Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανακύκλωση Φωτοβολταϊκών Ερωτηματολόγιο Διπλωματικής


zaxoss

Recommended Posts

Στα πλαίσια εκπόνησης της διπλωματικής μου, θα ήθελα την συνδρομή σας στη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου που θα αποτελέσει μέσο έρευνας για να διαπιστωθεί η ενημέρωση που υπάρχει στην Ελλάδα σχετικά με την Ανακύκλωση των Φωτοβολταϊκών Διατάξεων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSextQ65xIm5l5aVuhq9kjQSVeU-XjZVDtFJj25EzZ2SaWJXmg/viewform?usp=sf_link

Υ.Γ. αν γνωρίζετε άτομα που θα μπορούσαν να συμμετέχουν στην έρευνα μπορείτε να προωθήσετε το παραπάνω Link

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει ανακύκλωση φ/β πλαισίων στην Ελλάδα !!!

Διερεύνησε π.χ. δύο φ/β πλαίσια που έχουν χαλάσει και χρειάζονται ανακύκλωση π.χ. στις Σέρρες α)ποια η διαδικασία μεταφοράς τους στην Αθήνα, στο μοναδικό κέντρο ανακύκλωσης (η μεταφορική πρέπει να έχει άδεια μεταφοράς αποβλήτων και να τα διαχειριστεί και σαν απόβλητα) και β) συνολικό κόστος.

Θα διαπιστώσεις κόστος μεταφοράς >1.000€ και κόστος ανακύκλωσης 8€/πάνελ  + ΦΠΑ

Κανένας δεν λέει... αυτά τα τουλάχιστον 10εκ. φ/β πάνελ που είναι ήδη εγκατεστημένα στην Ελλάδα , τι θα απογίνουν...

και άγιος να θέλεις να γίνεις...δεν μπορείς στο Ελλάδα...

Αν θέλεις στο τέλος, δημοσιοποίησε μας τα αποτελέσματα !!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμμετοχή, ετσι είναι όπως τα λες, αν και παίζει ρόλο πόσα πάνελ έχεις, για μεγάλες εγκαταστάσεις ανω των 40 είναι λίγο διαφορετικά, τελευταία είναι υποχρεωτική η ανακύκλωση και στην Ελλάδα (προς το παρόν μόνο σπασμένα και ελαττωματικά, οπότε μικρές ποσότητες).  Ακόμα πρέπει να είναι κατασκευής συγκεκριμένων Εταιρειών και μελών του Ευρωπαϊκού Οργανισμού PVCycle.

Αν θυμάμαι καλά στη Θεσσαλονίκη είναι μια εταιρεία στον Εύοσμο παράλληλα με τον περιφερειακό συμμετείχε καθώς και μια ακόμα στο Καλοχώρι αλλά δεν μπόρεσα να συγκεντρώσω κάποια παραπάνω πληροφορία. 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Τι κωδικό ΕΚΑ έχουν τα Φωτοβολταϊκά ξέρετε;... Πέρυσι, ήθελα να στείλω καμια 10ρια panels που είχαν χαλάσει, για ανακύκλωση.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα μόνο 1 εταιρεία που έκανε ανακύκλωση, και έπρεπε να κάνω την αποστολή με ειδικό μεταφορέα που είχε άδεια συλλογής και μεταφοράς.

Βρήκα όμως και ότι τα Φ/Β ήταν δηλωμένα με τον ίδιο ΕΚΑ που είναι και τα κοινά εξαρτήματα ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων! Έτσι, τα έδωσα στον πλησιέστερο σκραπατζή, που ήρθε και τα πήρε μόνος του, και ξεμπέρδεψα.

Είναι όντως πρόβλημα, σε μια 15ετία - 20ετία που θα πρέπει να ανανεωθούν εκατομμύρια πλαίσια, τι θα γίνει;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Quote

... να ανανεωθούν εκατομμύρια πλαίσια, τι θα γίνει;;;!!!

Ευκαιρία για κέρδος.
Παλιά υπήρχαν ιδιώτες που έκαναν εισαγωγή παλιών πάνελ, χρησιμοποιούσαν ή μεταπωλούσαν όσα ήταν ακόμα λειτουργικά ή επισκευάσιμα, τότε και θα ανακυκλώνουν.

Edited by AMHxaNos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2019 at 9:24 ΠΜ, mechpanos said:

Τι κωδικό ΕΚΑ έχουν τα Φωτοβολταϊκά ξέρετε;...

απο οσο έχω ασχοληθει νομίζω οτι  είναι

16 02 απόβλητα από ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό εξοπλισµό

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zaxoss said:

απο οσο έχω ασχοληθει νομίζω οτι  είναι

16 02 απόβλητα από ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό εξοπλισµό

Α μα γεια σου... ως τέτοια τα έδωσα κι εγώ σε έναν σκραπατζή και ησύχασα (έφυγαν από την εγκατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2019 at 9:24 ΠΜ, mechpanos said:

Είναι όντως πρόβλημα, σε μια 15ετία - 20ετία που θα πρέπει να ανανεωθούν εκατομμύρια πλαίσια, τι θα γίνει;;;!!!

Πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό θέμα! Στο μέλλον πιστεύω να αναδειχθεί λίγο παραπάνω και απο τους αρμόδιους φορείς γιάτι με τόσες εγκαταστάσεις που έχουμε στην ελλάδα θα υπάρχει πρόβλημα όντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.