Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρακτική Άσκηση Μηχανολόγου ΕΜΠ


judge_vag

Recommended Posts

Φοιτώ στο 10ο εξάμηνο της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε.Μ.Π. έχοντας επιλέξει την κατεύθυνση σπουδών «Εναέρια και Επίγεια Μεταφορικά Μέσα». 

Στο πλαίσιο λοιπόν του προγράμματος της σχολής μου και της δυνατότητας που μας δίνει να κάνουμε πρακτική μέσω ΕΣΠΑ αναζητώ μία καλή εμπειρία σχετική με το αντικείμενο μου.

Έχω στο μυαλό μου θα ήταν καλύτερα να επιλέξω μια θέση "δύσκολη", δηλαδή να μην ασχοληθώ με θέσεις του στυλ μελέτες σε οικοδομές, ελέγχοι εξοπλισμού κλπ οι οποίες φαίνονται να είναι αρκετά κοινότυπες αλλα και να μην απαιτούν ιδιαίτερα προσόντα, τουλάχιστον απο τη δικη μου οπτική γωνία. 

Το θέμα ειναι πως προφανώς δε νιώθω τον εαυτό μου έτοιμο για μια τέτοια θέση. Και περιγραφές σε αγγελίες του τύπου "άριστη γνώση γεωμετρίας πεπερασμένων στοιχείων", "πολύ καλή γνώση ηλεκτρομαγνητισμού", "¨γνωση AVL-Boost","GT-POWER", "Siemens NX", "Simcenter 3D" κλπ κλπ με τρομάζουν απίστευτα. Ειδικά απο τη στιγμή που η ίδια η σχολή δε μας έχει αφήσει να επιτρέψει με τίποτα παρόμοιο. Πως γίνεται λοιπόν οι εργοδότες να αναζητούν φοιτητές με αυτά τα προσόντα; Πρέπει δηλαδή 5 χρονια να μη ξεμυτίσουμε απο το σπίτι όχι απλά για να δουλέψουμε αλλα για να κάνουμε μια δίμηνη μίσο-πρακτική

Εσείς τι μου προτείνετε; Να ξεκίνησω τα mail χωρίς να έχω ουσαστικά καμία γνώση τέτοιων προγραμάτων ή να βρω μια βατή αλλά και πιο "βαρετή" θέση.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ζητάνε, όλο και κάποιος από τους χιλιάδες προπτυχιακούς φοιτητές θα γνωρίζει τουλάχιστον ένα από όλα επειδή πχ το είχε σα θέμα διπλωματικής ή του το' μαθε ο πατέρας του ή ο μεγάλος του αδερφός. Πρόσεχε γιατί ο ανταγωνισμός είναι περισσότερος από όσο φαντάζεσαι. Ωστόσο μη μασάς, κάνε αίτηση παντού όπου θα σ' άρεσε να πας και το πολύ πολύ να σε απορρίψουν και να καταλήξεις στα τετριμμένα (που κι αυτά μη νομίζεις ότι είναι εύκολα ή άχρηστα).

Η πρακτική αυτή είναι προαιρετική έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι αγγελίες ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους γιατί αν δεν τις γράψουνε έτσι στέλνουν τεράστιο αριθμό από emails. Βάζουνε απαιτήσεις για να αποθαρρύνουν κόσμο. Εσύ στείλε παντού και οτι προκύψει στην πορεία. Επίσης μην σνομπάρεις τις δουλειές που απαιτούν μελέτες σε οικοδομές και τεχνικά έργα. Αν νομίζεις οτι δεν απαιτείται και εκεί εμπειρία και δεν θα τα βρεις σκούρα είσαι γελασμένος.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 1:42 ΜΜ, georgios_m said:

Για να τα ζητάνε, όλο και κάποιος από τους χιλιάδες προπτυχιακούς φοιτητές θα γνωρίζει τουλάχιστον ένα από όλα επειδή πχ το είχε σα θέμα διπλωματικής ή του το' μαθε ο πατέρας του ή ο μεγάλος του αδερφός. Πρόσεχε γιατί ο ανταγωνισμός είναι περισσότερος από όσο φαντάζεσαι. Ωστόσο μη μασάς, κάνε αίτηση παντού όπου θα σ' άρεσε να πας και το πολύ πολύ να σε απορρίψουν και να καταλήξεις στα τετριμμένα (που κι αυτά μη νομίζεις ότι είναι εύκολα ή άχρηστα).

Η πρακτική αυτή είναι προαιρετική έτσι;

Nαι είναι προαιρετική η πρακτική.

 

6 ώρες πριν, Giorgos1987 said:

Οι αγγελίες ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους γιατί αν δεν τις γράψουνε έτσι στέλνουν τεράστιο αριθμό από emails. Βάζουνε απαιτήσεις για να αποθαρρύνουν κόσμο. Εσύ στείλε παντού και οτι προκύψει στην πορεία. Επίσης μην σνομπάρεις τις δουλειές που απαιτούν μελέτες σε οικοδομές και τεχνικά έργα. Αν νομίζεις οτι δεν απαιτείται και εκεί εμπειρία και δεν θα τα βρεις σκούρα είσαι γελασμένος.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.