Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα διαφόρων τρόπων δόμησης


 
vagelp

Recommended Posts

Μωρέ και χάλυβα μπορούμε να παράγουμε καθώς αν δεν απατώμαι έχουμε κοιτάσματα σιδήρου στη χώρα μας. Πιθανώς στις μικροκατασκευές το κόστος να παραμένει το ίδιο ανάμεσα στο φορέα σκυροδέματος και το φορέα χάλυβα αλλά στις μικροκατασκευές (μονοκατοικίες-διπλοκατοικίες) ίσως να είναι μια αντίστοιχα φθηνή λύση ο ξύλινος φορέας. Το θέμα με τα συνεργεία όμως είναι διαχρονικό και δεν νομίζω να έχει σχέση με το αν θα είναι ο φορέας από χάλυβα ή από σκυρόδεμα. Αντιθέτως είμαι της άποψης ότι στον χαλύβδινο φορέα τα πράγματα είναι περισσότερο ελεγχόμενα και τα συνεργεία απολύτως εξειδικευμένα. Στο σκυρόδεμα όμως ο καθένας μπορεί να πιάσει το σκεπάρνι και να το παίζει μάστορας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το μεταλλικό κτήριο αποτελείται από κύριες δοκούς ενωμένες με πυκνές τεγίδες και πλάκα σκυροδέματος αρκετών cm χωρίς να υπάρχει σύμμεικτη λειτουργία δεν βρίσκω λόγο να καταφεύγουμε σε αυτή τη λύση. Από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι έτσι τα σχεδιάζουν με αποτέλεσμα το μεταλλικό κτήριο να έχει μεγάλο βάρος και να πλησιάζει στο σεισμό τη συμπεριφορά ενός κτηρίου από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Σίγουρα υπάρχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα μιας κατασκευής απο οπλισμένο σκυρόδεμα.

Απο την άλλη, η σχεδόν καθολική απόρριψη όλων των άλλων μεθόδων δόμησης απο τους Έλληνες Μηχανικούς, δεν είναι φυσιολογική.

Σίγουρα υπάρχει κατανόηση για την αδυναμία έυρεσης κατάλληλων συνεργείων για διαφορετικούς τρόπους δόμησης, αλλά σχόλια του τύπου "α, οι χαζοαμερικάνοι που τους παίρνει ο αέρας τα σπίτια" και "ού, τα μπατίρια που θέλουν προκτασκευασμένα" είναι επιεικώς απαράδεκτα και δεν τιμούν ιδιαίτερα όσους τα κάνουν.

Προσωπικά έχω εδώ και 7 χρόνια στην Ελλάδα ένα μικρό εξοχικό με δόμηση SIP και ασφαλτικά κεραμίδια, απο γνωστή ελληνική εταιρία, και τουλάχιστον μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν έχει παρουσιαστεί η παραμικρή ζημιά, η θερμομόνωση φαντάζει να λειτουργεί άψογα. Το σπίτι το σηκώσαν μέσα σε 5 μέρες, αφού πιο πριν φυσικά είχα κάνει τα θεμέλια απο μπετό και τον βιολογικό βόθρο. Η στατικότητα του συστήματος δόμησης της συγκεκριμένης εταιρίας είναι πιστοποιημένη με πείραμα από το ΕΜΠ.

Στο προσεχές μέλλον σκέφτομαι να αποκτήσω μεγαλύτερο σπίτι στην Ελλάδα, και θα είναι σίγουρα όχι συμβατικής κατασκευής. Γιατί θέλω τυποποιημένη κατασκευή απο συνεργείο που κάνει χρόνια ακριβώς την ίδια δουλειά, δεν θέλω αχαλίνωτα και κρυφά κόστη, 2-3 χρόνια αποπεράτωση, και γιατί είμαι "μπατίρης".

 

 

Edited by Photonics_Dude
Link to comment
Share on other sites

Δε θα βρεις εύκολα Μηχανικό που το έχει σκεφτεί πάνω από 10 δευτερόλεπτα και θα σου πει ότι εξορισμού είναι κακά κάποια καθιερωμένα συστήματα διότι οι ενστάσεις συχνά έρχονται λόγω πρακτικών προβλημάτων όπως η αγορά υλικών και εργολάβων ή η παράλογα υπερβολική πίστη πολλών εργοδοτών για τον μάστορά τους. Μηχανικοί που είναι με το μέρος σου συχνά θα κατηγορήσουν άλλους Μηχανικούς ότι δεν έχουν τις γνώσεις να προχωρήσουν. 

