Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


eliza.pap

Recommended Posts

Μπορείς να βγάλεις μπαζωμένο εξώστη ασκεπή όμως, ο οποίος πάει σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου και δεν μετράει στο Δ.

 

Σωστά, μόνο που δεν λέγεται τότε εξώστης αλλά βεράντα ή διαμόρφωση χώρου-αυλή, συνήθως είναι μπαζωμένη, και ακολουθεί τις διατάξεις του άρθρ.17 του ΓΟΚ για τους ακάλυπτους.

 

Συνήθως στα οικόπεδα εκτός σχεδίου υπάχει σταθερή απόσταση Δ (15.0, 7.5 κλπ) που ορίζει την οικοδομική γραμμή. Το θέμα είναι στην περίπτωση αυτή, έστω των 15μ μπορούμε να βγάλουμε εξώστη μέσα στην απόσταση αυτή?

Ψάχνοντας λίγο στα ερμηνευτικά σχόλια, βρήκα ότι απλά δεν επιτρεπεται η κατασεκυή εξωστών μέσα στην απόσταση Δ=3,0+0,1*Η από τα όρια του γηπέδου.Επομένως μπορώ να βγάλω εξώστη θεωρητικά μέχρι 11,15 μ = 15-3-0,1*8,5 ?

 

Όχι δεν μπορείς γιατί τότε ο εξώστης θα ήταν εντός της εκάστοτε απόστασης Δ (15μ, 7,5μ κλπ). Το Δ=3,0+0,1*Η, αφορά τα εντός σχεδίου οικόπεδα. Στα εκτός σχεδίου, το Δ παίρνει την τιμή της εκάστοτε ελάχιστης απόστασης από τα όρια. Η μόνη περίπτωση που κάνεις χρήση της απόστασης, Δ=3,0+0,1*Η, εκτός σχεδίου είναι όταν έχεις διασπορά κτιρίων στο ίδιο γήπεδο. Τα κτίρια αυτά πρέπει να απέχουν μεταξύ τους το ελάχιστο 3,75μ., για να μην προσμετρηθεί ο μεταξύ των χώρος στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, μόνο που δεν λέγεται τότε εξώστης αλλά βεράντα ή διαμόρφωση χώρου-αυλή, συνήθως είναι μπαζωμένη, και ακολουθεί τις διατάξεις του άρθρ.17 του ΓΟΚ για τους ακάλυπτους.

Πολύ σωστά, εγώ το διατύπωσα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με όσα γράφονται ανωτέρω. Δεν επιτρέπεται εξώστης πέραν των επιτρεπομένων πλαγίων αποστάσεων που ορίζουν οι διατάξεις περί της εκτός σχεδίου δόμησης (είτε ειναι 15,00μ είτε λιγότερο). Φρόντισε να τσεκάρεις εαν μπορείς να κάνεις χρήση των κατά παρέκλιση πλαγίων ορίων, οπότε και να προσαρμώσεις ανάλογα τους εξώστες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω το εξής πρόβλημα.

 

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 4060τμ, με πρόσωπο 23μ σε επαρχιακή οδό, και ημερομηνία πρώτης αναφοράς σε συμβόλαια το 1958. (ουσιαστικά είναι ένα πολύ στενόμακρο αγροτεμάχιο).

 

Είναι άρτιο κατα παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του 1964 με Ε=1200τμ και Π=20μ.

Είναι η παράγραφος 2,περίπτωση β,υποπερίπτωση ββ (άρθρου 1).

 

Σχετικά με τις πλάγιες αποστάσεις - για περίπτωση κατοικίας - βρίσκω το εξής:

 

" ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β. Για τα γήπεδα της περίπτωσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνον εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των:

-20 μέτρα για το πρόσωπο και 35 μ.για το βάθος για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β, και

-45 μέτρα για το πρόσωπο και 50 μ.για το βάθος για τα γήπεδα των υποπεριπτώσεων ββ, γγ της ίδιας περίπτωσης β. "

 

Εγώ έχω πρόσωπο 23μ < 45μ επομένως μπορώ να έχω πλάγια απόσταση 5μ. Σημειωτέον οτι πουθενά το πλάτος του οικοπέδου δεν ξεπερνά τα 45μ.

