Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής δόμησης-υποχρέωση υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες


trellovoskos

Recommended Posts

33 λεπτά πριν, χαιδω said:

εμένα δεν μου ήρθε κάτι. Έχω κάνει πρώτη φορά το 2019 που έκανα και τον έλεγχο>1000 τ.μ, δεν έχω ξανακάνει από τότε τόσο μεγάλο έλεγχο και σκέφτομαι να ξανακάνω και φέτος άσχετα αν πέρασαν 2 χρόνια για σίγουρα

εδώ θέλει διευκρίνηση μέχρι πότε κάποιος που έκανε έλεγχο άνω των 1000 τ.μ. υποχρεούται σε δήλωση ετήσια Πόθεν Έσχες....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας ηρθε ρε παιδια και πρεπει να καταθεσουμε για το 2021, ή οποια ειναι μεχρι τελος Νοεμβρη , αλλα θα παραταθει μεχρι τελος Φλεβαρη. Και το κορυφαιο, μου ειπε η λογιστρια οτι θα πρεπει να κανουμε και για τα επομενα 3 χρονια!!!! Μιλαμε για γελοιοτητα ολκης!!!! Και ολα αυτα για μια αμοιβη 250ευρω(με ΦΠΑ) για ελεγχο αλλαγης χρησης 3.500μ2!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελει βεβαιωσεις απο τραπεζικους λογαριασμους(και συζυγου) , αγοραπωλησιες που εγιναν το 2021 και συμβολαια ακινητων που εχεις στη κατοχη σου και δανειακες συμβασεις!!! Μιλαμε για φαρσοκωμωδια!!!

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimopoulg said:

Τωρα μας ηρθε ρε παιδια και πρεπει να καταθεσουμε για το 2021, ή οποια ειναι μεχρι τελος Νοεμβρη , αλλα θα παραταθει μεχρι τελος Φλεβαρη. Και το κορυφαιο, μου ειπε η λογιστρια οτι θα πρεπει να κανουμε και για τα επομενα 3 χρονια!!!! Μιλαμε για γελοιοτητα ολκης!!!! Και ολα αυτα για μια αμοιβη 250ευρω(με ΦΠΑ) για ελεγχο αλλαγης χρησης 3.500μ2!!!!! 

Άρα θα κάνουμε ετήσια δήλωση και όχι αρχική... Τουλάχιστον γλυτώνουμε το πρόστιμο 

Edited by kapas2004
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, kapas2004 said:

Άρα θα κάνουμε ετήσια δήλωση και όχι αρχική... Τουλάχιστον γλυτώνουμε το πρόστιμο 

  Σας ενημερώνουμε ότι, όπως προκύπτει από το αρχείο που τηρείται στην
Υπηρεσία μας (Δ/νση Εφαρμογής Σχεδιασμού & Ελέγχου Δομημένου
Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ),
  έχετε  υποχρέωση δήλωσης περιουσιακής κατάστασης, για το έτος 2021,
σύμφωνα με τις διατάξεις του  ν. 3213/2003 (Α’309), καθώς και τις
διατάξεις του ν. 4389/2016 (Α’94).
 
Αρα ετησια δε ζηταει? Ετσι νομιζω.....
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το μέιλ. Έχει τύχει σε άπειρους αρχικούς ελέγχους να γράφουν "επιφάνεια προς έλεγχο 1000+τμ, ενώ η θεμελίωση είναι πολύ λιγότερα. Θεωρούσα ότι επειδή η θεμελίωση είναι <1000τμ , δεν χρειάζεται Πόθεν. Έχει περάσει η ημερομηνία για το αρχικό πόθεν.. Ελλάς το μεγαλείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2022 at 12:10 ΜΜ, dimopoulg said:

Τωρα μας ηρθε ρε παιδια και πρεπει να καταθεσουμε για το 2021, ή οποια ειναι μεχρι τελος Νοεμβρη , αλλα θα παραταθει μεχρι τελος Φλεβαρη. Και το κορυφαιο, μου ειπε η λογιστρια οτι θα πρεπει να κανουμε και για τα επομενα 3 χρονια!!!! Μιλαμε για γελοιοτητα ολκης!!!! Και ολα αυτα για μια αμοιβη 250ευρω(με ΦΠΑ) για ελεγχο αλλαγης χρησης 3.500μ2!!!!! 

Η τριετια δεν αφορα ολες τις περιπτωσεις.

Ο σχετικος νομος προβλεπει )θα το βρεις μπαινοντας στη σχετικη ιστοσελιδα για το ποθεν εσχες)

"Ειδικά για τους υπόχρεους των περιπτώσεων α έως και ε και ιβ της παραγράφου 1 η δήλωση υποβάλλεται για τρία (3) έτη μετά από την απώλεια της ιδιότητας ή τη λήξη της θητείας."

Κοιτα αν ανηκεις στη περιπτωση της τριετιας (εννοειται τριετια απο την χρονια που χανεις την σχετικη ιδιοτητα που σε υποχρεωνει σε ποθεν εσχες)

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2022 at 12:29 ΜΜ, kapas2004 said:

Άρα θα κάνουμε ετήσια δήλωση και όχι αρχική... Τουλάχιστον γλυτώνουμε το πρόστιμο 

Συμφωνα με τη νομοθεσια περι ποθεν εσχες (βλ. αναζητηση "ποθεν εσχες" ) οταν εχεις για πρωτη φορα υποχρεωση υποβολης τοτε πρεπει να το δηλωσεις σε 90 μερες απο την αποκτηση της ιδιοτητας. Απο εκει και περα κανεις καθε χρονο αναλογα με την υποχρεωση που εχεις .

π.χ

αν εχεις αποκτησει την ιδιοτητα του ελεγκτη δομησης 1/2/22  τοτε υποβαλεις δηλωση (πρωτης φορας) μεχρι 30/4/22. Στη συνεχεια υποβαλεις τον Νοεμβρη (ή οποτε ανακοινωνεται ) το ετησιο ποθεν εσχες (δηλαδη στην ουσια την πρωτη χρονια υποβαλλεις δυο ποθεν εσχες με αλλο ομως περιεχομενο οπως προβλεπεται στα σχετικα εντυπα των δηλωσεων) .

Απο εκει και περα υποβαλλεις μια φορα τον χρονο εφ οσον εχεις υποχρεωση .

Το προστιμο για την καθυστερημενη υποβολη ειναι περιπου 100 ευρω το δε σχετικο παραβολο φαινεται μεσα στο taxis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.