Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτής δόμησης-υποχρέωση υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες


trellovoskos

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκαιο δεν τα θυμόμουν, δεν μου χει τύχει και μεγαλύτερος των 1000τμ.

Πληροφορίες έτσι όπως τις συγκέντρωσα, με τηλεφωνικές συνομιλίες, δεν έχω γραπτή απάντηση. Επικοινώνησα πρώτα με το τηλεφωνικό κέντρο της αρχής του "πόθεν έσχες", στο ερώτημα για το πότε ένας ελεγκτής είναι υπόχρεος, προφανώς δεν γνώριζαν. Μου είπαν να μπω στην εφαρμογή του ποθεν με τους κωδικούς taxisnet και να τσεκάρω αν έχω ειδοποίηση. Ωστόσο ακόμα και αν δεν έχει κάποιος ειδοποίηση, μου πε να επικοινωνήσει με το φορέα στον οποίο υπάγεται, διότι ο φορέας είναι αυτός που ειδοποιεί την αρχή για την υποχρέωση υποβολής ποθεν εσχες σε ενα αφμ.

Επικοινώνησα στη συνέχεια με το ΤΕΕ. Από κει μου είπαν ότι σαν ελεγκτής υπάγομαι στο Σώμα Επιθεώρησης Περιβάλλοντος του Υπ. Περιβαλλοντος και Ενέργειας. Όμως επειδή το ΤΕΕ έχει αναλάβει τη διαχείριση της πλατφόρμας των ελεγκτών, στην αρχή κάθε έτους στέλνει λίστα για το προηγούμενο έτος με τους ελεγκτές που έχουν διενεργήσει τουλάχιστον έναν έλεγχο με επιφάνεια ελέγχου άνω των 1000τμ. Αυτή τη λίστα, εικάζουν πως το Σώμα Επιθεώρησης την κοινοποιεί στην Αρχή του Πόθεν Έσχες. Μέχρι τώρα μου πε, δεν έχουν ζητήσει κάτι διαφορετικό συνεπώς συμπεραίνουν ότι το κριτήριο είναι αυτό, που αναφέρθηκε και νωρίτερα, ότι δηλαδή η υποχρέωση ξεκινά από τη στιγμή της διενέργειας ενός τουλάχιστον ελέγχου άνω των 1000τμ. Τέλος πάλι από το ΤΕΕ μου είπαν πως φέτος 2020 πρέπει να κάνουν Πόθεν Έσχες όσοι είχαν κατά το προηγούμενο έτος, 2019, έναν τουλάχιστον έλεγχο άνω των 1000τμ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είχα τραβήξει και εγώ πέρισυ. Κανένας δεν μπορούσε να μου δώσει απάντηση.

Όποιος κάνει έλεγχο >1000 τ..μ υποβάλει εντός 90 ημερών αρχική δήλωση Π.Θ. και ετήσια κάθε χρόνο το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ έχω κάνει 1 έλεγχο πάνω από 1000 τ. το Φεβρουάριο του 2019. Σε επικοινωνία με την ΤΕΔΚ και ΤΕΕ μου είπαν ότι πρέπει να κάνω δήλωση το 2020 (για τοπ προηγούμενο έτος 2019) και ότι θα μου έρθει κάποια ενημέρωση στο taxis (που δεν ήρθε τίποτα μέχρι τώρα). Το ερώτημα μου είναι αρχικά:

1) Έχουν περάσει οι 90 ημέρες αρχικής δήλωση Π.Θ.  Τί κάνω τώρα; έχω κάποιο πρόστιμο; ή μήπως

2) πρέπει να προχωρήσω κατευθείαν στην επιλογή ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΤΗΣΙΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ;  (αγνοώντας την δημιουργία Αρχικής Δήλωσης,, αυτό των 90 ημερών;)

3) Ημερομηνία Διορισμού ποια βάζω  (το 1ο έλεγχο πάνω από 1000 τμ.)

4) Οργανική Μονάδα/Υπηρεσία/Οργανισμός * τι βάζουμε Σώμα Επιθεώρησης Περιβάλλοντος του Υπ. Περιβαλλοντος και Ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα, συγνώμη να διευκρινίσω λίγο ο έλεγχος αφορά σε ένα μεμονωμένο κτίριο 1000 τμ ή στο σύνολο να έχεις κάνει ελέγχους δόμησης για συνολικά 1000 τμ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι εγώ είχα έναν έλεγχο άνω των 1000μ2 πριν 5 χρόνια. Τότε είχα κάνει δήλωση πόθεν έσχες. Από τότε και μετά, μη έχοντας άλλον τέτοιο έλεγχο >1000μ2, δεν ξαναέκανα δήλωση. Ομως έρχεται μνμ για να υποβάλλω ξανα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MARYKAL said:

Συνάδελφοι εγώ είχα έναν έλεγχο άνω των 1000μ2 πριν 5 χρόνια. Τότε είχα κάνει δήλωση πόθεν έσχες. Από τότε και μετά, μη έχοντας άλλον τέτοιο έλεγχο >1000μ2, δεν ξαναέκανα δήλωση. Ομως έρχεται μνμ για να υποβάλλω ξανα;;;;;

Κακώς δεν έχεις κάνει ετήσια δήλωση απο τότε. Υπάρχει υποχρέωση, ακόμα και χωρίς να σου έχει έρθει μήνυμα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 5:11 ΜΜ, trellovoskos said:

Κακώς δεν έχεις κάνει ετήσια δήλωση απο τότε. Υπάρχει υποχρέωση, ακόμα και χωρίς να σου έχει έρθει μήνυμα.

 

Δλδ μπορεί να χρηματιστηκες, και 10 χρόνια μετά από έναν έλεγχο των 1000μ2; Είστε σίγουροι;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, MARYKAL said:

Δλδ μπορεί να χρηματιστηκες, και 10 χρόνια μετά από έναν έλεγχο των 1000μ2; Είστε σίγουροι;

Δεν θυμάμαι για πόσα χρόνια πρέπει να κάνεις δήλωση ΠΘ αλλά σίγουρα όχι μόνο 1. 

Η γραφειοκρατία (που θα σε συνενοδεύει  για χρόνια...) και η ευθύνη μην τυχόν έχει γίνει κάποιο λάθος στη δήλωση ΠΘ, είναι και ο λόγος που δεν συνιστώ σε συνάδελφο να κάνει ελέγχους >1000 τ.μ, εκτός αν έχει απόλυτη ανάγκη τα χρήματα.

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν απαιτείται κάθε χρόνο να συμπληρώνεις τα υπόλοιπα των τραπεζικών σου λογαρισμών στις 31/12 κάθε έτους γιατί λόγω του φακελλώματος αυτά τα βλέπεις προσυμπληρωμένα και απλώς τα επιβεβαιώνεις, όπως και τα λοιπά σου περιουσιακά στοιχεία. Η αρχική δήλωση όμως είναι πολύ χρονοβόρα και θέλει μεγάλη προσοχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.