Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αυτονομια διαμερισματων πολυκατοικιας ,με λεβητα φυσικου αεριου


transit

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους, Το προβλημα μου ειναι το εξης: Μενω σε παλια και μεγαλη πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας. Βαλαμε λεβητα φυσικο αεριου σε αντικατασταση του πετρελαιου προφανως για οικονομια. Οντως υπηρχε οικονομια αλλα πηγαμε σε αλλο ακρο, το αναβουνε αρκετα τοσο  ετσι ωστε χασαμε την μπαλα!

Ετσι ειναι αναγκη να περασουμε σε αυτονομη θερμανση και να αναβει ο καθενας οσο του κανει κεφι....! Η πολυκατοικια εχει κλασσικο δισωληνιο συστημα και κλασσικα καλοριφερ 40ετιας. Το πιομπιθανον ειναι οτι θα υπαρχει η συναινεση των ενοικων αν οχι 100%, σιγουρα 50+1

Παμε στο τεχνικο κομματι της υποθεσης.

Αποριες:

 

1. Τι λυσεις υπαρχουν δεδομενου του σημερινου συστηματος που εχουμε? (προτιμουνται οι ασυρματες λυσεις που εχουν ελεγχο απο μακρια)

2. Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα μεσαιο διαμερισμα, με 4 σωματα, χοντρικα τι επιβαρυνση θα εχει ο ιδιοκτητης?

3. Ειναι σημαντικο στην ολη αναβαθμιση να δινει η αναβαθμιση ΖΝΧ στους χρηστες, αλλα τι επιπλεον επιβαρυνση εχει ολο αυτο? ειναι σημαντικο το κοστος επιπλεον?

εννοειται οτι οταν καταληξω στο τι ψαχνω, θα ζητησω προσφορες για το ολο εργο απο εταιριες που θα το αναλαβουν.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, transit said:

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους, Το προβλημα μου ειναι το εξης: Μενω σε παλια και μεγαλη πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας. Βαλαμε λεβητα φυσικο αεριου σε αντικατασταση του πετρελαιου προφανως για οικονομια. Οντως υπηρχε οικονομια αλλα πηγαμε σε αλλο ακρο, το αναβουνε αρκετα τοσο  ετσι ωστε χασαμε την μπαλα!

Ετσι ειναι αναγκη να περασουμε σε αυτονομη θερμανση και να αναβει ο καθενας οσο του κανει κεφι....! Η πολυκατοικια εχει κλασσικο δισωληνιο συστημα και κλασσικα καλοριφερ 40ετιας. Το πιομπιθανον ειναι οτι θα υπαρχει η συναινεση των ενοικων αν οχι 100%, σιγουρα 50+1

Παμε στο τεχνικο κομματι της υποθεσης.

Αποριες:

 

1. Τι λυσεις υπαρχουν δεδομενου του σημερινου συστηματος που εχουμε? (προτιμουνται οι ασυρματες λυσεις που εχουν ελεγχο απο μακρια)

2. Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα μεσαιο διαμερισμα, με 4 σωματα, χοντρικα τι επιβαρυνση θα εχει ο ιδιοκτητης?

3. Ειναι σημαντικο στην ολη αναβαθμιση να δινει η αναβαθμιση ΖΝΧ στους χρηστες, αλλα τι επιπλεον επιβαρυνση εχει ολο αυτο? ειναι σημαντικο το κοστος επιπλεον?

εννοειται οτι οταν καταληξω στο τι ψαχνω, θα ζητησω προσφορες για το ολο εργο απο εταιριες που θα το αναλαβουν.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

 

4 ώρες πριν, transit said:

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους, Το προβλημα μου ειναι το εξης: Μενω σε παλια και μεγαλη πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας. Βαλαμε λεβητα φυσικο αεριου σε αντικατασταση του πετρελαιου προφανως για οικονομια. Οντως υπηρχε οικονομια αλλα πηγαμε σε αλλο ακρο, το αναβουνε αρκετα τοσο  ετσι ωστε χασαμε την μπαλα!

Ετσι ειναι αναγκη να περασουμε σε αυτονομη θερμανση και να αναβει ο καθενας οσο του κανει κεφι....! Η πολυκατοικια εχει κλασσικο δισωληνιο συστημα και κλασσικα καλοριφερ 40ετιας. Το πιομπιθανον ειναι οτι θα υπαρχει η συναινεση των ενοικων αν οχι 100%, σιγουρα 50+1

Παμε στο τεχνικο κομματι της υποθεσης.

Αποριες:

 

1. Τι λυσεις υπαρχουν δεδομενου του σημερινου συστηματος που εχουμε? (προτιμουνται οι ασυρματες λυσεις που εχουν ελεγχο απο μακρια)

2. Αν υποθεσουμε οτι εχουμε ενα μεσαιο διαμερισμα, με 4 σωματα, χοντρικα τι επιβαρυνση θα εχει ο ιδιοκτητης?

3. Ειναι σημαντικο στην ολη αναβαθμιση να δινει η αναβαθμιση ΖΝΧ στους χρηστες, αλλα τι επιπλεον επιβαρυνση εχει ολο αυτο? ειναι σημαντικο το κοστος επιπλεον?

