Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λάσπη χτισίματος


Recommended Posts

Oh, hi Mark!

Είναι βιομηχανοποιημένο προϊόν. Δύσκολα θα βρεις εδώ με σταθερή κοκκομετρία. Ίσως με άμμο λατομείου να έχεις κάποια τύχη με κοκκομετρία 0,01 - 2 mm .

Από την άλλη, μπορείς να πάρεις ένα κόσκινο 2 mm, και να περάσεις την άμμο, που έχεις αγοράσει. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο, πιο πολύ ο κόπος είναι.

 

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ted78 said:

Oh, hi Mark!

Είναι βιομηχανοποιημένο προϊόν. Δύσκολα θα βρεις εδώ με σταθερή κοκκομετρία. Ίσως με άμμο λατομείου να έχεις κάποια τύχη με κοκκομετρία 0,01 - 2 mm .

Από την άλλη, μπορείς να πάρεις ένα κόσκινο 2 mm, και να περάσεις την άμμο, που έχεις αγοράσει. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο, πιο πολύ ο κόπος είναι.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα το προσάθήσω.
Παρ΄ολα αυτά I did not hit her!
 

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωπος που έχει δουλέψει σε οικοδομή στην Αγγλία μου είπε οτι μπορώ να το πετύχω με Μαρμαροσκονη (3-4 μέρη)+ Τσιμέντο(1 μέρος)  χωρίς άμμο.
Από θέμα αντοχής θα έχω πρόβλημα? Επειδή θέλω να φτιάξω ψηστριά, αν θα κολλήσω πάνω τα πυρότουβλα (με πυρίμαχη λασπη) θα έχω θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες αν δε βάλω άμμο?

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2019 at 11:58 ΜΜ, Νίκος Τσιτσοπουλάκης said:

Καλησπέρα!
Με τι είδους άμμο μπορώ να καταφέρω την παρακάτω υφή στη λάσπη για χτίσιμο εμφανών τούβλων και από που μπορώ να προμηθευτώ?

https://www.youtube.com/watch?v=2aAD4R52Bts&t=

η ερωτηση αφορουσε "αμμο για εμφανη τουβλα.."

προφανως,

αλλες προδιαγραφες εχει το χτισιμο τουβλων για ψησταρια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitris GM said:

η ερωτηση αφορουσε "αμμο για εμφανη τουβλα.."

προφανως,

αλλες προδιαγραφες εχει το χτισιμο τουβλων για ψησταρια.

Εκτός των πυρότουβλων και τα τούβλα θέλουν πυρίμαχη λάσπη?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο κονίαμα για φούρνους, τζάκια κλπ, πρέπει να μπαίνουν χαλαζιακά αδρανή, όχι κοινή άμμος, γιατί έχουν μεγαλύτερη αντοχή στις μεταβολές της θερμοκρασίας. Υπάρχουν έτοιμα μίγματα στο εμπόριο για αυτή τη δουλειά, που έχουν μελετημένες αναλογίες τσιμέντου και αδρανών. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.