Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ξεκινώ αυτή την ενότητα προκειμένου να μοιραζόμαστε γνώσεις και πρακτικές για την εκτέλεση του εκτιμητικού έργου μας.

Επειδή τα τελευταία δύο χρόνια έχει αυξηθεί σημαντικά η ζήτηση για παροχή εκτιμητικών υπηρεσιών, τόσο από τραπεζικά ιδρύματα, όσο και από εκτιμητικές εταιρίες, αλλά και από ιδιώτες, προσπαθώντας να βρω τρόπους ώστε να αντεπεξέλθω στον όλο και αυξανόμενο όγκο δουλειάς, ξεκίνησα να χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές ανοιχτού κώδικα για την οργάνωση της εργασίας μου, αλλά και να δημιουργώ, για τις εκτιμήσεις ιδιωτών, υπολογιστικά φύλλα πέραν αυτών που δίνονται από τα τραπεζικά ιδρύματα.  

Στη συνέχεια θα ξεκινήσω να φτιάχνω κάποιους σύντομους οδηγούς για διάφορα θέματα, όπως:

  • Οργάνωση αυτοψίας με χρήση του my maps της Google
  • Εφαρμογή συλλογής στοιχείων με κινητό ή tablet βασιζόμενη στην οικογένεια προγραμμάτων ανοιχτού κώδικα ODK της Google
  • Εργαλείο ελέγχων αξιοπιστίας επί της μεθόδου των συγκριτικών στοιχείων
  • Διάφορα υπολογιστικά φύλλα που χρησιμοποιώ στις εκτιμήσεις μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο, οπότε οι αναρτήσεις από τη μεριά μου θα γίνονται όποτε βρίσκω διαθέσιμο χρόνο. Εννοείται ότι όποιος συνάδελφος θέλει να συνεισφέρει είτε με δική του δουλειά, είτε διορθώνοντας λάθη που μπορεί να έχω κάνει, είτε ακόμη και τροποποιώντας υπολογιστικά φύλλα ή εφαρμογές είναι ευπρόσδεκτος. Απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα, στην κοινότητά μας υπάρχουν αρκετοί έμπειροι εκτιμητές, που μπορούν να συνεισφέρουν ουσιαστικά.

Ελπίζω ότι με συλλογική προσπάθεια θα καταφέρουμε να φτιάξουμε ισχυρά εργαλεία, που θα βελτιώσουν την παραγωγικότητα και την ποιότητα της δουλειάς μας, αλλά και θα είναι ένα σημαντικό βοήθημα για νεότερους συναδέλφους, που θα αποφασίσουν να ασχοληθούν με τις εκτιμήσεις ακινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Οργάνωση αυτοψίας

Το πρώτο θέμα που με απασχόλησε είναι η οργάνωση της αυτοψίας. Επειδή έχω φτάσει σε σημείο να επισκεφτώ πάνω από δέκα ακίνητα σε μία μέρα, έπρεπε να βρω έναν τρόπο ώστε να γίνει αυτό με έναν τρόπο, που θα με γλίτωνε από άσκοπες μετακινήσεις. Ήθελα δηλαδή να έχω μία άμεση εικόνα των ακινήτων, που θα έπρεπε να επισκεφτώ, ώστε να οργανώσω το ταξίδι μου, την οποία θα μπορούσα να έχω και στο κινητό μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή των χαρτών.

Την λύση την βρήκα με το mymaps της google, που είναι ουσιαστικά μία διαδικτυακή εφαρμογή και όσοι έχουν gmail, μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν δωρεάν. Πριν φτάσουμε εκεί όμως, το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει, αφού έχουμε εντοπίσει τις θέσεις των ακινήτων μας, είναι να φτιάξουμε έναν πίνακα στο excel, με διάφορα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν. Προσωπικά φτιάχνω έναν πίνακα όπως στο παρακάτω φύλλο:

Αυτοψίες.xlsx

Έπειτα πηγαίνω στη διεύθυνση του my maps της google και πατάω τη "Δημιουργία Νέου Χάρτη"

610448107_mymaps.thumb.png.5c02aa2764cd2cf1aae47f42209a8b19.png

στην επόμενη εικόνα: 1. Δίνω όνομα στον χάρτη και 2. Πατάω "Εισαγωγή" για να επισυνάψω τον πίνακα excel, που έφτιαξα πριν

1514411704_mymaps2.thumb.png.292c91442d7a4fb29f9c7fb775324bb7.png

οπότε βγαίνει η επόμενη οθόνη, όπου και επιλέγουμε το αρχείο excel, από τη θέση που το έχουμε αποθηκεύσει.