εννοειται οτι οταν καταληξω στο τι ψαχνω, θα ζητησω προσφορες για το ολο εργο απο εταιριες που θα το αναλαβουν.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Σε άλλο topic που είχατε αναρτήσει είχατε αναγφέρει πως η κατοικία σας είχε ενταχθεί στο Εξοικονμώ. Δε βάλατε εκεί αυτόνομο σύστημα θέρμανσης;
Ο σύμβουλος έργου σας και οπ ενεργειακός επιθεωρητής δεν έχουν κάποια συμβουλή να σας δώσουν;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dryianni said:

 

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Σε άλλο topic που είχατε αναρτήσει είχατε αναγφέρει πως η κατοικία σας είχε ενταχθεί στο Εξοικονμώ. Δε βάλατε εκεί αυτόνομο σύστημα θέρμανσης;
Ο σύμβουλος έργου σας και οπ ενεργειακός επιθεωρητής δεν έχουν κάποια συμβουλή να σας δώσουν;

τωρα ξυνεται πληγες αλλα οκ, θα απαντησω.

Οντως στο εξ οικονομω, ηταν να μπει και αυτονομη θερμανση και ηταν υπο διερευνηση.

Δυστυχως εβαλε το χερι (και ποδι αν θες) το ετερο ημισυ και η αυτονομια πηγε περιπατο.

Παρολο που φωναζα οτι θα μας αλλαξουν τα φωτα, οτι και να ειπα δεν επιασε τοπο.

Προσφατα σκασανε κοινοχρηστα, 90 ευρω, κατι πρωτοφανες και εχουν φριξει ολοι, οχι μονο εγω βεβαια.

Τωρα φτασαμε σε αυτο το επιπεδο και ψαχνω εγω και αλλοι τροπους απεγκλωβισμου απο αυτο το παραλογισμο που ζουμε.

 

Αυτο ειναι ολο το στορυ.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, transit said:

τωρα ξυνεται πληγες αλλα οκ, θα απαντησω.

Οντως στο εξ οικονομω, ηταν να μπει και αυτονομη θερμανση και ηταν υπο διερευνηση.

Δυστυχως εβαλε το χερι (και ποδι αν θες) το ετερο ημισυ και η αυτονομια πηγε περιπατο.

Παρολο που φωναζα οτι θα μας αλλαξουν τα φωτα, οτι και να ειπα δεν επιασε τοπο.

Προσφατα σκασανε κοινοχρηστα, 90 ευρω, κατι πρωτοφανες και εχουν φριξει ολοι, οχι μονο εγω βεβαια.

Τωρα φτασαμε σε αυτο το επιπεδο και ψαχνω εγω και αλλοι τροπους απεγκλωβισμου απο αυτο το παραλογισμο που ζουμε.

 

Αυτο ειναι ολο το στορυ.

Σε ποια περιοχή βρίσκεστε;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια έκανα την ερώτηση. Επαναλαμβάνω όμως: Ο σύμβουλος έργου σας και ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν έχουν κάποια συμβουλή να σας δώσουν πάνω στο τι σύστημα να βάλετε;;

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν τον έχω ρωτήσει αλλά αυτό έγινε σκόπιμα, γιατί τον έχω κόψει ότι είναι σχετικά άπειρος, έκανε λίγα λάθη στο εξοικονομω και τα πλήρωσα εγώ σε ευρώ.  Συνεπώς προτιμώ την γνώμη κάποιου εμπειρου στο θέμα για αυτο και άνοιξα θέμα στο φόρουμ. 

Είμαι σίγουρος ότι εδώ μέσα υπάρχουν γνωστές πολύ καλύτεροι από το μηχανικό έργου που έχω εγώ. 

Edited by transit
Link to comment
Share on other sites

Με την περίπτωσή σας πρέπει να ασχοληθεί επαγγελματίας, ο οποίος πρέπει να έλθει σε γνώση του κτιρίου και της ιδιοκτησίας σας και να σας δώσει τη σχετική πρότασή του για την οποία και θα πρέπει να πληρωθεί.

Όσο άπειρος και αν είναι ένας μηχανικός μια μελέτη απωλειών θα ξέρει να κάνει για να υπολογίσετε τουλάχιστον την ισχύ του συστήματος που χρειάζεστε.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Πάντως 90 ευρώ για τον φετινό χειμώνα για φουλ θέρμανση δεν είναι πολλά.

Όποια λύση και να διαλέξετε να υπολογίσετε μηνιάιο κόστος αλλά και αρχικό κόστος για να δείτε σε πόσο καιρό θα κάνετε απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 50 ευρώ δεν έχουμε πληρώσει ποτέ... 

Ακόμα και έτσι,  τα 75 ευρώ είναι Φ.Α.,

Είναι η τριπλή τιμή από το νορμάλ,  για φαντάσου κάποιον που βλέπει15 βαθμούς έξω και δεν το λες και κρύο,  αλλά ο άλλος ανάβει καλοριφέρ...  Πληρώνεις τσάμπα και αδικα λεφτά, Αυτό κάπως πρέπει να λήξει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.