Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089-Ν 4495/17] Υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών πλησίον ρέματος


Recommended Posts

Καλημέρα,

παρακαλώ προσπαθώ να καταλάβω πως να κινηθώ σε σχέση με αυθαίρετο που είναι πάνω σε ρέμα.. Στις Αχαρνές, Λ. Καραμανλή, κτήριο υπηρεσιών και κατοικίας όλο αυθαίρετο σχεδόν 360 τμ.

Έκταση εκτός σχεδίου, εντός Γ.Π.Σ σε ζώνη γενικής κατοικίας, σε πρόχειρο τοπογραφικό το 1989(εικόνα) αναφέρεται (αριστερά στις εικόνες) ως ιδιοκτησία, πάλι το 2004 σε πρόχειρο Τοπογραφικό αναφέρεται ως χαντάκι, 

Σε Τοπογραφικό του 2015(εικόνα) με ΕΓΣΑ αναφέρεται ως ρέμα και 12 μέτρα πιο πέρα είναι ο δρόμος. Ο τοπογράφος αναφέρει πως από το αγροτεμάχιο διέρχεται ρέμα μη οριοθετημένο σε απόσταση μικρότερη των 20μ. Με βάση το σχέδιο το ρέμα δε ξεπερνά τα 4 μέτρα φάρδος. Αλλά για να το λέει ο Τοπογράφος λογικά υπάρχει ρέμα ..

και ΑΡΑ ΔΕ νομιμοποιείται???? 

Παρακαλώ μια επιβεβαίωση? Η κάποια πρόταση??

εν τω μεταξύ έχουν ρεύμα κανονικά και νερό προ αμνημονεύτων χρόνων….

1989.jpg

2015.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Σε γήπεδο το οποίο εμπίπτει σε περιοχή ΠΕΠ1 (παρόχθια ζώνη μεγάλου ρέματος) βάσει του οικείου ΣΧΟΟΑΠ απαγορεύεται η δόμηση. Το ερώτημα είναι αν ρυθμίζεται το αυθαίρετο κτίσμα το οπίο ευρίσκεται μέσα στο εν λόγω γήπεδο αν η αυθαιρεσία έχει τελεστεί πριν την εφαρμογή του ΣΧΟΟΑΠ;

Μπορεί να δώσει κάποιος συνάδελφος κάποια κατεύθυνση ώστε να διαβάσω αν γίνεται η τακτοποίηση; Βάσει λογικής νομίζω ότι τακτοποιείται αφού και η Πολεοδομία μπορεί να είχε υπογράψει ΟΑ στην περιοχή πριν την ψήφιση του ΣΧΟΟΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το αρχικό ποστ του θέματος και κρίνε αν η αυθαίρετη κατασκευή βρίσκεται εντός των οριογραμμών του ρέματος. Αν είναι μέσα σε αυτές δεν μπορείς να τακτοποιήσεις ασχέτως αν επιτρεπόταν η δόμηση προγενέστερα του χαρακτηρισμού της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΕΠ1 αφορά ζώνη 100μ εκατέρωθεν του ρέματος. Ο λόγος που ψάχνω μήπως υπάρχει τρόπος για την τακτοποίηση είναι το γεγονός ότι το ΣΧΟΟΑΠ δεν είναι απόλυτο όπως πχ στον Αιγιαλό που αναφέρει ότι τα κτίσματα είναι κατεδαφιστέα..και μάλιστα όμορο κτίσμα έχει τακτοποιηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις αυθαίρετη κατασκευή πλησίον ρέματος και σε χαρακτηρισμένη παρόχθια ζώνη που απαγορεύεται η δόμηση. Επομένως, ελέγχεις αν η χρονολογία αυθαίρετης κατασκευής είναι πριν το χρόνο χαρακτηρισμού της περιοχής και ταυτόχρονα αν δεν εμπίπτει εντός των θεωρούμενων οριογραμμών του (εφόσον υπάρχει οριοθέτηση λαμβάνεις τις εγκεκριμένες, αλλιώς πας με την τροποποίηση που έχω παραθέσει στο πρώτο ποστ). Αν ισχύουν και οι δυο ανωτέρω προϋποθέσεις, τότε μπορείς να κάνεις τη δήλωση υπαγωγής στο ν. 4495. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