2046476834_mymaps3.thumb.png.9d441c4d6212431dc4e91e0973defa91.png

Αφού λοιπόν επιλέξουμε το αρχείο, ακολουθεί η επόμενη οθόνη, όπου επιλέγουμε όλα τα στοιχεία που θέλουμε να εμφανιστούν στον χάρτη, ενώ για τις συντεταγμένες επιλέγουμε "Γεωγραφικό Πλάτος, Γεωγραφικό Μήκος" και πατάμε "Συνέχιση".

1404513039_mymaps4.thumb.png.b4e44802f53bc70a8d59678fbd03bdd5.png 

ακολουθεί μία ακόμη οθόνη, στην οποία μας ζητείτε να επιλέξουμε μία στήλη, που θα αποτελεί τον τίλο των σημάνσεων. Προσωπικά επιλέγω τον "Κωδικό Ακινήτου" και πατάμε "Τέλος".

1785011967_mymaps5.thumb.png.229ded95c0e6400eed759eccc77a2b17.png

Έχουμε πλέον δημιουργήσει τον χάρτη μας. Τα ακίνητα που πρέπει να επισκεφτούμε είναι οι μπλε κουκκίδες, που όποιος θέλει μπορεί να τους αλλάξει χρώμα και σχήμα, ενώ αν πατήσουμε πάνω σε μία από αυτές, θα δούμε τις πληροφορίες του ακινήτου.

 882958774_mymaps6.thumb.png.2d8e092913841fae9e4f9e1d62301bdd.png

Το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι ο συγκεκριμένος χάρτης αποθηκεύεται στον λογαριασμό μας στο google drive και φυσικά είναι διαθέσιμος για να τον χρησιμοποιήσουμε από την εφαρμογή των χαρτών στο κινητό μας.

Αφού λοιπόν ανοίξουμε την εφαρμογή "Χάρτες" στο κινητό μας, πάμε στην επιλογή "Τα μέρη σας" και επιλέγουμε το "Χάρτες" και έπειτα τον χάρτη που φτιάξαμε, ο οποίος και θα είναι το  υπόβαθρο για όσο τον χρειαζόμαστε, ενώ θα μπορούμε να βάλουμε το κινητό μας να μας καθοδηγήσει στις θέσεις, που θέλουμε να πάμε.

Επιπλέον, με τον συγκεκριμένο τρόπο υπάρχει η δυνατότητα να μοιραστούμε τον χάρτη με κάποιον συνεργάτη μας, που μπορεί να κάνει και αυτός κάποιες αυτοψίες.

Edited by ted78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οργάνωση Αυτοψίας (συνέχεια)

Επειδή πριν δεν ανέβασα εικόνες για το κινητό, τα βήματα στην εφαρμογή "Χάρτες" έχουν ως εξής:

1.thumb.png.a8ffeb842ae74e7fa66969a5531648a8.png

2.thumb.png.c393035e40b7fefd6a655a0fb1d1d9e1.png

3.thumb.png.53d6c1563fab80da8793248dca21274c.png

4.thumb.png.2d3e980e535341fec5d4e76a928c89b4.png

5.thumb.png.58be1dd517ee2b852c72214e590fcd09.png

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή Συλλογής Στοιχείων με κινητό ή  tablet με λειτουργικό Android

Αφού λοιπόν κατάφερα να οργανώσω τις αυτοψίες μου, το επόμενο πρόβλημα ήταν ότι έχανα πολύ χρόνο, όντας αναγκασμένος να ξεχωρίζω τις φωτογραφίες για κάθε ακίνητο.

Όπως ανέφερα και παραπάνω, μπόρεσα να λύσω αυτό το πρόβλημα, χρησιμοποιώντας την οικογένεια προγραμμάτων του ODK, τα οποία έχουν πράγματι πάρα πολλές δυνατότητες και στο παρόν post θα χρησιμοποιήσουμε ένα πάρα πολύ μικρό κλάσμα από αυτές, αλλά θα μας βοηθήσουν να κάνουμε τη δουλειά μας.

