Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

  • 4 months later...

Γεια σας…Συνάδελφοι…

Υπάρχει έστω και μία περίπτωση …σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου- εντός ζώνης με 2000+τ.μ. ….(είναι μακρόστενο με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 18,00μ )…να βγει οικοδομική άδεια με την μία πλευρά του κτίσματος να είναι κολλημένη στο όριο του αγροτεμαχίου)…. (δηλαδή απόσταση 0,00μ από ένα όριο) ….

Link to comment
Share on other sites

Hombre αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ! Δηλαδή αν το πλάτος του γηπέδου είναι τόσο μικρό ώστε για να υπάρξει διάσταση κτιρίου 10μ να πρέπει να κολλήσουμε σχεδόν/ή εντελώς στην μία πλευρά. Γίνεται; ή απλά είναι μη οικοδομήσιμο το γήπεδο;

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση-παρέκκλιση-ειδική διάταξη και ότι άλλο φανταστείτε που να επιτρέπει στα εκτός σχεδίου δόμηση επί του πλαγίου ορίου.

 

2. Δεν υπάρχει καμμία υποχρέωση το κτίριο να έχει min διάσταση 10 m. Ουτε καν 5.

 

3. Οι πιθανές περιπτώσεις παρεκκλίσεων για τις πλάγιες αποστάσεις είναι 7.5, 5, 2.5 m ,

αναλόγως θέσεως , οδού ,εμβαδού , χρήσης , χρόνου δημιουργίας γήπέδου και διαστάσεών του.

 

 

Αν δεν σας βγαίνουν τα απαιτούμενα πλάτη γηπέδου τότε έχετε την περίπτωση "γήπεδο άρτιο και μη οικοδομήσιμο."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι…

τα στοιχεία του αγροτεμαχίου τα γνωρίζεται όπως το αναφέρω πιο πάνω….

Συνάδελφε avgoust…έχω μία άδεια μπροστά μου αυτήν την στιγμή…με το κτίριο κολλημένο στα όρια του αγροτεμαχίου (τα στοιχεία του αγροτεμαχίου τα γνωρίζεται όπως το αναφέρω πιο πάνω….)….στην αρχή νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα κάποιος συνάδελφος :smile:)))))))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας... Έχω αγροτεμάχιο συνολικού εμβαδού 8140,74 τ.μ με τμήμα εκτός οικισμού 4750,78 και εντός οικισμού 3389,96. Το εκτός οικισμού , στο οποίο ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω την οικοδομή μου με χρήση κατοικίας, έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό 19,5μ και πρώτη αναφορά στο συμβόλαιο το 1976. Το γήπεδο είναι εν ολίγοις μακρόστενο με μέγιστο πλάτος τα 25μ. Για την ακρίβεια, επειδή θέλω να τοποθετήσω δύο κατοικίες, η μία θα τοποθετηθεί σε σημείο όπου το πλάτος του γηπέδου είναι περίπου στα 15μέτρα. Σε αυτή την περίπτωση πως αποδεικνύω στην πολεοδομία ότι θα πάω με τις αποστάσεις των 7,5 μέτρων από τα όρια;; αλλά και τα 7,5 μέτρα να τηρήσω από τα όρια έχω λιγότερο από 10μ πλευρά κτηρίου στο μεγαλύτερο τμήμα του γηπέδου. Μπορώ να πάρω παρέκκλιση για 5 μέτρα;; Ο υπάλληλος της πολεοδομίας ισχυρίζεται ότι πρέπει να τοποθετήσω στο εντός οικισμού, πράγμα το οποίο αντικρούεται με τον ιδιοκτήτη......

Link to comment
Share on other sites

Hombre το τσέκαρες ότι η άδεια είναι γνήσια ?!?!?

 

Αν ναι , βάσει ποιας διάταξης οικοδομήθηκε έτσι ?

 

Εκτός σχεδίου και επί του πλαγίου ορίου δεν γίνεται , πως να το κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει το διάγραμμα κάλυψης να αναφέρει την οποιαδήποτε παρέκκλιση.

Τι λέει το Δ.Κ. για τις αποστάσεις από τα όρια?

Link to comment
Share on other sites

@engfaery:

Αν έχεις όλες τις προϋποθέσεις για την παρέκκλιση των 2.5μ (προ του '62, πρόσωπο κλπ) τότε μπορείς να πας και στα 2.5μ με την έννοια ότι δεν μπορεί να είναι η περίπτωσή σου δυσμενέστερη από την περίπτωση παρέκκλισης...

βλέπε:

Αποφ-38283/9/93 Εγκ-9/93 και

Αποφ-30604/4874/35/6-4-88 Εγκ-35/88

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.