Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση οροφής


pikoand

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους θελω να μονωσω το ταβανι του σπιτιου μου απο πανω Ειναι πλακα με κεραμιδι απο πανω αλλα χωρις φελιζολ Θελω να αποφυγω τη γυψοσανιδα απο κατω Τι μονωση μου προτεινετε ευχαριστω

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pikoand said:

Καλησπερα σε ολους θελω να μονωσω το ταβανι του σπιτιου μου απο πανω Ειναι πλακα με κεραμιδι απο πανω αλλα χωρις φελιζολ Θελω να αποφυγω τη γυψοσανιδα απο κατω Τι μονωση μου προτεινετε ευχαριστω

Δεν ξεκαθαρίζεις αν η πλάκα είναι οριζόντια ή κεκλιμένη. Η ανωτέρω λύση του ΚΑΝΑ, αφορά σε κεκλιμένες πλάκες από σκυρόδεμα.

Αν η πλάκα είναι οριζόντια, απλώς τοποθετείς πάνω από αυτήν πλάκες μονωτικού. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, tetris said:

Δεν ξεκαθαρίζεις αν η πλάκα είναι οριζόντια ή κεκλιμένη. Η ανωτέρω λύση του ΚΑΝΑ, αφορά σε κεκλιμένες πλάκες από σκυρόδεμα.

Αν η πλάκα είναι οριζόντια, απλώς τοποθετείς πάνω από αυτήν πλάκες μονωτικού. 

Η πλακα ειναι οριζοντια και ελεγα εκτος απο ορυκτοβαμβακα η πετροβαμβακα αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2019 at 9:20 ΜΜ, Arche said:

οριζόντια και έχετε βάλει κεραμίδι! Για πιο λόγο?

Καλημερα πανω στη πλακα παταει κανονικη σκεπη με κεραμιδια και τα στιριγματα της στεγης θα με εμποδισουν στο να στρωσω πλακες μονωσης τυπου φελιζολ γιατι θελει πολλα κοψιματα  Σκεφτομαι να ριξω ορυκτοβαμβακα σε ρολο  σταυρωτα  αλλα δεν ξερω αν παρω με φυλο αλουμινιου η σκετο γιατι φοβαμαι μηπως μου εκλωβισει την υγρασια που θα ανεβαινει απο κατω το αλουμινιο μεσα τη μονωση Ισως αν το τοποθετησω  με το αλουμινιο προς τα κατω να πατα στη πλακα και τη δευτερη στρωση με το αλουμιο προς τα πανω τυπου σαντουιτς Ευχαριστω

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, η μονωση δεν μπαινει πανω απο την πλακα και παραπανω τα ζευκτα, το πετσωμα μετα και μετα το κεραμιδι.

Σκεφτεσαι λαθος. Ο Κανα σου εχει πει την λυση. Θα πρεπει να αφαιρεσεις τα κεραμιδια, ειναι μια συνθετη κατασταση. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλο..

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η όποια μόνωση "καρφωθεί" κάτω από το πέτσωμα, στο εσωτερικό της στέγης, και δεν πατήσει πάνω στην πλάκα, δε θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα; Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 9:37 ΠΜ, Arche said:

Γεια σας, η μονωση δεν μπαινει πανω απο την πλακα και παραπανω τα ζευκτα, το πετσωμα μετα και μετα το κεραμιδι.

Σκεφτεσαι λαθος. Ο Κανα σου εχει πει την λυση. Θα πρεπει να αφαιρεσεις τα κεραμιδια, ειναι μια συνθετη κατασταση. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλο..

Καλησπερα κατω απο τα κεραμιδια  αναμεσα στα ξυλα εχει φελιζολ Εμενα με ενδιαφερει να μην θερμαινω το χωρο αναμεσα στη πλακα και τη σκεπη γιατι συν το διπλανο διαμερισμα εχω υψος στο ανωτερο  σημειο εναμισι μετρο και πλατος εκατον ογδοντα τετραγωνικα

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.