Για να μην βαρύνω το forum με εικόνες, έφτιαξα ένα οδηγό σε pdf, που τον επισυνάπτω παρακάτω. Αυτό λοιπόν που έφτιαξα είναι ουσιαστικά μία φόρμα συλλογής στοιχείων, την οποία κράτησα σε πολύ απλή μορφή, η οποία μας επιτρέπει να:

  1.  Να ορίσουμε έναν αναγνωριστικό αριθμό ακινήτου
  2. Να ορίσουμε ημερομηνία αυτοψίας
  3. Να καταγράψουμε τη διεύθυνση του ακινήτου
  4. Να προσδιορίσουμε τη θέση του ακινήτου με τη χρήση του GPS της κινητής συσκευής (θέλει λίγο προσοχή ως προς την ακρίβεια της θέσης, γιατί σε πυκνοδομημένες περιοχές η ακρίβεια είναι πάνω από 9 - 10 μ, δηλαδή κακή, ενώ σε ιδανικές συνθήκες δεν πέφτει κάτω από 3 μ, οπότε το πιθανότερο είναι ότι έπειτα στο γραφείο θα χρειαστεί να γίνουν κάποιες μικροδιορθώσεις)
  5. Να καταγράψουμε το είδος του ακινήτου και τυχών άλλα χαρακτηριστικά
  6. Να τραβήξουμε έως και 6 φωτογραφίες

Όλα αυτά τακτοποιημένα, ξεχωριστά για κάθε ακίνητο και προσβάσιμα τόσο από την κινητή συσκευή, όσο και από τον υπολογιστή μας στο γραφείο.

Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι:

  1.  Να δημιουργήσετε ένα Google Sheet στο Google Drive σας
  2. Να κατεβάσετε την εφαρμογή ODK Build στον υπολογιστή σας από τη διεύθυνση: https://github.com/opendatakit/build/releases/tag/0.3.5
  3. Με την παραπάνω εφαρμογή να ανοίξετε το αρχείο driveby_m.odkbuild και βάσει των οδηγιών να φτιάξετε ένα αρχείο xml, το οποίο θα ανεβάσετε στο Google Drive σας
  4. Να κατεβάσετε την εφαρμογή ODK Collect στο κινητό ή το tablet σας και ακολουθώντας τις οδηγίες, θα μπορέσετε να ξεκινήσετε τη συλλογή στοιχείων.

Ο οδηγός ρύθμισης και χρήσης της εφαρμογής βρίσκεται παρακάτω:

ΟΔΗΓΟΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.pdf

***Σημαντικό: Όλα τα αρχεία τα σώζεται πάντα με λατινικούς χαρακτήρες ή αριθμούς και χωρίς κενά

Λειτουργεί μόνο σε κινητές συσκευές με λειτουργικό Android.

Για όποια δυσκολία συναντήσετε στείλτε μήνυμα στο παρόν θέμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχουν περάσει τρεις μέρες και δεν είδα κάποια απορία. Ελπίζω να λειτούργησε η εφαρμογή και να σας βοηθήσει στη δουλειά σας.

Σήμερα ανεβάζω ένα φύλλο υπολογισμού για τον προσδιορισμό της Αγοραίας Αξίας καταστήματος με τη Μέθοδο των συγκριτικών στοιχείων πωλήσεων και τη Μέθοδο Άμεσης Κεφαλαιοποίησης. Έχω αυτοματοποιήσει κάποιους υπολογισμούς. Επίσης, έχω ενσωματώσει και έναν έλεγχο απόκλισης των στοιχείων. Το φύλλο το έχω ξεκλείδωτο, οπότε προσοχή να μην σβήσετε τους τύπους. Μόνο στα λευκά κελιά και όπου χρειάζεται, πρέπει να εισάγετε τιμές. Ελπίζω, να σας φανεί χρήσιμο.

Αν εντοπίσετε κάποιο λάθος, παρακαλώ να το αναφέρετε εδώ για να το διορθώσω.

Αγοραία Αξία Καταστήματος v2.xlsx

Υ.Γ.: Ανέβασα πιο βελτιωμένη έκδοση στην οποία το φύλλο λειτουργεί και με λιγότερα από έξι συγκριτικά στοιχεία

 

Edited by ted78
Βελτιωμένη Έκδοση
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανέβηκε στα downloads νεότερη έκδοση του φύλλου υπολογισμού αγοραίας αξίας καταστήματος με περισσότερες δυνατότητες και χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του συναδέλφου @analysis.

Επισυνάπτω το νεότερο αρχείο και εδώ.

Αγοραία και Μισθωτική Αξία Καταστήματος v3.3.1.xlsx

edit: Ανέβηκε Διορθωμένο Αρχείο γιατί το προηγούμενο είχε προβλήματα.

 

Edited by ted78
Βελτιωμένη Έκδοση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ερώτημα είναι αν υπάρχει δυνατότητα τους προορισμούς που φόρτωσες να στους βάλει και στη σωστή σειρά με κριτήριο τη βέλτιστη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λίγες οι στάσεις, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με το εικονίδιο που δείχνει ένα βελάκι να χωρίζει στα δύο. Αν είναι πάρα πολλές τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια διαδικτυακή εφαρμογή, που κάνει routeplanning. Μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί να το κάνω και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

 

mapsrouting.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.