Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 089-Ν 4495/17] Υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών πλησίον ρέματος


Recommended Posts

Patrick Εφόσον καλώς ή κακώς είναι στις περιπτώσεις που απαγορεύεται να υπαχθούν στο νόμο, θα έλεγα πως όχι.

Το οικόπεδο που εξετάζω βρίσκεται εντός οικισμού προ 1923 χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό, με προ 1975 υπερβάσεις. Εφάπτεται σε πλακοσκεπές ρέμα, που στην πράξη είναι διαμορφωμένος και ασφαλτοστρωμένος δρόμος. Το έργο έχει πραγματοποιηθεί 30-35 χρόνια πριν ενώ δεν υπάρχει κάποια πράξη οριοθέτησης. Η λεκάνη απορροής από την οποία πηγάζει είναι άνω των 10τχ. Υπάρχει κάποια ειδική διάταξη, πέραν των τροποποιήσεων στο αρθρο 89 του 4495, που να αφορά τα πλακοσκεπή ρέματα σε σχέση με την τακτοποίηση υπερβάσεων πλησίον αυτών; Σημειώνω ότι η ζώνη των 50 μ που αναφέρεται όχι απλά καλύπτει όλο το οικόπεδο μου αλλά και τα απέναντι μου οικόπεδα που δεν έχουν επαφή με αυτό. η περίπτωση ύπαρξης εδαφικής λωρίδας μεταξύ των θεωρητικών ορίων του ρέματος και των ορίων του οικοπέδου μου θα άλλαζε την απαίτηση για αποστάσεις κτλ (προσπαθώ να γίνω δημιουργικός μπας και βρεθεί κάποια λύση!)

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM πιστεύεις δηλαδή πως εάν μπορέσω να πάρω μια τέτοια βεβαίωση από τον δήμο για το πλακοσκεπές ρέμα - υφιστάμενο δρόμο, ότι καλύπτομαι ώστε να τακτοποιήσω; Νόμιζα ότι το άρθρο 143 αφορά μόνο στην έκδοση άδειας δόμησης για ανέγερση . Βέβαια το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εγκεκριμένο ρυμοτομικό αλλά μόνο όρια του οικισμού (προ 1923).

Edited by mikehellas
Link to comment
Share on other sites

δες αυτη τη συζητηση, με την εγκυκλιο του τετρις

 

και κανε ενα ερωτημα στον Γιωργο στο Αγρινιο

"κατι" ειχε κανει...δξ ακριβώς σε ποιά κατηγορια ανηκε..

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή ερώτηση στην πολεοδομία, μου είπανε για την περίπτωση μου ότι πρακτικά είναι πρόβλημα χωρίς λύση... Σε ευχαριστώ πάντως @dimitris GM ! Αυτοί βέβαια το πήγαν παραπέρα τύπου και έστω ότι παίρνεις αποστάσεις από το ρέμα, ποιος θα καθορίσει τη λεκάνη απορροής, ο μηχανικός για να δεις τι απόσταση κτλ... Με μια λέξη ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο που προβλέπει τα ενδεχόμενα προβλήματα!

Edited by mikehellas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση. 

Για ρέμα το οποίο έχει τμηματικές οριοθετήσεις. Για τακτοποίηση σε οικόπεδο που έχει πρόσωπο σε δρόμο του Β'εθνικού δικτύου και έχει απόσταση μικρότερη των 10μ. από μη οριοθετημένο τμήμα ρέματος, για να εξετάσω αν υπάγομαι στην περίπτωση του άρθρου 89 παρ.2)ιγ) του 4495, πρέπει να προχωρήσω σε τμηματική  οριοθέτηση ή η λεκάνη απορροής έχει υπολογιστεί στις τμηματικές οριοθετήσεις επομένως αρκεί να ανατρέξω σε αυτές;

Ευχαριστώ, ζητώ συγγνώμη αν είπα κάτι που για κάποιον είναι αυτονόητο, αλλά δεν έχω ιδέα από ρέματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

Για μεταβίβαση αδόμητου αγροτεμαχίου εντός του οποίου υπάρχει μη οριοθετημένο ρέμα, δίνουμε βεβαίωση αδόμητου, σωστά;

Οι απαγορεύσεις του άρθρου 89 ισχύουν μόνο όταν έχουμε αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Οι αυθαίρετες κατασκευές που θέλω να τακτοποιήσω έχουν απόσταση πάνω από 25 μέτρα από την ''άκρη'' ρέματος.

Το ρέμα έχει οριοθετηθεί μέχρι 60 μέτρα περίπου νοτιότερα από το οκόπεδο που θέλω να κάνω την τακτοποίηση, με λεκάνη αποροής 1,05 τ.χλμ. Δηλαδή είμαι εκτός οριοθετημένου τμήματος για περίπου 60μ.

Να προχωρήσω στην τακτοποίηση θεωρώντας πως έχω ασφαλη απόσταση από μεσαίο ρέμα η να προβώ σε μελέτη σε ακείνο ακριβώς το ''σημείο'' του ρέματος που με ενδιαφέρει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.