Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών έχοντας συμπεριλάβει ορόφους που δεν είχαν κατασκευαστεί


cool1970

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Χρόνια πολλά φίλε... Χριστός Ανέστη!

Επίτρεψέ μου να συνεχίζω να θεωρώ ως απίθανο το γεγονός ότι, συμβολαιογράφος έχει συστήσει ΣΟΙ σε ακίνητο στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και μελλοντικοί όροφοι, χωρίς όμως ν' αναφέρει ότι, αυτοί οι μελλοντικοί όροφοι, είναι "μελλοντικοί".

Αληθώς, ο Κύριος.

Έχεις δίκιο, δεν αναφερόμουν στο "μελλοντικοί" αλλά στο ότι δεν κτίστηκαν και, μάλλον, δεν θα κτιστούν όσο θα ζήσω ακόμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cool1970 said:

Τα θέματα ανέκυψαν όταν είδε ο μεσίτης τη σύσταση......

Ευτυχώς που τα είδε ο μεσίτης. Αυτός ξέρει! Φαντάσου λέει να τα έβλεπε ο μανάβης.....

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους όσοι ειδικοί και μη ασχολήθηκαν. Ειλικρινά δεν περίμενα  να βρω άκρη από εδώ , αλλά είπα : ποτέ δεν ξέρεις , μπορεί να βρεθεί κάποιος που να μην είναι ειρωνικός με τους μη «ειδικούς» , που μπορεί και να πει μια γνώμη σε αυτό που ρωτήθηκε και όχι να με παραπέμψει σε συμβολαιογράφο, μηχανικό ,δικηγόρο  , σαν να μην ήξερα εγώ ότι αυτή είναι οδός , και εν τελεί είπα από μέσα μου , ποτε δεν ξέρεις , μπορεί και το forum να έχει όντως σκοπό να λυθούν απορίες. Τον τροχονόμο προς συμβολαιογράφο , δικηγόρο , μηχανικό τον κάνω κι εγώ . Αλλά η συμμετοχή κάποιου εδώ που είναι ειδικός , όταν εξαντλείται στο να υποδεικνύει το αυτονόητο και σε ειρωνίες του τύπου «μεσίτης , μανάβης» και να πέφτουν οι ειδικοί από τα ουράνια όταν ανακαλύπτουν ότι ίσως και κάποιος συμβολαιογράφος να είναι λαμόγιο , με ξεπερνά. Ευχαριστώ θερμά όσους ασχολήθηκαν με ζέση . Σας αφήνω το forum ελεύθερο. Ειρωνίες και τροχονόμους έχω δυνατότητα να βρω και αλλού. Και ναι , όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο , υπάρχουν συμβολαιογράφοι που είτε από συμφέρον είτε από αμέλεια είτε από άγνοια κάνουν πατάτες. Το ίδιο και οι λοιποί ειδήμονες , των ιατρών μη εξαιρουμένων που τυγχάνει να ανήκω σε αυτούς. Στο δια ταύτα : ναι υπάρχει σύσταση με μη οικοδομημένο κτίσμα. Ναι , αυτό το κτίσμα /φάντασμα έχει ήδη μεταβιβαστεί σε μένα με γονική παροχή . Ναι , όταν μου έγινε η γονική παροχή ήμουν 20 ετών . Συγγνώμη που δεν ήξερα τότε να διαβάζω συμβόλαια. Και ναι , ο μεσίτης είχε κάθε λόγο να θεωρήσει ότι υπάρχουν ασάφειες στη σύσταση και να συστήσει να τα δει συμβολαιογράφος. Δεν ανέλαβε ευθύνη , σύστησε το ορθό κατά τη γνώμη του. Εγώ απάντηση στο σκεπτικό περί μη δυνατότητας μεταβίβασης δεν έλαβα. Έγινα αντικείμενο χλεύης που τόλμησα να πω ότι ίσως και εμείς οι μη ειδικοί να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε. Αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, cool1970 said:

... Ειλικρινά δεν περίμενα  να βρω άκρη από εδώ , ...

Πράγματι το forum δεν έχει αυτό το σκοπό.

Όμως μέχρι να σας απαντήσει ο ειδικός συμβολαιογράφος, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το λογιστή σας, αυτοί είναι συνήθως λιγότερο δυσθεώρητοι.

