Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστάσεις από όρια σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

δες το Δ 270/85

 

5. Οι αποστάσεις του κτιρίου ορίζονται ως εξής:

α) Από τα όρια του γηπέδου 15 μέτρα τουλάχιστον.

β) Κατά περίκκλιση των ανωτέρω:

α) Προκειμένου για ανέγερση κατοικίας σε γήπεδα που υφίστανται κατά τη 15.4.1981 ημέρα δημοσίευσης του από 27.3.1981 π. δ/τος (ΦΕΚ 209/Δ) με ελάχιστο εμβαδόν 4000 τ.μ. οι πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε 7,50 μέτρα εφόσον τηρουμένης της απόστασης των 15 μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Το μέγιστο πλάτος του κτιρίου στην περίπτωση αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει τα 10 μέτρα. ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παρ. 2 του παρόντος ορίζονται σε 2,50 μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτ. αα, της περιπτ. β και σε 5 μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτ. α και των υποπεριπτ. ββ και γγ της περίπτ. β. Για τα γήπεδα της περίπτ. β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνον εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των:

20 μ. για το πρόσωπο και 35 μ. για το βάθος για τα γήπεδα της υποπερίπτ. αα της περίπτ. β, και

45 μ. για το πρόσωπο και 50 μ. για το βάθος για τα γήπεδα των υποπεριπτ. ββ, γγ της ίδιας περίπτ. β.

γγ) Οι διατάξεις της προηγούμενης υποπεριπτώσεως ββ εφαρμόζονται ανάλογα και για τα γήπεδα των περιπτ. γ και δ της παρ. 2 του παρόντος άρθρου.

γ) Οι αποστάσεις του κτιρίου ορίζονται εκ του ορίου της ζώνης της απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή 15 μ. τουλάχιστον, από την όχθη τυχόν ρέμματος 10 μ. τουλάχιστον και 10 μ. τουλάχιστον από τα όρια δασικής έκτασης.

Οι αποστάσεις αυτές υπερισχύουν των αποστάσεων της προηγούμενης περίπτ. β για τα γήπεδα που το όριο της ιδιοκτησίας ταυτίζεται με το όριο της ζώνης απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή την όχθη ρέμματος ή το όριο δασικής έκτασης.

 

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που με μπερδεύει είναι ότι αναφέρει:

οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παρ. 2 του παρόντος ορίζονται σε 2,50 μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτ. αα, της περιπτ. β και σε 5 μ.

και θεωρώ μήπως δεν έχεις υποχρέωση στα πρόσωπα των γηπεδων!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρόσωπο και βάθος γηπέδου. Ποια παρέκκλιση επικαλείσαι και χαρακτηρισμό οδού έμπροσθεν του γηπέδου.

Σαφώς και η γραμμή δόμησης καθορίζεται από το ΠΔ 209/98  για δημοτική, επαρχιακή και εθνική οδό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που .... "μπερδευει"   ειναι οτι ....πας με αυτο το μπερδεμενο το αρθρο 6 παρ.2

το οποιο παραπεμπει κατα τα λοιπα στην παρ. 2 του αρθρου 1

αλλά και στην παρ. παρ. 3 του αρθρου  1

 

την τελευταια φορα που εγινε συζητηση για αυτο το θεμα..

ο ερωτων το εθεσε αναλυτικα

εχω αυτο   το εμβαδον ...αυτες τις πλευρικες διαστασεις και  αυτα τα ορια...

ανηκω σε αυτυη την παρεκκλιση..

 

 ειχε παρει απαντηση....

 

λογικα :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο μου είναι γωνιακο και εντός ζώνης οικισμού, οι διαστασεις του είναι 50*50 και τα 2 μου πρόσωπα είναι σε δημοτικες οδους! Η ερώτηση μου είναι γενικής φύσεως βέβαια....Θέλω να μάθω αν στα πρόσωπα μπορώ να αποφύγω τα 15, τα 5 ή οποια άλλα μέτρα(ανάλογα με την παρέκκλιση).
Μόλις διάβασα την Αποφ-77041/14321/145/5-11-86 που στο ερώτημα:

6) Την 294/51/15.10.86 γνωμοδότηση του Κ. Συμβουλίου ΧΟΠ και επειδή, ναι μεν το πρόσωπο του γηπέδου είναι μεγαλύτερο των 20,00 μ. αλλά στην θέση που τοποθετείται το κτίριο (λόγω της αποστάσεως αυτού από τον άξονα της επαρχιακής οδού) το πλάτος του γηπέδου είναι 13,0 μ., οπότε αφήνοντας 5,0 μ. εκατέρωθεν, προκύπτει πλάτος κτιρίου 3,0 μ.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ:

Οτι για την εφαρμογή των διατάξεων της παρ.5 του άρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ) σαν πρόσωπο του γηπέδου θα μπορούσε να ληφθεί η διάστασή του στην θέση που υποχρεωτικά από άλλες διατάξεις τοποθετείται το κτίριο για την εφαρμογή των μειωμένων αποστάσεων του κτιρίου από τα όρια, εφ' όσον βέβαια συντρέχουν οι σχετικές προϋποθέσεις του χρόνου δημιουργίας του γηπέδου για την κατά παρέκκλιση αρτιότητά του.

