Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προεξοχή στέγης πέραν της οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμή


Charlie

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο επιτρέπεται να προεξέχει η στέγη (κεραμοσκεπή) πέραν της οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμής (ταυτίζονται). Και τι συμβαίνει όταν δεν ταυτίζονται.

Έχω την εντύπωση ότι ειναι 40 εκ. πέραν της ρυμοτομικής, αλλά δεν είμαι σίγουρος, αν γνωρίζει κάποιος το σχετικό άρθρο ας το αναφέρει.

 

Επίσης πόσο μπορούν τα στοιχεία θεμελίωσης να προεξέχουν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη δεν μπορεί να είναι μέσα στο ιδεατό στερεό, είτε αυτό είναι το κατακόρυφο πάνω στην Ο.Γ είτε αυτό είναι το κεκλιμένο.

Ο λόγος είναι διότι η στέγη μετράει στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Στον όγκο μετρά σίγουρα το τμήμα της στέγη μεταξύ πλάκας σκυροδέματος πάνω στην οποία στηρίζεται η στέγη και οροφής στέγης.

Αν η στέγη προεκτείνεται πέρα από την πλάκα σκυροδέματος μετρά κι αυτό το τμήμα στον όγκο;

 

Στον Κτιριοδομικό άρθρο 348 §4.γ.ββ αναφέρει:

Η θεμελίωση μπορεί να προεξέχει μέχρι 0,30μ από τη Ρ.Γ. εφόσον το πάνω μέρος της είναι σε βάθος > 2,50μ από την οριστική στάθμη του κοινόχρηστου χώρου στην εν λόγω θέση.

Επίσης, η θεμελίωση μπορεί να προεξέχει μέσα στο προκήπιο μέχρι το 1/3 του πλάτους του εφόσον το πάνω μέρος της είναι σε βάθος >1μ από την οριστική στάθμη του κοινόχρηστου χώρου στην αντίστοιχη θέση της Ρ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτό που έγραψα παραπάνω είναι αυτό που μου είχαν πει από την πολεοδομία πριν κάμποσα χρόνια και δεν το ξαναέψαξα.

Αν το τμήμα που εξέχει από την όψη ή το ιδεατό, δεν έχει τριγωνική μορφή αλλά είναι μόνο η "οροφή" της στέγης δεν μετράει στον όγκο αλλά και δεν μπορεί να εξέχει πάνω από 40εκ σύμφωνα με το άρθρο 11 (Σκίαστρα ή αρχιτεκτονικές προεξοχές)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

να που ήρθε η ώρα που κολλήσαμε... ουτε vista να τρέχαμε...

Η προεξοχή της στέγης κατά 1,20μ ως πρόβολος, έξω από το επιτρεπόμενο όριο δόμησης σε εκτός σχεδίου επιτρέπεται?

μην μου πείτε όχι.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ούτε προεξοχή. Σκέψου ότι η κατακόρυφος στο όριο δόμησης ορίζει το ιδεατό στερεό. Επιτρέπεται οτιδήποτε εκτός ιδεατού στερεού; Πάντως υπάρχει περίπτωση να στο περάσει ο υπάλληλος λόγω αβλεψίας ... :)

Link to comment
Share on other sites

εισαι ΘΕΟΣ!!!!

 

ψάχνοντας για το ιδεατό στερεό που λες... δες τι βρήκα!

 

Εγκ-38769/6719/113/25-5-86

Αρθ9.παρ5

"Διευκρινίζεται ότι στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ = 3,00 + 0,10Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το ΠΔ/γμα της εκτός σχεδίου δόμησης (δηλ. 15,00 μ., 10,00 μ., 7,50 μ., 5,00 μ.). "

 

ηταν ακριβώς πανω από τον ορισμό του ιδεατου στερεου κ επεσε το ματι μου στο "εκτος σχεδιου"

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει πια αντικείμενο εφαρμογης η εγκυκλιος καθόσον (από το 1987 ή 1988 αν θυμάμαι καλά) η παρ.5 του άρθρου 9, όπως και (ανέκαθεν)

η παρ.6 (περι "ιδεατού στερεού") δεν εφαρμόζεται εκτός σχεδίου (σύμφωνα με το άρθρο 28 - "έκταση εφαρμογής")

 

στις υποχρεωτικές αποστάσεις από τα όρια στην εκτός σχεδίου δόμηση δεν επιτρέπεται τίποτα, ούτε στεγες, ούτε προστεγάσματα, ούτε προεξοχές, γενικά καμία κατασκευή του άρθρου 11

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.