Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής δόμησης-υποχρέωση υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες


trellovoskos

Recommended Posts

Συνάδελφοι με αφορμή το άνοιγμα της εφαρμογής για ετήσια δήλωση πόθεν έσχες έχουμε ξεκαθαρίσει με κάποιο επίσημο έγγραφο, πότε είμαστε υπόχρεοι σαν ελεγκτές δόμησης;

Συμπλήρωσα τα 1000τμ ελέγχου εντός του 2020, πρέπει να υποβάλω ή ασχολούμαι μόνο εάν κάνω οποιοδήποτε μεμονωμένο έλεγχο με 1000τμ και άνω;

Link to comment
Share on other sites

Υποβάλεις αρχική δήλωση έντος της προθεσμίας του νόμου (ξεκινάει απο την ημερομηνία αποδοχής σου ως ελεγκτή δόμησης για τον έλεγχο >1000τ.μ.) ή εκπρόθεσμα με ένα πρόστιμο (100€ νομίζω) για την οικονομική και περιουσιακή σου κατάσταση την ημερομηνία αποδοχής σου.

Στη συνέχεια ετησίως υποχρεούσαι να υποβάλεις δήλωση κάθε φθινόπωρο, μετά το πέρας των δηλώσεων εισοδήματος, η οποία θα αποτυπώνει την οικονομική και περιουσιακή σου κατάσταση την 31/12 κάθε έτους.

Φέτος υποβάλλεις μόνο αρχική δήλωση για την κατάσταση σου την 31/12/2019.

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, civilpablo said:

Έχω πρόστιμο αν υποβάλω τώρα το Σεπτέμβρη; Υπάρχουν κάπου σχετικές οδηγίες;

image.thumb.png.24645b5d292d1af1e8637aecc12cae2b.png

 

image.thumb.png.50b757ebb0de9bfb46a8acd5d4fc2127.png

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω ακόμα την υποχρέωση, διότι δεν έχω κάνει μεμονωμένο έλεγχο ο οποίος να είναι σε κτίρια και επιφάνειες άνω των 1000τμ, σύμφωνα με το άρθρο 156 ΦΕΚ94Α 27.05.2016. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, civilpablo said:

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχω ακόμα την υποχρέωση, διότι δεν έχω κάνει μεμονωμένο έλεγχο ο οποίος να είναι σε κτίρια και επιφάνειες άνω των 1000τμ, σύμφωνα με το άρθρο 156 ΦΕΚ94Α 27.05.2016. 

Αν δεν έχεις κάνει έλεγχο >1000τ.μ. δεν έχεις υποχρέωση και σου προτείνω να μην την αποκτήσεις. Το Πόθεν Εσχες είναι μπλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, με αυτά που διάβασα, θα ρίξω άρνηση ελέγχου στον πρώτο άνω των 1000τμ. Για 200€ έλεγχο θα ψάχνω 10μερες χαρτουρα και θα μαι στο τηλέφωνο με το λογιστή. 

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, civilpablo said:

Όντως, με αυτά που διάβασα, θα ρίξω άρνηση ελέγχου στον πρώτο άνω των 1000τμ. Για 200€ έλεγχο θα ψάχνω 10μερες χαρτουρα και θα μαι στο τηλέφωνο με το λογιστή. 

Μου έχει τύχει μόνο 1 έλεγχος >1000 τ.μ..(ποσοστό στο σύνολο των ελέγχων που έχω κάνει: περίπου στο 5%).

Πήγα 3-4 φορές για μέτρημα, έπρεπε να συνεννοηθώ και με τους άλλους 2 ελεγκτές για να συντάξουμε το πόρισμα, κοιτούσα σχέδια κλπ 2-3 μέρες, και πρέπει να κάνω και δήλωση Πόθεν Εσχες μια ζωή τώρα.  Επίσης αυτά τα μεγάλα έργα έχουν και σοβαρές εταιρείες απο πίσω και δεν συγχωρούνται λάθη-παραλήψεις στον έλεγχο.

Η αμοιβή έχει και παρακράτηση 20% και το "όριο" αμοιβής είναι 1000€.

Αξίζει;  Δε νομίζω.

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Τα 200€ αν δεν κάνω λάθος είναι η αμοιβή για μέχρι 2000τμ σε αρχικό έλεγχο.  Δεν υποτιμώ τα χρήματα, αλλά αν είναι για μια ζωή να κάνουμε ποθεν εσχες νομίζω δεν αξίζει. Εχουμε ήδη αρκετές ευθύνες να μας κυνηγάνε για να βάλουμε άλλη μια υποχρέωση στο κεφάλι μας. 

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, civilpablo said:

Τα 200€ αν δεν κάνω λάθος είναι η αμοιβή για μέχρι 2000τμ σε αρχικό έλεγχο.  Δεν υποτιμώ τα χρήματα, αλλά αν είναι για μια ζωή να κάνουμε ποθεν εσχες νομίζω δεν αξίζει. Εχουμε ήδη αρκετές ευθύνες να μας κυνηγάνε για να βάλουμε άλλη μια υποχρέωση στο κεφάλι μας. 

ΦΕΚ 57 Β/2014:

  • Αρχικός Β'-Γ΄  <1000τ.μ. =200€
  • Αρχικός Β'-Γ'  >1000 τ.μ =300€
  • Ενδιάμεσος Γ' = 0,3€/τ.μ., max 2000€
  • Τελικός Β'-Γ+προσθήκες ορόφου Α' <1000 τ.μ. =0,5€/τ.μ., min 200€
  • Τελικός Β'-Γ+προσθήκες ορόφου Α' >1000 τ.μ. =0,4€/τ.μ., min 600€, max 3000€  αλλά αν προκύψει >1000€ αμοιβή θέλει και δεύτερο ελεγκτή και αν >2000€ θέλει και τρίτο ελεγκτή και το ποσό μοιράζεται ισομερώς...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.