 

Τολμώ να πω ότι μπερδεύτηκα χειρότερα!!! Δλδ στην δική μου περίπτωση που έχω πέντε μέτρα θα πρέπει να τα εφαρμόσω αθροσιτικά με την απόσταση από το ΠΔ 98 ή εφαρμόζω μόνο την απαίτηση από το πδ του 98?

Επίσης και στην Εγκ-83808/33/00 αναφέρει:
Σε γήπεδα της παρ.1β του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) μπορεί να ληφθεί ως βάθος του γηπέδου η η διάσταση αυτού στη θέση, που τοποθετείται υποχρεωτικά το κτίριο, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ-209/98   (ΦΕΚ-169/Α/98) και να εφαρμοστούν οι μειωμένες αποστάσεις της παρ.5ββ του Αρθ-1 του ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) από τα όρια του γηπέδου, εφ' όσον βέβαια συντρέχουν οι σχετικές προϋποθέσεις του χρόνου δημιουργίας του για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα αυτού.
 

Και εδώ έχω την ίδια απορία, πέρα της απόστασης του π.δ. 98 θα πρέπει να 'τραβηχτώ' και 15 ή 5 μ (ανάλογα με την παρεκκλιση)??

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γήπεδο 50χ50 με πρόσωπο σε δυο δημοτικούς δρόμους. Το γήπεδο είναι εντός ζώνης 500 μ. από τα περιμετρικά όρια προ 23 οικισμού.

Άρα, 5 μ. από τα πλάγια, 5 από το οπίσθιο όριο και 15 μ από τον άξονα του δρόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από το πδ 209/98

 

http://www.michanikos.gr/topic/6196-a%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CF%8D/page-13

Ευχαριστώ Παύλο! Διάβασα και το παραπανω τοπικ και κατάλαβα τι λες. Ο δρόμος μου δεν είναι χαρακτηρισμένος από ΣΧΟΠ και την νομαρχια σαν δημοτικός!!! Είναι μη χαρακτηρισμένος!

Στο τ/δ πως θα τον γράψω? Ενας συμβολαιογράφος παλιότερα μου είχε επιστρεψει τοπογραφικο επειδή δεν έγραφα αν ήταν αγροτικός ή δημοτικός!

Link to comment
Share on other sites

Για την τήρηση της απόστασης αυτής δεν είναι απαραίτητο να έχουν χαρακτηριστεί οι οδοί ως κύριες δημοτικές. Σε πρώτη φάση δες τους παρακάτω ορισμούς και πιστεύω μπορείς να διαπιστώσεις αν μια οδός είναι δημοτική ή όχι. Σε περίπτωση αμφιβολίας ζητάς από τις υπηρεσίες να στον χαρακτηρίσουν. Αυτό συνήθως γίνεται όταν μας ενδιαφέρει κάποια παρέκκλιση στην εκτός σχεδίου δόμηση (περιπτώσεις γηπέδων προυπαρχόντων του 1978 με πρόσωπο σε οδό). Σε πολλές πλέον περιοχές της χώρας, μέσω ΣΧΟΟΑΠ και Γ.Π.Σ, έχουν καταργηθεί τέτοιες παρεκκλίσεις.

Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις κάνει ήδη έρευνα στην Υ.ΔΟΜ για να διαπιστώσεις εάν οι δρόμοι που αναζητάς έχουν χαρακτηριστεί ως δημοτικοί με βάση σχετικές αποφάσεις.

 

Δες και τους ορισμούς

άρθρο 1 παρ. 2 ΦΕΚ 270/Δ/85:

Ως Δημοτικοί ή Κοινοτικοί οδοί για την εφαρμογή του παρόντος θεωρούνται οι οδοί που ενώνουν οικισμούς του αυτού δήμου ή κοινότητας μεταξύ των ή οικισμούς ομόρων δήμων ή Κοινοτήτων ή με Διεθνείς Εθνικές ή Επαρχιακές οδούς. 

 

ΠΔ 28-11-1929 Αρθρ. 4

( βλ. συνημμένο αρχείο)

 

Υ.Γ Το "καημένο" το ΠΔ 209/98 τι σας έκανε και το "μαυρίσατε" στο #128?

δημοτικοί-αγροτικοί οδοί  ΠΔ 28-11-29.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.