Ρωτήστε τον λοιπόν, αυτές τις οριζόντιες ιδιοκτησίες πως τις δηλώνω στην εφορία από 20 ετών ; Με κτίσμα ή απλά χιλιοστά οικοπέδου ;

Νομίζω ότι η απάντησή του θα σας οδηγήσει και στα κατάλληλα συμπεράσματα ... Την κατανομή των ευθυνών μπορείτε να την κάνετε μετά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cool1970 said:

Ευχαριστώ όλους όσοι ειδικοί και μη ασχολήθηκαν. Ειλικρινά δεν περίμενα  να βρω άκρη από εδώ , αλλά είπα : ποτέ δεν ξέρεις , μπορεί να βρεθεί κάποιος που να μην είναι ειρωνικός με τους μη «ειδικούς» , που μπορεί και να πει μια γνώμη σε αυτό που ρωτήθηκε και όχι να με παραπέμψει σε συμβολαιογράφο, μηχανικό ,δικηγόρο  , σαν να μην ήξερα εγώ ότι αυτή είναι οδός , και εν τελεί είπα από μέσα μου , ποτε δεν ξέρεις , μπορεί και το forum να έχει όντως σκοπό να λυθούν απορίες. Τον τροχονόμο προς συμβολαιογράφο , δικηγόρο , μηχανικό τον κάνω κι εγώ . Αλλά η συμμετοχή κάποιου εδώ που είναι ειδικός , όταν εξαντλείται στο να υποδεικνύει το αυτονόητο και σε ειρωνίες του τύπου «μεσίτης , μανάβης» και να πέφτουν οι ειδικοί από τα ουράνια όταν ανακαλύπτουν ότι ίσως και κάποιος συμβολαιογράφος να είναι λαμόγιο , με ξεπερνά. Ευχαριστώ θερμά όσους ασχολήθηκαν με ζέση . Σας αφήνω το forum ελεύθερο. Ειρωνίες και τροχονόμους έχω δυνατότητα να βρω και αλλού. Και ναι , όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο , υπάρχουν συμβολαιογράφοι που είτε από συμφέρον είτε από αμέλεια είτε από άγνοια κάνουν πατάτες. Το ίδιο και οι λοιποί ειδήμονες , των ιατρών μη εξαιρουμένων που τυγχάνει να ανήκω σε αυτούς. Στο δια ταύτα : ναι υπάρχει σύσταση με μη οικοδομημένο κτίσμα. Ναι , αυτό το κτίσμα /φάντασμα έχει ήδη μεταβιβαστεί σε μένα με γονική παροχή . Ναι , όταν μου έγινε η γονική παροχή ήμουν 20 ετών . Συγγνώμη που δεν ήξερα τότε να διαβάζω συμβόλαια. Και ναι , ο μεσίτης είχε κάθε λόγο να θεωρήσει ότι υπάρχουν ασάφειες στη σύσταση και να συστήσει να τα δει συμβολαιογράφος. Δεν ανέλαβε ευθύνη , σύστησε το ορθό κατά τη γνώμη του. Εγώ απάντηση στο σκεπτικό περί μη δυνατότητας μεταβίβασης δεν έλαβα. Έγινα αντικείμενο χλεύης που τόλμησα να πω ότι ίσως και εμείς οι μη ειδικοί να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε. Αυτά. 

Αναρωτιέμαι τι ακριβώς περιμένεις από ένα φόρουμ και γιατί πρέπει να γράφονται τέτοια λόγια.

Γενικές οδηγίες θα λάβεις και προβληματισμό για τις επικείμενες ενέργειες. Νομίζεις ότι όλος ο κόσμος ξέρει από που πρέπει να ξεκινήσει όταν έχει πρόβλημα στο ακινητό του;

Αν ναι, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν δεκάδες ιδιοκτήτες που δεν ξέρουν, χρειάζονται μια αρχική καθοδήγηση και στο φόρουμ μας την βρίσκουν αυτή την καθοδήγηση.

Είναι προφανές ότι για να λάβεις μια πιο εξειδικευμένη άποψη θα πας σε γραφείο επαγγελματία, με το φάκελο, τα στοιχεία σου, θα κανονίσεις το συμφωνητικό σου, την αμοιβή του και αυτός θα ασχοληθεί θα ερευνήσει και θα απαντήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Αναρωτιέμαι τι ακριβώς περιμένεις από ένα φόρουμ και γιατί πρέπει να γράφονται τέτοια λόγια.

