Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Trimble Catalyst


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι πολιτικός μηχανικός και απασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με στατικές μελέτες και τελευταία αυθαίρετα κτλ.

Το τελευταίο διάστημα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για  τοπογραφικά εξαρτημένα λόγω κτηματολογίου (εργάζομαι στην Κρήτη).

Το κόστος αγοράς διπλόσυχνου δέκτη (αλλά και ενοικίασης) είναι ιδιαίτερα αυξημένο και για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι ιδιαίτερα την επένδυση σε αυτή τη φάση της ζωής μου (γάμοι, γεννητούρια, ένας μικρός χαμός γενικα!)

Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω προϊον. Είναι πολύ οικονομικό (ανησυχητικά θα έλεγα), αλλά είναι από επώνυμη εταιρεία και μάλιστα με την κατάλληλη συνδρομή υπόσχεται ακρίβεια μερικών εκατοστών...

Ηθελα να ρώτησω αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία με αυτό το όργανο. Εγω ενδιαφερόμαι περισσότερο για τοπογραφικές αποτυπώσεις αγροτεμαχίων (γενικα χαμηλής αξίας), όπου ένα λάθος της τάξης των 20-30 cm θα ήταν ανεκτό.

http://www.geotech.gr/index.php/proionta/gps/dual-freq/trimble-catalyst.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ειναι παρα παρα πολυ ακριβη η μηνιαια συνδρομη για να εχεις ακριβεια εκατοστου.για να εχεις ακριβεια εκατοστου θες 409 ευρω

καθε μηνα.για να εχεις ακριβεια 10 εκ θες 235 ευρω καθε μηνα.κατα την γνωμη μου δεν συμφερει

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε τοπογραφικές εργασίες καθόλου όταν η διαφήμιση ισχυρίζεται "μέσο λάθος > 10 εκατοστών". Όταν ισχυρίζεται 1 εκατοστό βάλε στο νερό ότι ενίοτε θα γίνεται λάθος 4-5 εκατοστών, τουλάχιστον λόγω λαθών του χειριστή.

ΥΓ. Το τραγελαφικό είναι ότι σε συγκεκριμένες περιοχές οι ορθοφωτοχάρτες του Κ. φαίνεται να πέφτουν μέσα κατά 5-10εκ. οπότε οι "ζωγραφιές" πάνω του καλύτερες θα είναι καμιά φορά ενώ ήδη θεωρείται απαράδεκτη μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αν απορρίψουμε αυτή τη λύση τι μου προτείνετε;

Φαντάζομαι το επόμενο βήμα είναι ενοικίαση του εξοπλισμού, αλλά όπως είδα η χρέωση της ημέρας είναι αρκετά υψηλή. Οσον αφορά τα πακέτα για μακροχρόνια ενοικίαση, είναι μεν πιο οικονομικά, αλλά αθροιστικά έχει ένα μεγάλο κόστος το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να κάνω απόσβεση.

Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη πιο αξιόπιστη λύση; Απ' ο,τι διαβάζω κάθε εταιρεία έχει βγάλει και κάποια δική της οικονομική ''πατέντα''.

Link to comment
Share on other sites

Λυση ειναι να αγορασεις μεταχειρισμενο διπλοσυχνο gps με περιπου 2500-3000 και συνδρομη στο Hepos ή καποιο ιδιωτικο δίκτυο. Θα κανεις γρηγορα αποσβεση και αμα δεν το χρειαζεσαι μετα το τελος των δηλωσεων θα μπορεις να το πουλησεις λιγο κατω απο την τιμη που το πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να αγοράσω μεταχειρισμένο εξοπλισμό τι μου προτείνετε;

Βλέπω ότι πολλές εταιρείες διαθέτουν μεταχειρισμένο εξοπλισμό.

Το θέμα είναι καθαρά αξιοπιστίας. Οντας άσχετος από διπλόσυχνα gps και τεχνικές προδιαγραφές/προβλήματα, ξέρετε τι πρέπει να προσέξω; Γνωρίζετε αν μπορώ να πραγματοποιήσω έναν έλεγχο με κάποιον ειδικό (σαν να λέμε μάστορα για μεταχειρισμένο αμάξι ένα πράγμα...). Επίσης γνωρίζετε αν δίνεται και εγγύηση (γενικά αν συνηθίζεται εννοώ). Τέλος ποιες εταιρείες να προτιμήσω;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων...!

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου οχι μεταχειρισμενο-εκτος και αν ειναι ελαφρα μεταχειρισμενο.

η αποψη μου ειναι καινουργιο κινεζικο.μια χαρα ειναι και αποτελουν μια τιμια αγορα.

Προσωπικα την εχω πατησει δυο φορες με καλες εταιρειες,ασε που ειναι πανακριβες μετα στην τεχνικη υποστηριξh

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.