Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πρόβλημα σε καινούρια μόνωση


gsisr

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά! έχω πάρει ένα διαμέρισμα από εργολάβο τελευταίου ορόφου με αποκλειστική χρήση της από επάνω "ταράτσας". Σ αυτήν έχει γίνει μόνωση με εξιλασμένη πολυστερίνη, έπεσε μπετό για τις κλήσεις με δίχτυ και από επάνω έγιναν τρία χέρια υγρομόνωσης με ειδικό υλικό και ντύθηκε όλη η ταράτσα με πλακάκι 60x60 με αρμό 5 χιλιοστών. 

Πάμε στο πρόβλημα μου τώρα. Σε συμφωνία που έγινε με τον εργολάβο βγήκε ένα έξτρα βοηθητικό wc τυφλό και όπως είχε πει έγινε μελέτη και πρόβλεψη εξαερισμού! περνούσε λοιπόν ο καιρός, εξαερισμός πουθενά, του το υπενθύμιζα ανα περιόδους, μη στεναχωριέσαι μου λεγε. Μπαίνει η εξιλασμένη και στρώνεται το μπετό στην ταράτσα πριν την υγρομόνωση και τότε πάνε και τρυπάνε και βγάζουν εξαερισμό στη ταράτσα! γίνεται και η υγρομόνωση και έκτοτε σ εκείνο το σημείο της τρύπας μετά από έντονη βροχή υπάρχει διαρροή! έχω χάσει τον ύπνο μου και φοβάμαι μήπως είναι και ανεπανόρθωτη ζημιά! βάζω και φώτο να δείτε τί γινεται. είδε αυτός το θέμα, ήρθε έξυσε μερικούς αρμούς που φαινόταν σκασμένοι πάνω στη ταράτσα και τους πέρασε σιλικόνη. αλλά αυτό για μπάλωμα μου μοιάζει! δεν θα έπρεπε όταν κάνανε τη τρύπα να το κάνουν με αδιατάρακτη κοπή του μπετόν; 

IMG_20181221_123123.jpg

IMG_20190122_133454.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η τρύπα θα έπρεπε να γίνει πριν τη μόνωση. Αλλά και τώρα επιδιορθώνεται, αρκεί να αναλάβει το μερεμέτι ένα έμπειρο συνεργείο.

Όχι σαν αυτό της φωτο...

Αλλά, αυτά συμβαίνουν όταν εμπιστευόμαστε τους "εργολάβους". Αν είχες (κατά τη διάρκεια της κατασκευής) απευθυνθεί σε μηχανικό, θα είχες αποφύγει πολλά προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με τον τρόπο που έγινε η τρύπα.

Η "πατάτα" έγινε στην υγρομόνωση και ειδικά στο δύσκολο σημείο ανάμεσα στο σωλήνα και στον τοίχο. 

Διορθώνεται σχετικά εύκολα.... (αν μπεί και λίγο "μυαλό"!!!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το "μπετό" (προφανώς κάτι σαν τσιμεντοκονία) που επικάλυψε τη μόνωση είναι ιδιαιτέρως ψαθυρό, οπότε (μετά τη διάνοιξη της τρύπας) ενδέχεται να υπάρχει εκτεταμένη ρηγμάτωση. Μακάρι να είναι περιορισμένη η ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

απλός ιδιώτης είμαι όσο να ναι τέτοιες γνώσεις δεν έχω. Αγοράζοντας ένα καινούριο σπίτι έχω την απαίτηση ο κατασκευαστής να τα κάνει όλα όπως πρέπει. Γι αυτό πληρώθηκε εξάλλου. Τώρα θέλοντας και μη τις αποκτώ. ποιος πιστεύεται πως είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε ξανά με τον κατασκευαστή. Αν αυτό δεν οδηγήσει σε κάποια λύση, τότε καλείτε μηχανικό, κάνει αυτοψία, συντάσσει τεχνική έκθεση, μιλάτε με δικηγόρο και κινείστε αναλόγως. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Η τρύπα θα έπρεπε να γίνει πριν τη μόνωση. Αλλά και τώρα επιδιορθώνεται, αρκεί να αναλάβει το μερεμέτι ένα έμπειρο συνεργείο.

Όχι σαν αυτό της φωτο...

Αλλά, αυτά συμβαίνουν όταν εμπιστευόμαστε τους "εργολάβους". Αν είχες (κατά τη διάρκεια της κατασκευής) απευθυνθεί σε μηχανικό, θα είχες αποφύγει πολλά προβλήματα. 

καλησπέρα, ο μηχανικός του εργολάβου δέν έχει ευθύνη για την κατάσταση? Επίβλεψη δέν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από ποιόν πληρώνεται. Αν πληρώνεται από τον εργολάβο, θα πρέπει να μιλήσετε με αυτόν (τον εργολάβο).

Προφανώς και έχει ευθύνη.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, georges81 said:

καλησπέρα, ο μηχανικός του εργολάβου δέν έχει ευθύνη για την κατάσταση? Επίβλεψη δέν κάνει?

Ο επιβλέπων (και όχι μηχανικός του εργολάβου) έχει την ευθύνη της ορθής κατασκευής, έναντι του εκάστοτε κυρίου του έργου, μόνον εφόσον ειδοποιηθεί εγκαίρως για εργασίες που πρόκειται να γίνουν. Δεν είναι χωροφύλακας της οικοδομής. Ο (εκάστοτε) κύριος του κτιρίου στο οποίοι γίνονται εργασίες, οφείλει να ειδοποιεί τον επιβλέποντα μηχανικό,  προκειμένου αυτός να ασκήσει σωστά την επίβλεψη. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατα την περάτωση του έργου δν κατατίθεται στην πολεοδομία κάποιο έγγραφο- δήλωση του μηχανικού οτι όλα έχουν γίνει σωστά, σύμφωνα με τις προδιαγραφές ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.