Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αίτηση ωφελούμενου για διαμερίσματα μέρους πολυκατοικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά !!
Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic ..
Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί με το Εξοικονομώ δεν απαντούνε ποτέ στα τηλέφωνα..
Είμαι ενεργειακή επιθεωρήτρια και σύμβουλος έργου κι έχω έναν υποψήφιο ενδιαφερόμενο για το επόμενο Εξοικονομώ ΙΙΙ ..
Ας υποθέσουμε ότι θα ισχύουν ότι ισχύει και στο Εξοικονομώ ΙΙ.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής..
Ο Ωφελούμενος είναι ιδιοκτήτης 4 διαμερισμάτων σε πολυκατοικία 
( στην ουσία ολόκληρη η πολυκατοικία είναι δικά του , αφού αποτελείται μόνο από αυτά τα 4 διαμερίσματα).
Στο ένα μένει ο ίδιος και τα άλλα 3 τα νοικιάζει..
Οι αιτήσεις που θα κάνει ο Ωφελούμενος είναι 5?
Δηλαδή 4 αιτήσεις για τις 4 κατοικίες ως μέρος πολυκατοικίας και 1 ως εκπρόσωπος της πολυκατοικίας ?
Έχει 2 εξαρτώμενα τέκνα και εντάσσεται βάσει του οικογενειακού δηλωθέντος εισοδήματος στην εισοδηματική κατηγορία 3 .
Η επιδότηση του είναι 40% ή 50% λόγω των εξαρτώμενων τέκνων του ?
Κι επειδή νοικιάζει τις κατοικίες σε μισθωτές , εμπίπτει στον κανονισμό De Minimis?
Δεν έχει λάβει επιδότηση από κάποιο άλλο πρόγραμμα.
Και ο μέγιστος επιλέξιμος προυπολογισμός για τις 4 κατοικίες θα είναι 80.000 ευρώ?
 
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
 
 
'' Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση χρησιμοποιείται από μισθωτή, εφαρμόζονται οι διατάξεις του Κανονισμού 1407/2013 για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας, όπου καθορίζονται τα όρια σώρευσης. Επιπλέον, ο Ωφελούμενος δεν δικαιούται την επαύξηση της επιχορήγησης λόγω εξαρτώμενων τέκνων, και το συνολικό ποσό της επιχορήγησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 80.000 ευρώ στο σύνολο των αιτήσεών του (περίπτωση αίτησης πολυκατοικίας). ''
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Antigoni Grammenou said:
Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά !!
Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic ..
Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί με το Εξοικονομώ δεν απαντούνε ποτέ στα τηλέφωνα..
Είμαι ενεργειακή επιθεωρήτρια και σύμβουλος έργου κι έχω έναν υποψήφιο ενδιαφερόμενο για το επόμενο Εξοικονομώ ΙΙΙ ..
Ας υποθέσουμε ότι θα ισχύουν ότι ισχύει και στο Εξοικονομώ ΙΙ.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής..
Ο Ωφελούμενος είναι ιδιοκτήτης 4 διαμερισμάτων σε πολυκατοικία 
( στην ουσία ολόκληρη η πολυκατοικία είναι δικά του , αφού αποτελείται μόνο από αυτά τα 4 διαμερίσματα).
Στο ένα μένει ο ίδιος και τα άλλα 3 τα νοικιάζει..
Οι αιτήσεις που θα κάνει ο Ωφελούμενος είναι 5?
Δηλαδή 4 αιτήσεις για τις 4 κατοικίες ως μέρος πολυκατοικίας και 1 ως εκπρόσωπος της πολυκατοικίας ?
ΝΑΙ
Έχει 2 εξαρτώμενα τέκνα και εντάσσεται βάσει του οικογενειακού δηλωθέντος εισοδήματος στην εισοδηματική κατηγορία 3 .
Η επιδότηση του είναι 40% ή 50% λόγω των εξαρτώμενων τέκνων του ?
50%
Κι επειδή νοικιάζει τις κατοικίες σε μισθωτές , εμπίπτει στον κανονισμό De Minimis?
ΝΑΙ
Δεν έχει λάβει επιδότηση από κάποιο άλλο πρόγραμμα.
Και ο μέγιστος επιλέξιμος προυπολογισμός για τις 4 κατοικίες θα είναι 80.000 ευρώ?
ΝΑΙ
 
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
 
 
'' Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση χρησιμοποιείται από μισθωτή, εφαρμόζονται οι διατάξεις του Κανονισμού 1407/2013 για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας, όπου καθορίζονται τα όρια σώρευσης. Επιπλέον, ο Ωφελούμενος δεν δικαιούται την επαύξηση της επιχορήγησης λόγω εξαρτώμενων τέκνων, και το συνολικό ποσό της επιχορήγησης δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 80.000 ευρώ στο σύνολο των αιτήσεών του (περίπτωση αίτησης πολυκατοικίας). ''

Προσοχή: Τα ενοικιαζόμενα διαμερισματα πρέπει να είναι κύριες κατοικίες των ενοικιαστών για να επιδοτηθούν από το πρόγραμμα.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.