Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτής δόμησης-υποχρέωση υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες


Recommended Posts

Από την ιστοσελίδα του Συστήματος Υποβολής Περιουσιακής Κατάστασης:

Συχνές Ερωτήσεις

Παράθεση

4. Για πόσα έτη ο υπόχρεος υποβάλλει ετήσια δήλωση περιουσιακής κατάστασης (Δ.Π.Κ.);

Ο υπόχρεος υποβάλλει Δ.Π.Κ. κάθε έτος, εφόσον διατηρεί την ιδιότητά του και για το επόμενο έτος. Η υποχρέωση υποβολής της Δ.Π.Κ. για ένα (1) έτος μετά την απώλεια της ιδιότητας του υπόχρεου αφορά στο αμέσως επόμενο ημερολογιακό έτος, από το έτος απώλειας αυτής.

[…]

Τα παραπάνω ισχύουν εφόσον δεν προβλέπεται διαφορετική περίοδος από ειδική διάταξη νόμου.

Στις συνήθεις περιπτώσεις (όπως είναι οι ελεγκτές δόμησης) οι δηλώσεις δεν αξιολογούνται άμεσα παρά μόνο αν ο υπόχρεος καταστεί ύποπτος τέλεσης οικονομικών εγκλημάτων.

Edited by Γερόλυκος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο δόμησης κατ. β, αρχικό έλεγχο (θεμελίωση) με επιφάνεια προς έλεγχο ~200 τ.μ. και συνολική άδειας ~1200 τ.μ. και έχω τις εξής απορίες.

Θα είμαι υποχρεωμένος να υποβάλω πόθεν έσχες ?

Η αμοιβή μου πως υπολογίζεται με την επιφάνεια προς έλεγχο, δηλαδή 200 € ή με την συνολική επιφάνεια της άδειας, δηλαδή 300 € ?

SOS. Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ πολύ να μου απαντήσει καθώς ο έλεγχος είναι αύριο το μεσημέρι......

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, xristoska said:

Έχω έναν έλεγχο δόμησης κατ. β, αρχικό έλεγχο (θεμελίωση) με επιφάνεια προς έλεγχο ~200 τ.μ. και συνολική άδειας ~1200 τ.μ. και έχω τις εξής απορίες.

Θα είμαι υποχρεωμένος να υποβάλω πόθεν έσχες ?

'Οχι γιατί η επιφάνεια ελέγχου είναι <1000 τ.μ.

7 ώρες πριν, xristoska said:

Η αμοιβή μου πως υπολογίζεται με την επιφάνεια προς έλεγχο, δηλαδή 200 € ή με την συνολική επιφάνεια της άδειας, δηλαδή 300 € ?

SOS. Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ πολύ να μου απαντήσει καθώς ο έλεγχος είναι αύριο το μεσημέρι......

 

Υπολογίζεται με βάση την επιφάνεια ελέγχου, ήτοι 200€+ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα , ηθελα να ρωτησω αν καποιος ελεγκτης  μπορει να αρνηθει  καποιον ελεγχο στον οποιο κληρωθει , ευχαριστω πολυ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

έλαβα ένα μειλ από το ΥΠΕΝ:

Σας ενημερώνουμε ότι, όπως προκύπτει από το αρχείο που τηρείται στην
Υπηρεσία μας (Δ/νση Εφαρμογής Σχεδιασμού & Ελέγχου Δομημένου
Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ), έχετε  υποχρέωση δήλωσης περιουσιακής
κατάστασης,
  για το έτος 2021, σύμφωνα με τις διατάξεις του  ν. 3213/2003 (Α’309),
καθώς και τις διατάξεις του ν. 4389/2016 (Α’94)
 
Είχα κάνει παλαιότερα έναν έλεγχο >1000τμ και είχα υποβάλει δήλωση για τα 2 επόμενα έτη, όπως έχει απαντηθεί στις συχνές ερωτήσεις. Άρα δεν έχω υποχρέωση για τα επόμενα έτη, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

@vassia εξακολουθεί να ισχύει ότι "η υποχρέωση υποβολής της Δ.Π.Κ. για ένα έτος μετά την απώλεια της ιδιότητας του υπόχρεου αφορά στο αμέσως επόμενο ημερολογιακό έτος από το έτος απώλειας αυτής".
Από κει και πέρα είναι θέμα ερμηνείας της "απώλειας της ιδιότητας".
Σύμφωνα με τη νομοθεσία "οι ελεγκτές δόμησης υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης περιουσιακής κατάστασης σε περίπτωση που διενεργήσουν ελέγχους για κτίρια και κατασκευές επιφάνειας άνω των 1000 τ.μ.", χωρίς –όμως– να διευκρινίζεται για πόσα χρόνια ούτε αν παύει η ιδιότητα του υπόχρεου από το επόμενο έτος.

Edited by Θαλής
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα......  που όμως δηλώνουμε το Ε9;;

"...

Σας ενημερώνουμε ότι, όπως προκύπτει από το αρχείο που τηρείται στην

Υπηρεσία μας (Δ/νση Εφαρμογής Σχεδιασμού & Ελέγχου Δομημένου

Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ), έχετε  υποχρέωση δήλωσης περιουσιακής

κατάστασης, για το έτος 2021, σύμφωνα με τις διατάξεις του  ν. 3213/2003

(Α’309), καθώς και τις διατάξεις του ν. 4389/2016 (Α’94)...."

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου ήρθε κάτι. Έχω κάνει πρώτη φορά το 2019 που έκανα και τον έλεγχο>1000 τ.μ, δεν έχω ξανακάνει από τότε τόσο μεγάλο έλεγχο και σκέφτομαι να ξανακάνω και φέτος άσχετα αν πέρασαν 2 χρόνια για σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα μου ήρθε μήνυμα ότι είμαι υπόχρεος για πόθεν έσχες, για αυτοψία που είχα κάνει τον Μάρτιο του 2021. 

Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω αρχική δήλωση ή ετήσια; 

Έπρεπε να είχα κάνει την δήλωση 90 ημέρες μετά την ημερομηνία του Μαρτίου 2021;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έγινε έλεγχος γι'αυτό δεν μας ήρθε. Κανονικά θέλει και αρχική δήλωση. Εγώ είχα κάνει ετήσια κατευθείαν....γιατί είχαν περάσει οι 90 μέρες. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.