Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089-Ν 4495/17] Υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών πλησίον ρέματος


Recommended Posts

  • 1 month later...

Έχω διώροφη αποθήκη κοντά σε ποταμό. Για να τακτοποιηθεί πρέπει να γίνει έστω προσωρινή οριοθέτηση του ποταμου στο τμήμα της ιδιοκτησίας που με αφορά; Και με όσα προβλέπει η 140055/2017 ΚΥΑ ή μπορώ να κάνω την υπαγωγή και να βάλω την αποθήκη με υπέρβαση Πρασιάς?

2019-09-08)-Model.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο ποταμός δεν έχει καθορισμένες οριογραμμές;

Υποθέτω ότι δεν αναφέρεσαι σε υδατόρεμα κατά τον ορισμό του Ν. 4258/14. Δες το πρώτο ποστ του παρόντος θέματος για το τι ισχύει για υπαγωγή σε πλησίον μη οριοθετημένων ρεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Pavlos33  Γνωρίζεις αν σε μμη οριοθετημένο ρέμα μπορείς να κάνεις αρχικά υδραυλική μελέτη για να κρίνεις το μέγεθός του και μετά να κάνεις διευθέτηση με κάποιο τοιχείο που θα πεις οτι θα κατασκευάσεις για να φέρεις την οριογραμμή στην όχθη του ρέματος και να τακτοποιήσεις μετά?

Επίσης από ότι κατάλαβα δεν γίνετε να τακτοποίηση κτίριο που βρίσκεται μεταξύ γραμμής όχθης και οριογραμμής. Σωστά?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Ερώτηση σχετικά με τα αυθαίρετα.

Με τον Ν.4602/19 (*) ορίστηκε σε τι απόσταση από ρέμα μπορεί να τακτοποιήσει κάποιος ιδιοκτήτης. Η ερώτηση είναι, αν η λεκάνη απορροής σε κάθε περίπτωση υπολογίζεται με ευθύνη του μηχανικού που έχει αναλάβει την τακτοποίηση ή πρέπει να πάρει κάποια βεβαίωση από την αρμόδια υπηρεσία υδάτων;

(*) "Στην περίπτωση οριοθετημένων ρεμάτων ή όπου υπάρχει προσωρινή οριογραμμή, κατά τις διατάξεις του

Αρθ-5 του Ν-4258/14 (ΦΕΚ-94/Α/14) απαγορεύεται η υπαγωγή εντός της περιοχής που περικλείεται από τις
οριογραμμές του ρέματος. Στην περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, η οποία βρίσκεται μεταξύ της οριογραμμής και
της οικοδομικής γραμμής, εφαρμόζεται συντελεστής επιβάρυνσης ίσος με τον συντελεστή πρασιάς του
Παραρτήματος Α του παρόντος.
Στην περίπτωση μη οριοθετημένων ρεμάτων ή έλλειψης προσωρινών οριογραμμών κατά τις διατάξεις του
Αρθ-5 του Ν-4258/14, θεωρούνται ως προσωρινές οριογραμμές αποκλειστικά για την εφαρμογή του παρόντος
κατά περίπτωση οι εξής:
α) στα μικρά ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μικρότερης ή ίσης του ενός (1) τετραγωνικού
χιλιομέτρου (τχ), όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μικρότερης ή ίσης του μισού
(0,50) τχ, όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, οι οριογραμμές συμπίπτουν με τις
γραμμές όχθης,
β) στα μεσαία ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μικρότερης ή ίσης των δέκα (10) τχ, όταν
βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μικρότερης ή ίσης των πέντε (5) τχ, όταν βρίσκονται
εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, γραμμή είκοσι (20) μέτρων εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του
ρέματος,
γ) στα μεγάλα ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μεγαλύτερης των δέκα (10) τχ, όταν
βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μεγαλύτερης των πέντε (5) τχ, όταν βρίσκονται
εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, γραμμή πενήντα (50) μέτρων εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής
του ρέματος".

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν το ρεμα ειναι πλακοσκεπες λόγω εργου απο τον Δημο (δεν ειναι οριοθετημενο) πάλι εξετάζω εαν ειναι μικρό, μεσαίο κτλ

ή μπορω να υπαχθώ??

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δες το αρθρο 143 του ν 4495

 

 Για νεα αδεια αναφερεται και σε περιπτωση που εχω εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν.880/1979 (Α58).

Δεν νομιζω να μπορω να το εκμεταλλευτω για τον 4495.

Εκτος των άλλων εγω ειμαι εντος οριων οικισμου μεχρι 2000 κατοικων που οριοθετηθηκε μετα το 1985 και οχι σε εγκεκριμενο ρυμοτομικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα έχω οικίσκο για αντλητική εγκατάσταση ο οποίος πληροί τις προυποθέσεις με την κατηγορία 3 (αντλιοστάσια) μονο με την πληρωμή των 15 ευρω στο ΤΕΕ .. Αν αυτός ο οικίσκος εμπίπτει εντός της απόστασης απο μεσαίο ρέμα έχω προβλημα?

Ευχαριστώ

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.