Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα διαφόρων τρόπων δόμησης


 
vagelp

Recommended Posts

υπαρχουν πολλοι τροποι δόμησης περα απο το μπετον. ¨οπως ηδη γνωρίζετε

σε καποιες περιπτώσεις/περιοχές ισως παρουσιάζεται και προβληματικό.

 

είναι η εύκολη λύση για τους εργολάβους!!! δηλαδή πχ οι Αμερικάνοι που χτίζουν με ξύλινο σκελετο ή μεταλλικό δεν εχουν ανακαλύψει το μπετο???

στο νησάκι πορτλαντ πρωτοχρησιμοποιήθηκε, μετα ανακαλυψαμε τη θηραική γη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιαυτό φυσάει και τα σπίτια τους πετάνε..είναι μάλλον θέμα κουλτούρας και συνήθειας..είναι και το μπετόν σχετικά φθηνό στη χώρα μας..πάντως αν χτυπήσετε τοίχους προκατασκευασμένους με ξύλινο σκελέτο νομίζω θα απογοητευθείτε.

Link to comment
Share on other sites

εδω ευτυχως δεν εχουμε τυφωνες!!! επισης η τοιχοποιία μπορεί να είναι panels

και όχι τσιμεντοσανίδα-γυψοσανιδα κλπ.

 

εν πασει περιπτώσει ας είμαστε διαλακτικοί μιας και εναλλακτικά συστηματα δόμησης υπάρχουν και είναι δοκιμασμένα ιδιαίτερα σε περιπτώσεις σεισμού.

είναι θέμα κουλτούρας του Έλληνα το μπετό, μιας κ μόνο αυτό γνωρίζει (μιλάω για τους ιδιοκτήτες και όχι για τους ειδικούς)

 

σίγουρα ότι εχει κατασκευσθεί βαση προδιαγραφών και έχει κριθεί καταλληλο απο τους μηχανικούς για τις συνθήκες που το θέλουμε τότε μπορεί να είναι ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε vagelp,

 

εχεις μηχανικο? γιατι περα απο την ερώτησή σου εμένα με προβληματισε η κουβέντα του αν το σπιτι θα ειναι με φερουσα τοιχοποιια ή μπετονένιο, όταν εσύ ήδη βγάζεις δάνειο και όταν το ένα σπίτι με το άλλο, όπως αναφέρθηκε, θα είναι τελείως διαφορετικά.

 

Σχέδια έχετε κάνει? όψεις? πως θα επηρρεαστούν αυτά απο την κουβέντα που κάνεις εδώ?

 

όλοι οι τρόποι δόμησης (υπάρχουν πολλοί) έχουν θετικά και αρνητικά, ο εργοδότης (δηλαδή εσύ) θα διαλέξει βεβαίως αλλά νομίζω δεν είσαι ενημερωμένος. Αν δεν έχεις απευθυνθεί σε μηχανικό και σε καθοδηγεί εργολάβος/κατασκευαστής ή αυτός που σου πουλάει το οικόπεδο, κάντο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για δυόροφες μεζονέτες σε σεισμική ζώνη Ι η φέρουσα τοιχοποιία δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα. Δεν έχει ιδιαίτερες κατασκευαστικές απαιτείσεις ενώ σε περίπτωση βλάβης από σεισμό επισκευάζεται εύκολα και φθηνά, και αποκτά την αρχική της αντοχή σε αντίθεση με το σκυρόδεμα. Η θεμελίωση και το υπόγειο οπλισμένο σκυρόδεμα φυσικά και μη ξεχνάτε q=1. Στη ζώνη Ι που είμαι οι διαφορές είναι μικρές

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι με το σεισμο του 99 στην αθηνα οτι επεσε ήταν συμβατική κατασκευή!!!!!!!!

Αυτό, αν μου επιτρέπεις x.r.y.s.a, δεν έχει σχέση μιας και το είδος της κατασκευής από μόνο του δεν εξασφαλίζει το "αλάθητο" στην κακιά στιγμή.

Απαιτείται καλή μελέτη, αλλά για μένα πάνω απ' όλα σωστή επίβλεψη και εφαρμογή των Κανονισμών στην πράξη, πράγμα στο οποίο υστερούμε πάρα πολύ και οι λόγοι είναι επίσης πολλοί.

Καλύτερα μία κακή μελέτη να εφαρμοστεί ακριβώς έτσι όπως είναι, παρά μία καλή μελέτη να εφαρμοστεί λανθασμένα και με βάση την κρίση του κάθε μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

το μονο σιγουρο ειναι οτι με το σεισμο του 99 στην αθηνα οτι επεσε ήταν συμβατική κατασκευή!!!!!!!!

 

...και τι κατασκευές......!!! λουλούδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.