Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


eliza.pap

Recommended Posts

Κι εγώ από τον άξονα τα έχω δει απλά τώρα έχουμε μια ξαφνική ασυμφωνία με την πολεοδομία

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της προηγούμενης δημοσίευσής σου και της παρούσας, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos 33

Edited by koudoulis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, koudoulis said:

Γηπεδο εκτος σχεδιου υφισταται απο προ το 1952

Σημερα εχει εμβαδον 2151 τ.μ.  ( αφαιρω την ζωνη παραλιας)

Εχει προσωπο σε αναγνωρισμενο δευτερεύον επαρχιακο δικτυο και απο την αντιθετη πλευρα στον ορισμενο αιγιαλο

Επισυναπτω σκαριφημα

οριζω γραμμες δόμησης στα 30μ απο τον αιγιαλο και 15 μ απο τον αξονα του δρόμου ( Π.Δ.209/1998)

αποστάσεις απο όρια :

απο πλαγιο ανατολικο οριο , 15μ ( δεν μπορω να παρεκλινω λογω μεγαλου πρόσωπου)

απο πλαγιο δυτικο , ουτως η άλλος η αποσταση ειναι πολυ μεγαλυτερη των 15 μ λογω των οικοδομικων γραμμων

και προκυπτει το κοκκινο τριγωνο οπου θα μπορουσε να κατασκευαστει ενα μικρο κτιριο κατοικιας

Η ερωτηση :

απο το ΟΡΙΟ  "προσωπο" στον δρόμο , αρκει η αποσταση 15μ απο τον αξονα ή αντιμετωπίζεται και ως οριο και αρα πρεπει να το εξετασω στις εξης περιπτωσεις

α.η αποσταση στο προσωπο οριζεται μονο σύμφωνα  με τα οριζομενα το Π.Δ. 209/1998 και αρκουν τα 15 μ απο τον αξονα της οδου

β. αφηνω 15 μ απο το οριο του γηπεδου και αρα ειναι μη οικοδομησιμο καθως δεν απομενει χωρος για να κατασκευαστει κτιριο  αν εφαρμοσω την μπλε γραμμη.  εκτος αν καποιες αποτις διαταξεις επιτρεπει την δομηση κτιριου συγκεκριμενων διαστασεων που δεν παραβιαζει τις γραμμες δομησης

γ. το οριο παρολο  αυτο παρολο που ειναι το πρόσωπο  θεωρειται  πλαγιο , οπως καποιοι αναφεραν για τα ορια των γηπεδων  εκτος σχεδιου, και εμπιπτει σε περιπτωση παρεκλισης οποτε λογω βαθους < 35 μ και παλαιοτητας , μπορω να πω οτι η αποσταση απο το οριο μπορει να ειναι 5μ αλλα το υπερκαλυπτει η απόσταση των 15μ απο τον αξονα της οδου και κραταω το κοκκινο τριγωνο

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Για επεξεργασία κλικαρε πάνω δεξιά στις 3 τελείες.

Pavlos 33

 

 

ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΓΗΠΕΔΟ.pdf

Η γραμμή δόμησης στο πρόσωπο καθορίζεται από την κατηγορία της οδού όπως ορθώς αναφέρεις. 15 μ από τον άξονα. Οπότε αυξάνει το οικοδομήσιμο τμήμα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koudoulis said:

Κι εγώ από τον άξονα τα έχω δει απλά τώρα έχουμε μια ξαφνική ασυμφωνία με την πολεοδομία

Διαφωνούν για το προφανές? Ζήτα γραπτή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Διαφωνούν για το προφανές? Ζήτα γραπτή απάντηση.

Σε πόσες ημέρες πρέπει να απαντήσουν; Γιατί έχω βαρεθεί να μαλώνω για τα προφανή και σκέφτομαι να το τραβήξω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για τις αποστάσεις από τα όρια σε γήπεδο εκτός σχεδίου στο οποίο  περιέχεται αγροτική αποθήκη που θα νομιμοποιηθεί. Η αποθήκη εκδόθηκε με άδεια μικρής κλίμακας που επέτρεπε τα 10.00μ.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, που αναφέρονται ποιες πρέπει να είναι οι αποστάσεις κτιρίων στα εκτός σχεδίου?Έχω το κτίριο μιας αγροτικής αποθήκης που θα νομιμοποιηθεί με ένα ανοιχτό υπόστεγο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Γήπεδο εκτός οικισμού. Επιφάνεια > 4000μ2

Λόγω μορφολογίας του το οικοδομήσιμο τμήμα του στην μια διεύθυνση είχει διάσταση μέσω όρο 5μέτρα

Μπορώ να μπώ στην παρέκκλιση των 7,50 μέτρων  καθώς προυπάρχει του 15-4-81?

 

 

Drawing2-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά βάσει του λεκτικού του ΦΕΚ 270/Δ/85 δεν πρέπει να δοθεί η παρέκκλιση αφού έστω και με μικρή διάσταση κτιρίου, μπορεί να υπάρξει οικοδομήσιμο τμήμα. Όμως, γνωρίζω ότι είναι θέμα Πολεοδομίας και πολλές ΥΔΟΜ δίνουν την παρέκκλιση πλάγιας απόστασης στα 7,50 όταν βλέπουν δυσχερή οικοδομησιμότητα. Μίλησε με την ΥΔΟΜ σου για τον χειρισμό της υπόθεσης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.