, να υπάρχει σωλήνα αποχέτευσης και ένα καλώδιο 5x1.5 σε κάθε FCU.

Το που θα καταλήγουν όλα αυτά βέβαια ( και αν εξυπηρετεί κάποιες σωλήνες να ενώνονται στη διαδρομή) είναι κάτι που επίσης θα το ορίσει η μελέτη, ανάλόγως του χώρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση SOS! Βρήκα άλλο μηχανολόγο μηχανικό και μου ζήτησε να του στείλω την κάτοψη και τι παρεμβάσεις(αλουμίνια, μόνωση ταράτσας, θερμοπρόσοψη) θα κάνω στο σπίτι για να μου κάνει την μελέτη και να μου πει τι σωληνώσεις χρειάζομαι και πόσες θερμίδες πρέπει να είναι τα καλοριφέρ. Το θέμα είναι ότι μου λέει πως δεν χρειάζεται να έρθει να δει το σπίτι από κοντά και ότι αρκεί η κάτοψη και οι μονώσεις που θα του πω. Μπορεί να γίνει έτσι σωστή μελέτη ή να κοιτάξω να βρω άλλον;

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη απωλειών σίγουρα γίνεται (μέγεθος σωμάτων, Α.Θ., διατομές σωλήνων)

Βέλτιστες διαδρομές σωλήνων (που κρύβονται ευκολότερα, πέρασμα δοκαριών κλπ) μάλλον δύσκολο από μακρυά.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/5/2019 at 6:48 ΜΜ, antloukidis said:

Μελέτη απωλειών σίγουρα γίνεται (μέγεθος σωμάτων, Α.Θ., διατομές σωλήνων)

Βέλτιστες διαδρομές σωλήνων (που κρύβονται ευκολότερα, πέρασμα δοκαριών κλπ) μάλλον δύσκολο από μακρυά.

Ίσως αν δει και τη μελέτη/κάτοψη ξυλοτύπων να μπορεί να εξαγάγει συμπέρασμα σε ό,τι αφορά και τη διέλευση σωληνώσεων (πάντα σε συνδυασμό με τις αποδεκτές κατά ΚΕνΑΚ πτώσεις πίεσης και απώλειες δικτύου διανομής).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.