 

Είναι προφανές ότι για να λάβεις μια πιο εξειδικευμένη άποψη θα πας σε γραφείο επαγγελματία, με το φάκελο, τα στοιχεία σου, θα κανονίσεις το συμφωνητικό σου, την αμοιβή του...

Αγαπητέ ευχαριστώ που και εσείς μου προτείνατε το αυτονόητο. Εν τελει και για την ένταση στην απάντηση μου , αναζητήστε την αιτία σε όσους ειρωνεύτηκαν στη διάρκεια της συζήτησης. Αν έστω και σαν υπόθεση εργασίας δεν έχει κανένας σκοπό να ασχοληθεί με θέματα ιδιωτών , να προτείνω να μην έχει το forum αντίστοιχο πεδίο αναρτήσεων. Από τη στιγμή που το forum σας είναι ανοιχτό σε ιδιώτες , είτε θα πρέπει να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά είτε καθόλου. Εμένα πάντως , η συμμετοχή μου σε ιατρικά forum πάντα ήταν προς τη κατεύθυνση της προσπάθειας να βοηθήσω τον όποιο μη γνώστη έθετε ερωτήματα. Σε forum με μηχανικούς, νομικούς και άλλους ειδικούς όπως αυτό , π μη γνώστης λαμβάνει αόριστες απάντησεις. Και όμως , το ερώτημα είναι σαφέστατο. Ακόμα όπως είπα και πιο πάνω, σαν υπόθεση εργασίας να το δει κάποιος , μια απάντηση μπορεί να δώσει. Κατά τα λοιπά , φυσικά και την ευθύνη έχει ο ειδικός που θα δει το φάκελο και θα πάρει και την προσυμφωνημένα αμοιβή. Δεν είναι δυνατόν ένας ιδιώτης να λύσει αυτά τα ζητήματα μόνος , όπως και ένας ασθενής δεν θα βρει διάγνωση μέσα στο internet. Αλλά από το να μην ασχολείσθε με την ουσία του ερωτήματος και να προσπαθείτε όλοι να βρείτε διέξοδο σε αναλύσεις του αυτονόητου , με ειρωνίες κιόλας , συγγνώμη αλλά ούτε και αυτό είναι σκοπός του forum φαντάζομαι. Ειλικρινά ας βρεθεί έστω ένας που να δικαιολογήσει την ενασχόληση του με ιδιώτες όταν θέτουν σαφή ερωτήματα. Αλλιώς , επαναλαμβάνω την προτροπή μου ,να κλείσει το παράρτημα των ιδιωτών και να συζητούν οι ειδήμονες μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και στην προηγούμενη σελίδα (1) έχουν δοθεί (και από εμένα) απαντήσεις. Δεν ξέρω τι άλλη απάντηση μπορούμε να δώσουμε η οποία να σε αφήνει ικανοποιημένο. 

Σεβαστή η γνώμη σου για το φόρουμ και την ενότητα ιδιωτών, αλλά και από την δική μου θέση ως συντονιστής σε ενημερώνω ξανά ότι όλοι οι ιδιώτες που συζητούμε δεν έχουν την ίδια (αρνητική) άποψη για το συγκεκριμένο νήμα συζήτησης. 

Αφού μας είπες ότι είσαι ιατρός να μου επιτρέψεις να ρωτήσω για το πως θα φαινόταν σε ένα ιατρικό φόρουμ μια ερώτηση ενός πάσχοντος από κάτι ο οποίος ήθελε άμεσα  να λάβει μια απάντηση ενώ εσείς ως ιατροί γνωρίζετε ότι θα πρέπει να τον εξετάσετε, να τον παραπέμψετε σε κάποιας ειδικότητας ιατρό, να κάνει εξετάσεις (πχ γενικές ή πιο εξειδικευμένες) κλπ. Θα του λέγατε σεβόμενοι τον επιστημονικό σας ρόλο, ότι το καλύτερο γι αυτόν θα ήταν να επισκεφτεί έναν ιατρό στο ιατρείο του και δεν θα ρισκάρατε (πρωτίστως για την υγεία του ανθρώπου) να του δώσετε μια εξ αποστάσεως διάγνωση.

