Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


eliza.pap

Recommended Posts

Προφανώς ο συνάδελφος αναφέρεται σε κάτοψη κτιρίου με ελάχιστη επιφάνεια 50 τμ και ελάχιστη πλευρά 5 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει το ελάχιστο εμβαδόν 50 μ2 για εκτός σχεδίου.

Όσο για την απόσταση από την αγροτική οδό, ισχύει ότι για τα πλάγια όρια γηπέδου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση οτι ισχύει για την παρέκκλισή σου, δηλαδή 5 μ. αν το μήκος προσώπου στην επαρχιακή οδό είναι μεγαλύτερο των 45 μ., αλλιώς 15 μ.

Link to comment
Share on other sites

το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο επί της Ε.Ο μικρότερο απο 45μ αλλά το Π.Δ του 1985 αναφέρεται και στο βάθος (πρέπει να είναι <50μ). Αν το σχήμα του είναι τραπέζιο πώς ορίζεται το βάθος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ερμηνευτικές αναφορικά με το βάθος και το πως αυτό ορίζεται. Τις έχω παραθέσει σε άλλο θέμα. Δεν θυμάμαι τώρα απέξω αριθμούς κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να μερικές εγκύκλιοι που βρήκα οι οποίες ίσως βοηθούν την περίπτωσή σου:

Ε34844/5574/104/86

Ε77041/14321/145/86

Ε30604/4874/35/88

Ε83808/33/00

Ε38283/9/93

Ε82249/4470/35/91

Ε77041/14321/145/86

 

 

...υπάρχουν και άλλες! Αν δεν έχεις πρόγραμα νομοθεσία (π.χ. δομική) σου προτείνω να πάρεις γιατί είναι απαραίτητο...Ειδικά μετά τον καταιγισμό νέων νόμων του 2010!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι ,

 

αναζητώ μια πληροφορία, είχα υπόψη μου πως για εκτός σχεδίου οικόπεδα, εντός ζώνης, μπορώ να κατασκευάσω στεγασμένο πάρκιν μέχρι και 20μ2, το οποίο να συνδέεται με τον όγκο του κτιρίου και μπορεί να ξεπερνά τα όρια του Δ ( 15μ ) .

Έχει κάποιος κάποια αντίθετη πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

αναζητώ μια πληροφορία, είχα υπόψη μου πως για εκτός σχεδίου οικόπεδα, εντός ζώνης, μπορώ να κατασκευάσω στεγασμένο πάρκιν μέχρι και 20μ2, το οποίο να συνδέεται με τον όγκο του κτιρίου και μπορεί να ξεπερνά τα όρια του Δ ( 15μ )

 

συνάδελφοι στο ίδιο μήκος κύματος ερώτηση με τον Dionb΄

σε αγροτεμάχιο 4000τ.μ προ του 1975 με πρόσωπο 5μ σε αγροτικό δρόμο βγήκε άδεια για κατοικία , κλειστό γκαράζ και bbq και σε όλα στο διάγραμμα κάλυψης φαινόταν απόσταση 15μ.Αυτή τηρήθηκε στήν κατοικία αλλά όχι στο γκαράζ και το bbq (κρατήθηκε περίπου 5μ απόσταση) τα οποία γειτνιάζουν με αυθαιρετα με το νόμο Τρίτση και Β. Παπανδρέου πού βρίσκονται σε 1μ από το όριο οι κατοικίες τούς.;

 

παιδιά καμιά γνώμη στο θέμα μου;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κ ποια είναι η ερώτηση? νόμιμο πάντως δεν είναι.

 

φιλαράκο συγνώμη έχεις δίκιο την έφαγε ο δαίμονας τού τυπογραφείου.

η ερώτηση ήταν (γιατί είμαι άσχετος όσο αφόρα τίς διατάξεις πού διέπουν την κάθε περίπτωση) αν τελικά μήπως 1.επειδη έχει μικρή πρόσοψη 5μ σέ δρόμο) 2.επειδή η γείτονές είναι στο 1μ 3.επειδη πρόκειται για bbq και κλειστό γκαράζ πού αναφέρονται στην άδεια μήπως κανείς από αυτούς τούς λόγους βοηθούσε να μήν υπάρξει πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.