 

Σήμερα όμως που πήγα στην Πολεοδομία, μου είπαν οτι η παρέκκλιση 2.β.ββ ήταν μόνο για το πρόσωπο.

Εφόσον έχω εμβαδόν >4000τμ ισχύει το εξής:

 

"Προκειμένου για ανέγερση κατοικίας σε γήπεδα που υφίστανται κατά τη 15-4-81 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/27-3-81 (ΦΕΚ-209/Δ) με ελάχιστο εμβαδόν 4000 μ2 οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε επτά και μισό (7,50) μέτρα εφόσον τηρουμένης της απόστασης των δέκα πέντε (15) μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Το μέγιστο πλάτος του κτιρίου στην περίπτωση αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει τα δέκα (10) μέτρα."

 

Και επομένως μου ζητούν πλάγια απόσταση 7,50μ.

Κάτι που αλλάζει όλες τις (έτοιμες) μελέτες... :(

 

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όμως που πήγα στην Πολεοδομία, μου είπαν οτι η παρέκκλιση 2.β.ββ ήταν μόνο για το πρόσωπο.

Για ποιο λόγο υπάρχει πρόβλημα; Αφού το αγροτεμάχιό σου είναι άρτιο κατά παρέκκλιση εξ αιτίας του προσώπου του.

Βάσει των δεδομένων που αναφέρεις, η ελάχιστη απόσταση που θα πρέπει να τηρήσεις είναι τα 5μ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Ο (κατά τ'αλλα ευγενικός) υπάλληλος υποστηρίζει πως η χρήση της παρέκκλισης γίνεται μόνο για το θέμα της αρτιότητας.

Και πως στη συνέχεια, για το θέμα των πλάγιων αποστάσεων, εξετάζουμε την περίπτωση από την αρχή και αφού είμαι πάνω από 4στρ. πέφτω στην περίπτωση των προ '81 και άνω 4στρ. με απόσταση 7,5μ.

 

Υπάρχει καμία ερμηνευτική εγκύκλιος να του προσκομίσω; Έχω σκάσει, θέλουν όλες οι μελέτες πέταμα... :(

Link to comment
Share on other sites

..λυπαμαι αλλα ο ευγενικος υπαλληλος δεν ξερει τι του γινεται ακου αλλο εξεταζουμε απο την αρχη ...!!!

 

απαξ και εχεις π<45 και βαθος <50 εισαι οκ

 

κανε δυο διευκρινησεις

 

1)τι χρηση κανεις

2) τι βαθος εχεις

Link to comment
Share on other sites

"Για τα γήπεδα της περίπτωσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνο εφόσον τα μήκη προσώπου

και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των:

-σαράντα πέντε (45) μέτρων για το πρόσωπο και πενήντα (50) μέτρων για το βάθος,

για τα γήπεδα των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της ίδιας περίπτωσης β."

 

Στην περίπτωσή σου δεν ισχύει η προϋπόθεση του βάθους, άρα ισχύουν τα 7,5μ.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση είναι κατοικία.

 

Το βάθος είναι περίπου 150μ.

 

Άλλα κάπου είχα διαβάσει (θα βρω το έγγραφο και θα το ανεβάσω) οτι μπορούν να εξεταστούν ξεχωριστά οπίσθια και πλάγιες αποστάσεις.

Δηλαδή, να έχω 5μ πλάγιες αποστάσεις λόγω Π<45μ αλλά 15μ οπίσθια απόσταση λόγω Β>50μ.

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ που ασχολείστε.

 

edit: Βρήκα το έγγραφο. Η υπογράμμιση δεν είναι δική μου.

 

http://rapidshare.com/files/304590154/____________0001.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.