Αυτά από μένα και θα ήθελα να κλείσουμε φιλικά αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Νομίζω ότι και στην προηγούμενη σελίδα (1) έχουν δοθεί (και από εμένα) απαντήσεις. Δεν ξέρω τι άλλη απάντηση μπορούμε να δώσουμε η οποία να σε αφήνει ικανοποιημένο. 

Σεβαστή η γνώμη σου για το φόρουμ και την ενότητα ιδιωτών, αλλά και από την δική μου θέση ως συντονιστής σε ενημερώνω ξανά ότι όλοι οι ιδιώτες που συζητούμε δεν έχουν την ίδια (αρνητική) άποψη για το συγκεκριμένο νήμα συζήτησης. 

Αφού μας είπες ότι είσαι ιατρός να μου επιτρέψεις να ρωτήσω για το πως θα φαινόταν σε ένα ιατρικό φόρουμ μια ερώτηση ενός πάσχοντος από κάτι ο οποίος ήθελε άμεσα  να λάβει μια απάντηση ενώ εσείς ως ιατροί γνωρίζετε ότι θα πρέπει να τον εξετάσετε, να τον παραπέμψετε σε κάποιας ειδικότητας ιατρό, να κάνει εξετάσεις (πχ γενικές ή πιο εξειδικευμένες) κλπ. Θα του λέγατε σεβόμενοι τον επιστημονικό σας ρόλο, ότι το καλύτερο γι αυτόν θα ήταν να επισκεφτεί έναν ιατρό στο ιατρείο του και δεν θα ρισκάρατε (πρωτίστως για την υγεία του ανθρώπου) να του δώσετε μια εξ αποστάσεως διάγνωση.

Αυτά από μένα και θα ήθελα να κλείσουμε φιλικά αυτή τη συζήτηση.

Φιλικά φυσικά . Δεν ζήτησα απάντηση σε κάτι αόριστο. Αν δεν είναι εφικτό να δώσει κάποιος απάντηση , έχει καλώς δεκτό. Δεν επέμεινα σε απάντηση , μέχρι τη στιγμή που έλαβα ειρωνία ως απάντηση. Εγώ έτσι κι αλλιώς έχω κλείσει το κύκλο μου εδώ. Όσο για το ερώτημα σας σχετικά με το τι θα έκανα με έναν ασθενή σε ιατρικο forum , σας είπα ήδη ότι θα ασχολιόμουν με το θέμα του σαν υπόθεση εργασίας . Μην παραβιάζετε ανοιχτές θύρες. Και εν τέλει αν ενοχλεί ότι είπα μια γνώμη , είχα την μικρή ελάχιστη ελπίδα ότι εσείς ως συντονιστής όπως νουθετείτε εμένα τον αδαή , να επαναφέρετε στη τάξη τους είρωνες.  Ευχαριστώ κι εδώ κλείνει φιλικά από εμένα η συζήτηση. Λυπάμαι που δεν έχω Bitcoins γιατί αλλιώς ίσως και κάποιος να είχε ασχοληθεί να δώσει απάντηση σε ένα σαφέστατο όπως έχω ήδη πει ερώτημα. Εφόσον δεν επιθυμεί κανεις να τη δώσει χωρίς αμοιβή  , πολύ φιλικά και με εκτίμηση σας αδειάζω το τόπο. 

Edited by cool1970
Link to comment
Share on other sites

@cool1970, Διαβάζοντας όλη τη στιχομυθία που προηγήθηκε, δεν κατάλαβα τον λόγο αυτής της ευθιξίας. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας ούτε ο μεσίτης είστε, ούτε ο μανάβης. Δεν υπήρξε κάποια μομφή προς το πρόσωπό σας.

Όπως σας έγραψα κι εγώ αρχικά, αλλά και άλλοι συνάδελφοι πιο μετά, εάν είστε ο μοναδικός κύριος αυτών των μη υλοποιημένων ιδιοκτησιών, μπορείτε να μεταβάλετε τη σύσταση. Αν τώρα χρειάζεται ένα συμβόλαιο ή δύο συμβόλαια ή παραπάνω, αυτό θα σας το πει ο συμβολαιογράφος. Εξυπακούεται ότι δεν χρειάζεται να είσαι ούτε μηχανικός, ούτε γιατρός, ούτε δικηγόρος, ούτε μανάβης για να κατανοήσεις το πιο απλό, δηλαδή ότι δεν μπορείς να πουλήσεις "αέρα" για διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.