Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος και μισθωτή εργασία


traganeus

Recommended Posts

Έστω  εργαζόμενος μισθωτός ως Υπάλληλος Γραφείου εγγράφεται στο Μητρώο του ΤΕΕ, τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στη σύμβασή του από τον εργοδότη;

 Μπορεί να συνεχίσει να εργάζεται ως μισθωτός Μηχανικός και να μην χρειαστεί μπλοκάκι;

υγ. Να σημειώσω πως η πλειοψηφία των μηχανικών στον όμιλο εργάζεται με ΔΠΥ.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού & ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, maneni said:

η ενγραφή στο ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση με τη σχέση εργασίας.

Μπορώ δηλαδή να γραφτώ στο ΤΕΕ και να συνεχίσω να εργαζομαι ως μισθωτός Υπάλληλος Γραφείου ασφαλισμένος στο ΙΚΑ?

Δεν θα αναγνωρίζεται σαν προϋπηρεσία μηχανικού ΟΚ, αλλά θα εχω τη δυνατότητα αν το επιτρέψουν οι συνθήκες να αλλαξω την συμβαση η να μπω σε καθεστώς ΔΠΥ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, maneni said:

για να μπορείτε να εκδώσετε ΤΠΥ (και σφραγίδα) θα πρέπει να κάνετε έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Ναι αυτο το γνωρίζω. Εγω ρωτάω το εξής, αν βγαλω την Αδεια τώρα, μπορω να παραμείνω ως Υπάλληλος Γραφείου και να μην χρειαστεί να το δηλωσω στην εταιρεία? Θελω απλά να την έχω για την ωρα και οταν χρειαστεί να κανω τις αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, traganeus said:

Ναι αυτο το γνωρίζω. Εγω ρωτάω το εξής, αν βγαλω την Αδεια τώρα, μπορω να παραμείνω ως Υπάλληλος Γραφείου και να μην χρειαστεί να το δηλωσω στην εταιρεία? Θελω απλά να την έχω για την ωρα και οταν χρειαστεί να κανω τις αλλαγες

Μπορείς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.