Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκπόνηση τοπογραφικών μελετών από νέο μηχανικό


Recommended Posts

καλησπερα παιδια χρονια πολλα χριστος ανεστη και συγγνωμη εκ των προτερων για τις ερωτησεις μπορει να φανουν χαζες ειμαι νεος μηχανικος και εγω (απο τει) και μολις πριν 3 μηνες πηρα το πτυχιο μου... δυστηχως ομως περαν του οτι γνωριζω οτι τα τοπογραφικα γινοντε με συντεταγμενες εγσα 87 ( ξερω να βρισκω τις συντεταγμενες να οριοθετω κτλ) δε γνωριζω ουτε τη μηχανηματα χρειαζομε για να μετρησω ενα χωραφι ουτε με ποιο προγραμμα μετα θα φτιαξω το τοπογραφικο ουτε αν το οικοπεδο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ειναι σε ζωνη natura κτλ κτλμηπως θα μπορουσατε να με κατευθηνετε πως θα μπορουσα να διαβασω και να μαθω για ολα αυτα?περαν του προφανους να παω διπλα σε ενα πολιτικο μηχανικο για τα πρωτα μου βηματα

Πρόσθεσε τονισμό, στίξη και διόρθωσε την ορθογραφία όπου χρειάζεται. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή σε όλα αυτά που ρωτάς. Πέραν των μηχανημάτων (αυτά μάλλον θα έπρεπε να τα ξέρεις ασχέτως της μικρής εμπειρίας) και του προγράμματος (δεν θα αποτελέσει ιδιαίτερο εμπόδιο) που θα χρειαστείς (πρέπει να συνεκτιμήσεις και το κόστος αγοράς), η πολεοδομική νομοθεσία (γενικώς) είναι δαιδαλώδης και θα εμβαθύνης συνεχώς σε όλη την σταδιοδρομία σου. Αρχικά σου προτείνω να ακολουθήσεις το προφανές και έχεις να μάθεις πολλά ακόμα.

Συμβουλή - Μικρά βήματα στην αρχή σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @nikos georgantas το τοπογραφικό δεν είναι εύκολη υπόθεση και η ευθύνη είναι μεγάλη! 

Η μέτρηση με συγκεκριμένο εξοπλισμό είναι ένα μόνο τμήμα (πολύ μικρό θα έλεγα) της όλης διαδικασίας.

Η απόδοση του σχεδίου με βάση τις μετρήσεις είναι ένα δεύτερο επίσης πολύ μικρό τμήμα.

Το σημαντικότερο είναι ο έλεγχος των όρων δόμησης, η αρτιότητα, ο έλεγχος συμβολαίων, η ύπαρξη ή μη δρόμου κλπ κλπ Και εν τέλει αυτή η υπευθυνη δήλωση που βάζεις στο τοπογραφικό. Ένα λάθος στο τοπογραφικό μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμβόλαια ή σε λάθος αγοραπωλησία γενικά σε τεράστια ζημιά στον πελάτη και θέλει εξαιρετική προσοχή!

Γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις να ασχοληθείς με τοπογραφικά (και αν ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα υπογραφής με βάση την σχολή που έχεις τελειώσει) είναι μονόδρομος να θητεύσεις δίπλα σε κάποιον έμπειρο τοπογράφο μηχανικό....

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου... ξεκίνα να διαβάζεις την δαιδαλώδη νομοθεσία μας σχετικά με τους όρους δόμησης και την αρτιότητα στις εκτός κ εντός σχεδίου περιοχές, τα πλάγια όρια, ζώνες και τα ύψη. τους προϋφιστάμενους οικισμούς του 1923, αποστάσεις από εθνικούς κ επαρχιακούς...ΓΠΣ (Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο) αν υπάρχει στην περιοχή σου κ τους περιορισμούς που ισχύουν, Ζώνες Natura 2000 και άλλα πολλά....

Επίσης υπάρχουν υποδείξεις από το υπουργείο σχετικά με τον τρόπο σύνταξης ενός Τοπογραφικου. http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2354&language=el-GR

Η συμβουλή μου είναι σιγά σιγά να ξεκινήσεις με τοπογραφικά διαγράμματα (πχ κάνοντας ένα δικό σου πρώτα) στις εκτός σχεδίου περιοχές κ με τα χρονιά θα μάθεις και για τα εντός που είναι αρκετά πιο πολύπλοκα. Ότι θες θα ρωτάς στην πολεοδομία τις περιοχής σου όπου θα μπορείς να δώσεις και το τοπογραφικό για έλεγχο από τους αρμόδιους υπαλλήλους.

Το τοπογραφικό το φτιάχνεις συνήθως στο Autocad που υποθέτω γνωρίζεις από την σχολή και υπάρχουν και κάποια προγραμματάκια τα λεγόμενα .lisp που θα σε βοηθήσουν αρκετά....

 

Ότι άλλο θες ρώτα...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.