Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα διαφόρων τρόπων δόμησης


 
vagelp

Recommended Posts

Πως ακριβώς εννοείς τη βαριά προκατασκευή? Πώς μπορείς να ελέγξεις την επάρκεια της μελέτης και τη σωστή εφαρμογή της?

Πώς ελέγχεις την αξιοπιστία του κατασκευαστή?

Και στο τέλος, μηχανικοί είμαστε και όχι απλοί καταναλωτές. Το σωστό είναι να έχουμε πλήρη εικόνα της κατασκευής, και όχι να βασιζόμαστε σε "πιστοποιήσεις" του τελικού προϊόντος. Το αν "πατηθούν" οι οπλισμοί, ή γίνουν λάθη στο καλούπωμα, ή άλλα πολλά, είναι δική μας αρμοδιότητα κι ευθύνη.

εδιτ

συνεπώς, και με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, η απάντηση είναι αρνητική  

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε διαφωνώ καθόλου σε όλα αυτά. Μηχανικοί είμαστε και φυσικά έχουμε την ευθύνη της μελέτης και της επίβλεψης μιας και αυτό σπουδάσαμε, ήθελα όμως απόψεις επί του θέματος ως νέα μηχανικός ώστε να μην καταδικάσω ίσως ένα προϊόν σε περίπτωση που υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν ασχοληθεί σχετικά και έχουν μείνει ευχαριστημένοι.

Συνάδελφος με ενημέρωσε για κτίρια όπως νοσοκομείο και πανεπιστήμιο τα οποία φτιάχτηκαν με προκατασκευασμένα στοιχεία. Έτσι μου γεννήθηκε αυτή η απορία το εάν σε αυτό τον τρόπο κατέληξαν εξαιτίας του μικρού χρόνου κατασκευής ή εάν υπάρχει κάποια ασφάλεια επιπλέον. Μου το πρότεινε βέβαια μηχανικός που διαθέτει πείρα αλλά δεν έχει ασχοληθεί με προκατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος γι αυτά τα μεγάλα έργα, είναι ο σύντομος χρόνος κατασκευής (ειδικά στην πρώην Σ.Ε. μετά το Β' Π.Π.)

Κατά τα λοιπά, καλό είναι να αποφεύγουμε πράγματα τα οποία δεν μπορούμε να ελέγξουμε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Στις κυψέλες πρέπει να πηγαίνεις στο εργοστάσιο σε κάθε σκυροδέτηση και να παρακολουθείς τι κάνουν που λογικά είναι μακριά. Δεν ξέρω τι πιστοποίηση θα πάρεις στο τέλος, παίζει ρόλο ποιο εργοστάσιο είναι. Ο λόγος που επιλέγονται οι κυψέλες για δημόσια είναι ο χρόνος, η τυποποίηση και ίσως και το κόστος. Όχι η ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.