έχω περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου σε οικόπεδο που βρίσκεται σε περιοχή εκτός σχεδίου και εντός ΓΠΣ (το ΦΕΚ του οποίου εκδόθηκε το 2008). Το κυρίως κτίριο έχει ανεγερθεί το 1978 και από το 1978 ως και το 2010 έχουν εκδοθεί άλλες 4 άδεις για προσθήκες κατ΄επέκταση. Στο ΦΕΚ του 2008 φαίνεται ρέμα το οποίο περνάει μέσα από το αρχικό κτίριο του 1978, αλλά δεν μνημονεύεται στην άδεια του 2010 η οποία, ναι μεν αφορούσε σε προσθήκη σε άλλο σημείο του οικοπέδου, αλλά και πάλι... Μάλιστα, στο ΦΕΚ αναφέρεται ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε δόμηση εντός της ζώνης του ρέματος. Κατά την κατασκευή του αρχικού κτιρίου του 1978 έχουν γίνει διαμορφώσεις και τεχνικά έργα (υπόγειοι αγωγοί κλπ) για την διέλευση του ρέματος, οι οποίες όμως δεν υπάρχουν μέσα στους φακέλους των αδειών. Έχω δύο θέματα:

1. Στα νόμιμα κτίρια τα οποία τέμνονται από το ρέμα θα μπορούσα να κάνω προσθήκες καθ' ύψος ή έστω κάποιες εργασίες διασκευής (πχ να μεγαλώσω το ύψος των στεγών);

2. Αυθαίρετες κατασκευές που βρίσκονται εντός της ζώνης των ρεμάτων, αν απιοδειχθεί ότι έχουν ανεγερθεί πριν την έκδοση του ΦΕΚ του ΓΠΣ (2008) μπορούν να τακτοποιηθούν;

Σε μια πρώτη επαφή με την αρμόδια ΥΔΟΜ, μου τόνισαν ότι για να κάνω οποιαδήποτε νέα κατασκευή/προσθήκη εντός του οικοπέδου, θα πρέπει να πάρω έγκριση από την αρμόδια διέυθυνση ρεμάτων της περιφέρειας. Ρώτησα και στην περιφέρεια, από την οποία αναμένω απάντηση για το αν έχουν βρει τον φάκελο και τι αναφέρεται σε αυτόν, ώστε να μου δώσουν το ΟΚ. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι αν μέσα στην κοίτη του ρέματος υπάρχει κτίριο έστω και με άδεια , δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εαν το ρέμα είναι οριστικά οριοθετημένο , θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου πότε θα κατεδαφίσουν το κτίριο για να γίνει η διάνοιξη.

Θα μου πεις μα έχουν εκδοθεί άδειες. Ναι αλλά στις άδειες αυτές μπορεί σκοπίμως να απεκρύβει το προφανώς μπαζωμένο ρέμα. Οπότε και τα "νόμιμα¨ κτίρια μάλλον δεν είναι νόμιμα.

Για ψάξε εδώ σε παλιές α/φ να δεις αν υπήρχε ρέμα

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link, δεν το είχα σκεφτεί

Ωστόσο, το ρέμα (αν υφίσταται, θα το ψάξω) δεν έχει ακριβώς μπαζωθεί, υπάρχουν τεχνικά έργα μέσω των οποίων το νερό διοχετεύεται κάτω από τα θεμέλια του κτιρίου σε ανοικτό κανάλι κατάντι του οικοπέδου. Μετά βέβαια χάνεται δεν ξέρω που πάει...

Στην περιφέρεια υπάρχει φάκελος, στον οποίο προφανώς αποτυπώνονται αυτά τα έργα, αλλά λόγω παλαιότητας πρέπει να ξεσκουριάσουν τα γρανάζια για να βρεθεί...  

Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετο εντός αντιπλημμυρικής ζώνης υπάγεται στις απαγορεύσεις? Το αυθαίρετο δεν είναι στην παρόχθια ζώνη της παρ. η.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.