Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προεξοχή στέγης πέραν της οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμή


Charlie

Recommended Posts

Εφόσον όπως προείπες έχεις στηθαίο, ο σε προεξοχή πέραν του στηθαίου πρόβολος, 

δεν συμπεριλαμβάνεται στα τ.μ των επιτρεπόμενων εξωστών (40% ή 20%)

 

Στηθαία και κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στη θέση του περιγράμματος του υποκείμενου ορόφου. Όταν τα στηθαία και τα κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στην άκρη της οριζόντιας προεξοχής του δαπέδου του δώματος, τότε η επιφάνεια της οριζόντιας προεξοχής θεωρείται ανοικτός εξώστης και προσμετράται στο σύνολο των επιτρεπόμενων εξωστών. Σε αυτήν την περίπτωση η παραπάνω επιφάνεια συνυπολογίζεται στην επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.[ 1]  Στηθαία ή τμήματα στηθαίων του δώματος ή και της εγκιβωτισμένης στέγης δύνανται να αποτελούν ανεστραμμένα δοκάρια του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.[ 2] 


 [ 1]Αλλαγές με τον ν.4759/20 (ΦΕΚ 245Α/2020) [ 2]Αλλαγές με τον ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/2021)

υ.γ   δεν ξέρω κατά πόσο  μπορείς να κατασκευάσεις τα κατακόρυφα στοιχεία ύψους από όροφο σε όροφο (τύπου  περσίδων ηλιοσκίασης στους 3 εξώστες) γιατί κατά τον κτιριοδομικό το ύψος κιγκλιδώματος δεν μπορεί να είναι >1,20μ 

Κατά τα άλλα το κτίριο και εμένα μου άρεσε! 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 6:36 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Εφόσον όπως προείπες έχεις στηθαίο, ο σε προεξοχή πέραν του στηθαίου πρόβολος, 

δεν συμπεριλαμβάνεται στα τ.μ των επιτρεπόμενων εξωστών (40% ή 20%)

 

Στηθαία και κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στη θέση του περιγράμματος του υποκείμενου ορόφου. Όταν τα στηθαία και τα κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στην άκρη της οριζόντιας προεξοχής του δαπέδου του δώματος, τότε η επιφάνεια της οριζόντιας προεξοχής θεωρείται ανοικτός εξώστης και προσμετράται στο σύνολο των επιτρεπόμενων εξωστών. Σε αυτήν την περίπτωση η παραπάνω επιφάνεια συνυπολογίζεται στην επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.[ 1]  Στηθαία ή τμήματα στηθαίων του δώματος ή και της εγκιβωτισμένης στέγης δύνανται να αποτελούν ανεστραμμένα δοκάρια του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.[ 2] 


 [ 1]Αλλαγές με τον ν.4759/20 (ΦΕΚ 245Α/2020) [ 2]Αλλαγές με τον ν.4819/21 (ΦΕΚ 129Α/2021)

υ.γ   δεν ξέρω κατά πόσο  μπορείς να κατασκευάσεις τα κατακόρυφα στοιχεία ύψους από όροφο σε όροφο (τύπου  περσίδων ηλιοσκίασης στους 3 εξώστες) γιατί κατά τον κτιριοδομικό το ύψος κιγκλιδώματος δεν μπορεί να είναι >1,20μ 

Κατά τα άλλα το κτίριο και εμένα μου άρεσε! 

 

ουσιαστικά όμως στοιχείο σκίασης είναι , όχι κιγκλιδωμα.

Επίσης για το θέμα ΟΓ-ΡΓ και πόσο προεξέχω από αυτές τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 2:25 ΜΜ, philpitou said:

σε νέα οικοδομή με ΟΓ και ΡΓ κοινές. οι εξώστες μπορούν να βγουν εκτός ΡΓ μέχρι 1/10 του πλάτους του δρόμου και 0.50μ μικρότερο από το συνολικό πλάτος του πεζοδρομίου από κάτω? Όλα αυτά με τη προυπόθεση ότι είναι 3μ+ από τη στάθμη του πεζοδρομίου?

Σωστά,και με μέγιστο πλάτος 2,0 μ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, philpitou said:

ουσιαστικά όμως στοιχείο σκίασης είναι , όχι κιγκλιδωμα.

 

θα αποτελούσε καθαρά  στοιχείο σκίασης αν από πίσω του υπήρχε κενό, ενώ εσύ από πίσω τους έχεις λειτουργικό στοιχείο δηλ εξώστη και επομένως τα ίδια αυτά στοιχεία αποτελούν και κιγκλίδωμα του εξώστη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ισχύει ό,τι και για τους εξώστες

- ελάχιστο καθαρό ύψος πάνω από το πεζοδρόμιο 3.00 μ

- εκτός ρ.γ. έως 1/10 του πλάτους του δρόμου, με μέγιστο τα 2.00 μ

Link to comment
Share on other sites

Το εκτός ρυμοτομικής τμήμα της στέγης δεν περιέχεται στον ελεγχόμενο ως επιτρεπόμενο όγκο του κτηρίου.

Αποτελεί στοιχείο του άρθρου 16 (προεξοχή) και όταν ο όγκος της στέγης ελέγχεται καλό είναι να διαχωρίζεται.

υγ. προσοχή στο ύψος των 5μ από το πεζοδρόμιο που κάπου χάθηκε στη μετάφραση αλλά θα επανέλθει ...

Edited by kan62
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.