Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βάσεις ιστών φωτισμού-Μπασκέτας


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι...

Γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές, όσον αφορά στις βάσεις από σκυρόδεμα (μήκος, πλάτος, βάθος) για τα αγκύρια ανάλογα τον τύπο τους, ιστών φωτισμού και των μπασκετών, όσον αφορά την κατασκευή γηπέδου. Και τι οπλισμός και αν, τοποθετείται...;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για τις μπασκέτες δες και εδώ στο πεδίο καλαθοσφαίριση (προφανώς :razz:

Τώρα για τους ιστούς, δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα και δεν ξέρω τί είδους ιστό θέλεις να κατασκευάσεις. Ρίξε αν θες μια ματιά εδώ στην ετεπ 05-07-02-00 που είναι εδώ . ελπίζω να βοήθησα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 8:50 ΠΜ, stayros said:

Οι διαστάσεις των βάσεων ιστών φωτισμού εξαρτώνται από το ύψος του ιστού. Υπάρχουν τυποποιημένοι στο εμπόριο.

Είναι 9 μ ο ιστός. Ήθελα να αποφύγω τους τυποποιημένους γιατί παιδιά είναι τέρατα, μιλάμε για 2 τόνους ο καθένας. Πως τα μεταφέρουν στο Εργοτάξιο...

 

Κατά τα άλλα ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Για 9μ ιστό θες και το κατάλληλο βάρος. Επίσης με τους τυποποιημένους παίρνεις και το φρεάτιο διακλαδώσεων μαζί που διευκολύνει (συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευαστές των ειδικών ιστών είναι υποχρεωμένοι να εκπονήσουν ένα δυναμικό υπολογισμό και βάσει αυτού σου δίνουν τις προδιαγραφές για τις βάσεις. Μάλιστα δίνουν και τα αγκύρια έτοιμα σε κλωβό. Αν ξέρεις ποιοι θα κατασκευάσουν τους ιστούς ρώτα τους, αλλιώς μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια Ελληνική εταιρεία. Έχω συνεργαστεί με αρκετές και προτείνω σαν καλύτερη τη ΒΙΟΜΕΚ, αλλά δε ξέρω αν φτιάχνουν τέτοιους ιστούς. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις:  https://www.biomek.gr/index.php/el/

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, meleagros said:

Είναι 9 μ ο ιστός. Ήθελα να αποφύγω τους τυποποιημένους γιατί παιδιά είναι τέρατα, μιλάμε για 2 τόνους ο καθένας. Πως τα μεταφέρουν στο Εργοτάξιο...

Δεν νομίζω ότι μπορείς με κανένα τρόπο να αποφύγεις το βάρος εκτός αν το επιτρέπει το έδαφος (π.χ. βραχώδες), μετά από σχετική στατική μελέτη.

Η εναλλακτική λύση, αν δεν θέλεις / μπορείς να μεταφέρεις, είναι να σκυροδετήσεις επί τόπου.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους πυλώνες/ιστούς θπάρχει κανονισμός όπου δίνει και το απαιτούμενο βάθος θεμελίων ανάλογα το ύψος. Ο κανονισμός είναι ο ΕΝ 40. Στην θεμελιώση είτε θα πακτώσεις στο έδαφος είτε θα κάνεις θεμέλιο. Για παράδειγμα για ένα γήπεδο που έκανα πρόσφατα μελέτη για 20m πυλώνα φωτισμού είχα 1,0mx1m0mx2.0m θεμέλιο (χωρίς αγκυρώσεις, το θεμέλιο άοπλο εννοείται). 

*Στο θεμέλιο μην ξεχάσεις τα ανοίγματα για τα καλώδια, έχουν προδιαγραφές για το πόσο πρέπει να είναι.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.