Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


eliza.pap

Recommended Posts

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το παρακάτω ζήτημα για κάτι κτήρια γραφείων.

Έχω γήπεδο όπως δείχνει το σχέδιο

 

Είναι γήπεδο που προϋφίσταται το 1970, δηλαδή ανήκει στην περίπτωση 2.β.γγ του άρθρου 1.

 

γγ) Τα γηπεδα που υφίστανται κατά τη 17.10.1978 ημέρα δημοσίευσης του από 6.10.1978 π.δ./τος (ΦΕΚ 538/Δ).

Ελάχιστο πρόσωπο : είκοσι πέντε (25) μέτρα.

Ελάχιστο βάθος: σαράντα (40) μέτρα

Ελάχιστο εμβαδόν δύο χιλιάδες (2.000) μ2.

 

Στο ίδιο άρθρο λέει η 5.ββ

ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παρ. 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2.50,) τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα, της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β.

Για τα γήπεδα της περίπτωσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνον εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των: 20 Μ. για το πρόσωπο και 35 μ. για το βάθος για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β και 45 μ. για το πρόσωπο και 50 μ για το βάθος για τα γήπεδα των υποπεριπτώσεων ββ,γγ, της ίδιας περίπτωσης

 

Η εγκύκλιος όμως 34844/5574/104/86 που ανέφερε παραπάνω ο DAG) λέει πως "οι ελάχιστες αποστάσεις εξαρτώνται όχι μόνο από την περίπτωση της κατά παρέκκλιση αρτιότητας (Παρ.2β περιπτώσεις αα, ωω και γγ αλλά επίσης και από το πρόσωπο ή το βάθος τους".

 

Έτσι λοιπόν πιστεύω πως η απόσταση από το πλάγιο όριο θα πρέπει να είναι ίση με 5μ, αφού το πρόσωπό μου είναι 41μ δηλαδή μεταξύ 20μ και 45μ αλλά και από το πίσω όριο (που είναι το ίδιο) 5μ αφού το βάθος μου είναι 41μ δηλαδή μεταξύ 25μ και 50μ.

 

Έχω δίκιο ή πλανάμε οικτρά?

Ευχαριστώ.

 

attachment.php?attachmentid=1882&stc=1&d=1261485305

 

υ.γ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

Δ.Εθ.Ο.Δ = Δευτερεύον Εθνικό Οδικό Δίκτυο

Π.Επ.Ο.Δ. = Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο

post-437-131887231602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και εγω λοιπον και λεω.

1.αν θεωρηθει προσωπο αυτο επι τησ δευτ.εθ.ο αυτο δηλαδη των 41μ τοτε εισαι <45 .το βαθος ομως εναι 55 δηλαδη >50 αρα για την πλαγιες αποστασεις 5 (μπορεις μονο απο δεξια και οχι αριστερα(αποστασει απο οδικα δικτυα) οπως και εχεις. οι οπισθιες οπως εχεις αλλα και 15 απο οριο(πισω).

2.ομοια και θεωρηθει προσωπο επι της επ.οδ αυτησ που ειναι παραλληλα με εθν.οδο.

3.αν θεωρηθει προσωπο αυτο των 55 επι την επ.οδου τοτε εισαι >45 και με βαθος 41<50 αρα για τις πλαγιες δεν επιτρεπεται η παρεκκλιση των 5μ και πας με αποστασεισ απο οδικα δικτυα.οι οπισθιεσ αποστασεις ομως αφου εισαι <50 σε βαθος πας στα 5 μ .

Η εγκυκλιος του 86 αυτο ακριβώς εξηγει πως σε ενα γηπεδο μπορει να προκυπτουν διαφορετικες πλαγιες απο οπισθιες αποστασεις.

 

Τα παραπανω προκυπτουν οταν ερμηνευσει κανεις και το παραδειγμα της εν λογω εγκυκλιου για γηπεδο 62 παρ2 βαα.

 

Και μπορει να ειναι ασχετο για την περιπτωση αλλα στην εκτος σχεδιου κατα παρεκκλιση οικοδομησιμοτητα αυτο που ελεγχω επιπλεον ειναι αν ισχυουν οιι παρεκκλισεις και αυτο γιατι υπαρχουν στο νμο μου περιοχες της ΖΟΕ οπου δεν ισχυει..και ομως....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ GEODEL79.

Το θέμα είναι πως στο συγκεκριμένο γήπεδο, έχουμε 3 πρόσωπα και μόνο μία πλάγια ή οπίσθια απόσταση, η οποία είναι η ίδια.

Τελικά όμως και με τον δικό σου συλλογισμό, καταλήγουμε πως η απόσταση των 5.00μ που έχω στο σχέδιο είναι σωστή.

 

* Είμαι εκτός ΖΟΕ

 

 

* Συνάδελφοι, κάποιος άλλος έχει να αναφέρει κάτι επ'αυτού ή έχω δίκιο τελικά.????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γήπεδο εκτός σχεδίου, εμβαδό 1400 τ.μ., πρόσωπο σε δημοτική οδό 23μ., βάθος 68μ., δημιουργήθηκε το 1963, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

 

Για τις αποστάσεις από τα όρια, τι ισχύει για την περίπτωση αυτή (5μ. ή 15μ.);

 

Αναφέρομαι πάντα για ανέγερση κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα είμαι καινούρια στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω εξώστη μέσα στην απόσταση των δεκαπέντε μέτρων της απόστασης από τον άξονα παλαίας εθνικής οδού

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

@anastiakp35

Μπορείς σίγουρα να βάλεις βεράντα μπαζωμένη και ασκεπή μέσα στο Δ, όπου πάει σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Υποθέτω πως το παραπάνω ισχύει και για την περίπτωσή σου μιας και πάλι μιλάμε για περιβάλλων χώρο.

Δες και Γ.Ο.Κ. άρθρο 17.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε anastiakp35 ,

'Οχι. Και οι εξώστες πρέπει να απέχουν απόσταση 15μ. Αυτή η απόσταση, στα εκτός σχεδίου, έχει την έννοια της γραμμής δόμησης (ΟΓ). Για τις βεράντες δεν υπάρχει θέμα διότι θεωρούνται διαμορφώσεις και προβλέπονται από το άρθρ. 17 του ΓΟΚ.

 

* Είσαι σίγουρος για την 15μ απόσταση από τον άξονα? (το λέω αυτό γιατί δεν θυμάμαι τέτοια απόσταση, συνήθως είναι > από 20μ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.