Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


eliza.pap

Recommended Posts

Μιλάμε για βεβαίωση, χωρίς να έχει γίνει τακτοποίηση, αν κατάλαβα.Τι ελέγχει η βεβαίωση?-> Υψος Δόμηση Κάλυψη.Αρα είσαι ''καλυμένος'' ας πούμε οσον αφορά την βεβαίωση-δεν σημαίνει οτι είανι και σωστό- τα έχουν κάνει σαλάτα και είναι πολύ γενικό κ.Άλλο πράγμα η τακτοποίηση .Για αυτό θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα στον καινουργιο νόμο όσον αφορά το κομμάτι αυτό και τουλάχιστον να μπορούν να διορθωθούν τυχών βεβαιώσεις που έχουν δοθεί μκαι αφορούν κατηγορία 3 (εξώστες -ανοίγματα κτλ παραβάσεις χωρίς επιφάνεια τέλος πάντων) 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Η κάλυψη και η δόμηση δεν είναι απόλυτα αριθμητικά μεγέθη αλλά εξαρτώνται και από τη θέση.

Όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ αν είχα μια άδεια που προέβλεπε κτίριο 10x10=100τμ και πήγαινα και έβρισκα κτίριο 20x5=100τμ δεν θα έλεγα είχα 100-100=0 άρα δεν έχω αυθαιρεσία.

Προσωπικά θα το τακτοποιούσα πρώτα και μετά θα έδινα βεβαίωση.

 

Ωστόσο ψάχνοντας βρήκα αυτό το χρησιμότατο εδάφιο της εγκυκλίου 3 το οποίο ομολογώ δεν είχα προσέξει ιδιαίτερα πριν.

 

"Ειδικότερα στην περίπτωση διαπίστωσης αυθαιρεσιών της Κατηγορίας 3 του άρθρου 9 του ν. 4178/13 στους κοινόκτητους ή κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου ή στα παρακολουθήµατα της ιδιοκτησίας, οι οποίες δεν επαυξάνουν τη δόµηση, την κάλυψη και το ύψος της διηρηµένης ιδιοκτησίας ο µηχανικός µπορεί να χορηγήσει τη βεβαίωση του άρθρου 3 του ν. 4178/13 και δεν επηρεάζεται η σύνταξη συµβολαιογραφικού εγγράφου, όπως προκύπτει µε σαφήνεια από τη διατύπωση της παρ. 1.α.ii του άρθρου 3, καθώς και του άρθρου 28 του ν. 4178/13, όπου προβλέπεται ότι για τις αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 3 δεν υπάρχει καταληκτική ηµεροµηνία."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αμ γειά σου πάρε +1 από εμένα. αλλά είναι και πάλι μπέρδεμα καθώς είναι εγκύκλιος στον νόμο δεν αναφέρεται τίποτα εκτός του Δόμηση Κάλυψη ύψος. πλάγιες αποστάσεις καθόλου (δεν μιλαμε για καταληψη   ΚΧ σε δημόσιες περιουσίες προς θεού) 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή

 

Η προθεσμία υπαγωγής δε νομίζω πως έχει καμιά σχέση όπως και το παράδειγμα που ανέφερες @danaikaterina (συμφωνώ με τον τρόπο αντιμετώπισης εδώ).

Ειδικότερα, δε μας είπες την άποψη σου μετά την οδηγία της εγκυκλίου 3. 

Η δική μου γνώμη πάντως είναι πως η βεβαίωση είναι νόμιμη, βέβαια δεν είχα τέτοια περίπτωση μέχρι σήμερα.  

Link to comment
Share on other sites

Η ενστασή μου σε αυτό που γράφεις όπως εξήγησα παραπάνω είναι ότι εγώ θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή υπάρχει υπέρβαση της κάλυψης και της δόμησης διότι τα μεγέθη αυτά δεν είναι απόλυτα αριθμητικά. Η εγκεκριμένη κάλυψη και δόμηση αφορά μια συγκεκριμένη θεση. Εσύ έχεις κάνει τα ίδια τετραγωνικά σε μια άλλη θέση μη εγκεκριμένη. Θεωρώ πως υπάρχει υπέρβαση. Εκεί έγκειται η διαφωνία μας. Δεν μπορώ να πω ότι θεωρώ την άποψη σου παράλογη και τελείως παράτυπη αλλα εγώ προσωπικα θα τακτοποιούσα πρώτα και μετά θα έδινα βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω αλλιώς.Αν σαν ΥΔΟΜ πήγαινες και έλεγχες βάση Νόμου 4178   βεβαίωση που λέει ''   i) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια''.  και είχες μια παράβαση πλάγιων αποστάσεων ,να στο βάλω ακόμα πιο δύσκολα και λέω σε μια οριζόντια ορόφου τι θα κατέληγες?Με το γράμμα του νόμου πάντα οτι απόφαση θα έπαιρνες μιλάμε και όχι ερμηνείες. 

 

Γιατί εγώ δεν θα μπορούσα να αποφανθώ εύκολα πάντως περί νομιμότητας βεβαίωσης η οχι. Δεν μιλάμε αν είναι η όχι αυθαιρεσία η οποία είναι σαφώς

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα και με την εγκύκλιο 4:

"Μετά τα παραπάνω και δεδομένου ότι οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται και οφείλουν να υλοποιούνται με ακρίβεια οι εγκεκριμένες μελέτες τους, επισημαίνουμε ότι ο εντοπισμός των αυθαιρέτων κατασκευών ή των αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης δεν γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα μεγέθη των οικοδομικών αδειών, αλλά με τις εγκεκριμένες μελέτες τους."

Παραμένω στην άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς και υπάρχει παράβαση, το ερώτημα είναι αν επηρεάζει τη νομιμότητα της βεβαίωσης της §1 του άρθρου 3 ή όχι. 

Εφόσον υπάρχει υπέρβαση κάλυψης και δόμησης, στο παράδειγμα σε ποια έκταση είναι;

Model (1).pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπέρβαση 119,9τμ στη θέση που δείχνεις.

Το γεγονος ότι επειδή τηρήθηκε το υποτιθέμενο περίγραμμα της οικοδομής και η θέση στην οποία τοποθετήθηκε είναι σύννομη δεν προστιμοποιείται με συντελεστές αλλά εντάσσεται στην κατηγορία 3 με 500 ευρώ είναι άλλο θέμα και δεν συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει υπέρβαση.

 

Ξαναλέω αυτή είναι η γνώμη μου με βάση την ερμηνεία της νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.