Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής δόμησης-υποχρέωση υποβολής δήλωσης Πόθεν έσχες


trellovoskos

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, KF said:

Συμφωνα με τη νομοθεσια περι ποθεν εσχες (βλ. αναζητηση "ποθεν εσχες" ) οταν εχεις για πρωτη φορα υποχρεωση υποβολης τοτε πρεπει να το δηλωσεις σε 90 μερες απο την αποκτηση της ιδιοτητας. Απο εκει και περα κανεις καθε χρονο αναλογα με την υποχρεωση που εχεις .

π.χ

αν εχεις αποκτησει την ιδιοτητα του ελεγκτη δομησης 1/2/22  τοτε υποβαλεις δηλωση (πρωτης φορας) μεχρι 30/4/22. Στη συνεχεια υποβαλεις τον Νοεμβρη (ή οποτε ανακοινωνεται ) το ετησιο ποθεν εσχες (δηλαδη στην ουσια την πρωτη χρονια υποβαλλεις δυο ποθεν εσχες με αλλο ομως περιεχομενο οπως προβλεπεται στα σχετικα εντυπα των δηλωσεων) .

Απο εκει και περα υποβαλλεις μια φορα τον χρονο εφ οσον εχεις υποχρεωση .

Το προστιμο για την καθυστερημενη υποβολη ειναι περιπου 100 ευρω το δε σχετικο παραβολο φαινεται μεσα στο taxis.

Μπες στο ποθεν εσχες για να δεις αν υπαρχουν ειδοποιησεις .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στις ειδοποιήσεις κάτι.. Έχω την εντύπωση όμως ότι όταν αποκτάς την ιδιότητα πρέπει οι ίδιοι να σε ενημερώσουν ότι πρέπει να κάνεις δήλωση πόθεν έσχες. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα βγάζει ειδοποίηση το taxis, ενώ στον αδερφό μου βγάζει. Εκείνος έκανε Β έλεγχο πάνω από 1000τμ, ενώ εγώ αρχικό, όπου η θεμελίωση ήταν πολύ λιγότερα από 1000τμ. Χρειάζεται μια διευκρίνιση επ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν με ειδοποίησε κανένας,ούτε μου ήρθε μήνυμα να κάνω δήλωση και έχω κάνει έλεγχο >1000 τ.μ το 2009. Εύχομαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία γιατί είναι μια χρονοβόρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, KF said:

Για την αρχικη αιτηση δεν σε ειδοποιει κανενας.

Υποτιθεται οτι ξερουμε τον σχετικο νομο.

 

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Για την αρχική δεν σε ενημερώνει κανείς ενώ για την ετήσια σε ενημερώνει;

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε.

Ετσι την πατησα και εγω (σαν υπαλληλος υποχρεος σε ποθεν εσχες ) .

Οταν το πηρα ειδηση υπεβαλλα και την πρωτη αιτηση (εκπροθεσμα) και εφαγα προστιμο 100 ευρω.

Αν δεν το εκανα θα ειχα παντα εκρεμμοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, KF said:

Ελα ντε.

Ετσι την πατησα και εγω (σαν υπαλληλος υποχρεος σε ποθεν εσχες ) .

Οταν το πηρα ειδηση υπεβαλλα και την πρωτη αιτηση (εκπροθεσμα) και εφαγα προστιμο 100 ευρω.

Αν δεν το εκανα θα ειχα παντα εκρεμμοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Like για την απάντηση, dislike για το περιεχόμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα, όπως ανακοινώθηκε, παρατείνεται μέχρι και την 15η Ιανουαρίου 2023 η προθεσμία υποβολής δηλώσεων περιουσιακής κατάστασης και οικονομικών συμφερόντων, (αρχικές με απόκτηση ιδιότητας υπόχρεου από την 1η.1.2022 έως και την 15η.10.2022 και ετήσιες του έτους 2022 (χρήση 2021) με τροπολογία των Υπουργείων Οικονομικών και Δικαιοσύνης.

έχετε κάποια ενημέρωση από λογιστή σας. Στην σελίδα του πόθεν δεν γράφει κάτι αλλά παίζει στις ειδήση στο ίντερνετ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μου το επιβεβαίωσε η λογίστρια αλλά δεν το έχω δει σε κάποια απόφαση.

Ερώτηση. Έλεγχο έκανα τον 06/2022. Πότε κάνω την πρώτη δήλωση; 

Έψαξα τον νόμο, εντός 90 ημερών... Πόσο είναι το πρόστιμο είπαμε; Αν και το παρακάτω αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να την γλιτώνουμε.

''Ο υπόχρεος υποβάλλει αρχική δήλωση περιουσιακής κατάστασης μέσα σε ενενήντα (90) ημέρες, από την ημερομηνία απόκτησης της ιδιότητας που τον καθιστά υπόχρεο και εφόσον αυτή (η ιδιότητα) του δημιουργεί υποχρέωση υποβολής προς όργανο ελέγχου, στο οποίο η περιουσιακή του κατάσταση δεν είναι γνωστή κατά την 31/12/ΧΧ του προηγούμενου έτους.'' 

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.