Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης στην πρασιά (και φύτευση)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: σε υφιστάμενο κτίριο αποτελόυμενο από ισόγειο κατάστημα και Α όροφο θέλω να κάνω προσθήκη καθ΄ύψος 2 ορόφων. Το συνολικό τους εμβαδό είναι <150 τ.μ. οπότε χρειάζομαι μία θέση στάθμευσης (οι Η/Χ δεν μετράνε στα 150 τ.μ. ετσι δεν είναι?). Ο προηγούμενος συνάδελφος είχε δείξει 2 θέσεισ 2x(3 μ. x 4 μ.) στην πρασιά. Με 10 μ. φάτσα και 4 μ. πρασιά δεν παίρνει άλλη θέση. Να την εξαγοράσω δεν γίνεται από τους περιορισμούς που υπάρχουν και το μόνο που σκέφτηκα είναι να κάνω μία υποχώρηση στο μαγαζί 1μ. να το δείξω ως αλλαγή χρήσης σε Η/Χ να τροποποιήσω τις 2 παλιές θέσεις με τις σημερινές διαστάσεις 2.25 x 4.50 μ. και να βάλω και μία νέα. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει περιορισμός στο χώρο της πρασιάς για χώρο πρασίνου ή για ελευθερο χώρο διότι με τις 3 θέσεις και τις εισόδους δεν έχει μείνει σχεδόν καθόλου χώρος ελευθερος.

---------

Kαμία γνώμη συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

για την φύτευση βεβαίως και υπάρχει περιορισμός. στην πολεοδομία που πηγαίνω συχνά δεν δέχονται πια την θέση "πάνω στο γκαζόν" και αφαιρείται όλη από την φύτευση.

 

για "ελεύθερο χώρο" όπως το εννοείς, αν κατάλαβα, δεν υπάρχει περιορισμός πλην της κάλυψης - αν εννοείς για να περνά κόσμος, απαιτείται ελάχιστο 1,20 για κατοικίες και μικρά καταστήματα εκτός αν είναι συνάθροισης κοινού που θέλει περισσότερο.

 

"αλλαγή χρήσης σε Η/Χ" δεν το εχω δει ποτέ αλλά μόνο αν το συζητήσεις με τον μηχανικό που θα το ελέγξει θα βγάλεις άκρη. Ουσιαστικά μιλάς για αλλαγή του διαγράμματος κάλυψης οπότε μπαίνεις και σε ιδιοκτησιακά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι έλεγχοι -κατά τη γνώμη μου- που πρέπει να κάνεις είναι οι εξής:

1. Έλεγχος πρασίνου(μη ξεχνάς οτι έχει έκπτωση 10% επειδή βάζεις θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο

2. Έλεγχος ότι Κάλυψη + Θέσεις στάθμευσης ακαλύπτου < (κ+10)%*Εοικοπέδου(όπου κ=επιτρεπόμενη κάλυψη)

3. Έλεγχος εισόδων parking < 1/2 της φάτσας του οικοπέδου(εσύ που είσαι 10μ. νομίζω οτι επιτρέπεται 7,5?η 6,5?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 6.5 μ. ή 7.50 μ δεν το καταλαβαίνω.Η είσοδος μου να είναι τοση?Σίγουρα έτσι που θέλω να δείξω τις θέσεις η είσοδος του γκαράζ θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη.Στην παλιά άδεια βέβαια δεν έδειχνε ο τότε μηχανικος είσοδο.Και τώρα στην πράξη είναι ενοείται όλη η πρασια πλακοστρωμένη και χωρίς εισόδους.

 

Mήπως θυμάστε σε ποιο άρθρο αναφέρεται το μέγιστο μήκος εισόδου γκαράζ όταν το οικόπεδο έχει πρόσωπο 10.00 μ. ? Νομίζω ότι ύστερα από την έγκριση της Ε.Π.Α.Ε. μπορείς να έχεις άνοιγμα μεγαλύτερο του μισού μήκους του προσώπου του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Banskoboy μήπως θυμάσαι άρθρο που το διάβασες αυτό? Δηλαδή εγώ που έχω 10 μ. πρόσωπο μπορώ να έχω 6 μ. εισόδων γκαράζ χωρίς να περνάει από Ε.Π.Α.Ε ή περνάει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι έλεγχοι -κατά τη γνώμη μου- που πρέπει να κάνεις είναι οι εξής:

1. Έλεγχος πρασίνου(μη ξεχνάς οτι έχει έκπτωση 10% επειδή βάζεις θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο

2. Έλεγχος ότι Κάλυψη + Θέσεις στάθμευσης ακαλύπτου < (κ+10)%*Εοικοπέδου(όπου κ=επιτρεπόμενη κάλυψη)

3. Έλεγχος εισόδων parking < 1/2 της φάτσας του οικοπέδου(εσύ που είσαι 10μ. νομίζω οτι επιτρέπεται 7,5?η 6,5?)

 

Σωστά όλα τα παραπάνω.

Επιπλέον.

2. Δηλ αν έχεις κάλυψη 70% πρέπει η κάλυψη του κτιρίου σου + κάλυψη 3 θέσεων να είναι μικρότερη του 80%.

3. Αν έχεις πρόσωπο 10μ. τότε επιτρέπεται 1 είσοδος-έξοδος ή παραπάνω κατά την κρίση της πολεοδομίας αλλα ΜΕΧΡΙ το μισό του προσώπου σου δηλ. ΜΑΧ 2 είσοδοι-έξοδοι από 2.50μ έκαστος. ΄

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το να βάλω τρία αυτοκίνητα σε πρασιά (3 είσοδοι-έξοδοι) το ξεχνάω. Τι κάνω όμως σε αυτήν την περίπτωση λέμε του πελάτη ότι κάνετε μέχρι 75 τετραγωνικα προσθήκη όπου δεν απαιτείται θέση και ας έχει 140 τετραγωνικα υπόλοιπο δόμησης?

 

***************************

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Τελικά σε πρόσωπο οικοπέδου 10 μ. δεν μπορούμε να έχουμε εισόδους γκαράζ πάνω από 5 μ. ? Μήπως υπάρχει κάποια εξαίρεση στα 10 μ. πρόσωπο και επιτρέπεται 6 μ. ή 6.5 μ. όπωσ αναφέρουν κάποιοι συνάδελφοι. Σίγουρα αυτό θα μου έλυνε τα χέρια..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά την φύτευση στην πυλωτή.

 

Στην πολυκατοικία μου (χτιστηκε πριν 1 χρόνο) τον χώρο που αναφέρετε σαν φύτευση τον έχει καλύψει κανονικά με τσιμεντο όπως την υπόλυπη πυλωτή. Επίσης στο συμβόλαιο μου αναφέρεστε σε αυτόν τον χώρο σαν χώρο αποκλειστική χρήσης και τον έχει δώσει στον 1ο όροφό. Δικαιούτε ο κύριος του 1ου να βάζει ακει αυτοκίνητο ή κατι άλλο?

 

Μπορώ να απευθυνθώ στη πολεοδομία για μια τέτοια παράβαση? Θα έχω ελπίδες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι έχεις προσχωρήσει σε αυτή την σύμβαση , ανεπιφύλακτα .

Ρώτα το δικηγόρο σου .

Μην ξεχνάς ότι η πολεοδομία θα ελέγξει ΟΛΟ το κτίριο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.