Εν πάση περιπτώσει το θέμα είναι πιο πολύπλοκο από το "δεν ξέρουν" ή "δε θέλουν" ή "δε μπορούν" διότι συχνά είναι "δεν τους αφήνουν" ή συνδυασμός αυτών.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, BAS said:

Πόσο κόστισε το τμ αυτό το σπίτι , συμπεριλαμβανομένων των θεμελίων ?

Περίπου 1100e/m2 συνολικό κόστος.

 

9 hours ago, curzondax said:

Δε θα βρεις εύκολα Μηχανικό που το έχει σκεφτεί πάνω από 10 δευτερόλεπτα και θα σου πει ότι εξορισμού είναι κακά κάποια καθιερωμένα συστήματα διότι οι ενστάσεις συχνά έρχονται λόγω πρακτικών προβλημάτων όπως η αγορά υλικών και εργολάβων ή η παράλογα υπερβολική πίστη πολλών εργοδοτών για τον μάστορά τους. Μηχανικοί που είναι με το μέρος σου συχνά θα κατηγορήσουν άλλους Μηχανικούς ότι δεν έχουν τις γνώσεις να προχωρήσουν. 

Εν πάση περιπτώσει το θέμα είναι πιο πολύπλοκο από το "δεν ξέρουν" ή "δε θέλουν" ή "δε μπορούν" διότι συχνά είναι "δεν τους αφήνουν" ή συνδυασμός αυτών.

Δεν νομίζω ότι θα κάτσει κάποιος να ασχοληθεί εκ του μηδενός με μη-συμβατικούς τρόπους δόμησης και αυτό δεν είναι παράλογο. Ουσιαστικά εδώ μιλάμε για εταιρίες που ασχολούνται κατά βάση με τέτοιες κατασκευές. Απλά δεν χρειάζεται αυτή η τυφλή απόρριψη επειδή κάτι δεν το γνωρίζουμε. Σίγουρα δεν θα έκανα μη-συμβατικό σπίτι με κάποια μικρή εταιρία χωρίς εμπειρία ή με κάποιον μαθητευόμενο μάγο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τυφλή απόρριψη, ούτε τυφλή αποδοχή

Η προσωπική μου στάση απέναντι σε τέτοιες "καινοτομίες" είναι: Αφήστε το χρόνο να δείξει. 

Ως προς το κόστος πάντως, δεν πέτυχες κελεπούρι. Το ίδιο, πάνω-κάτω, θα στοίχιζε και μια συμβατική κατασκευή. Η διαφορά στο χρόνο κατασκευής, ισοσταθμίζεται (αν δεν ξεπερνιέται κατά πολύ) από την αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
Έστω ότι μελετάμε την κατασκευή διώροφης μονοκατοικίας. Τι γνώμη έχετε για τις προκατασκευασμένες κατοικίες? Εννοώ με μελέτη θεμελίωσης και βαριά προκατασκευή. Η απορία μου προέκυψε από το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε με ένα υλικό που έχει φτιαχτεί επιτόπου στο εργαστήριο/εργοστάσιο και επομένως υποτίθεται πως πριν τοποθετηθεί και προτού βγει από το εργοστάσιο πρέπει να έχουν γίνει σχετικοί έλεγχοι και να τους έχει περάσει. Σε αντίθεση με το χυτό σκυρόδεμα όπου υπάρχει πάντα ο φόβος να έχουν πατηθεί από τα μαστόρια τα σίδερα, να μη γίνει σωστή σκυροδέτηση ή να βγει πολύ νερουλό το μείγμα κλπ. Υπάρχουν αξιόπιστες εταιρίες για κάτι τέτοιο στην Ελλάδα? Θα προχωρούσατε σε μία τέτοια κατασκευή?

Link to comment
Share on other sites

Μα και η βαριά προκατασκευή θέλει την επίβλεψη της σε κάθε όπλιση/σκυροδέτηση όπως και στο συμβατικό έργο. Δεν ξέρεις τι έχουν βάλει μέσα και τι μπετό έχει πέσει και δεν νομίζω να σου δίνουν πιστοποίηση για την κατασκευή που έχουν κάνει. Νομίζω πάει ακριβά άμα θες πιστοποίηση. Μιλάς για κυψέλες Ο/Σ, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

Φυσικά και θέλω την πιστοποίηση ώστε να γνωρίζω ότι είναι εργαστηριακό προϊόν με συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Απλά η επίβλεψη της βαριάς προκατασκευής φαντάζομαι γίνεται στο εργαστήριο, γίνεται τμηματικά και θεώρησα πως ίσως είναι πιο σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.