Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεωρηση Οικοδομικων αδειων


KASTROPATRAS

Recommended Posts

Έχω διαφωνία με  τον μηχανικό μου. Έχει εκδοθεί άδεια δομησης  4/6/2015  λήγει 4/6/2019 . Πρέπει να αιτηθεί παράταση της  για 4 χρόνια,  αφού δεν έχει γίνε καμμια  εργασία φ.ο.  σύμφωνα με τον 4495/17.  Έτσι δεν είναι ;  Δεν υπαγομαι στην επ'αοριστον ανανέωση. Θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός σας (που έχει και την πλήρη εικόνα της άδειας) τι λέει??

 

και σίγουρα δεν έχεις δικαίωμα για επ' αόριστο ανανέωση αφου δεν έχουν προχωρήσει εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.   Ο μηχανικός με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται να κάνω αίτημα ανανέωσης, διότι.... Έχει δοθεί παράταση επ αόριστον για όλες τις άδειες που εκδόθηκαν μετά το 2012.... Κατά την άποψή μου με όση ενημέρωση μπορώ να έχω,  δεν αφορά την περίπτωση μου. Αλλά ακόμα και αν με αφορούσε πάλι έπρεπε να υποβληθεί αίτημα κλπ.  Έτσι δεν είναι; 

Σε αναζήτηση στο διαδίκτυο για τροπολογίες είδα ότι μόλις 13/05/19  ενσωματώθηκε τροπολογία στη βουλή  για παράταση έως 31/12/2021  όλων των αδειών που έχουν εκδοθεί από 1.3.2012 έως 31/12/2017      κλπ, κλπ.    "καταργείται διάταξη 4368/16 αρθ. 76  και.. .στο.. ν. 4495/17  αρθ. 50  μετά τη παρ. 5 προστίθεται. Παρ. 6....με τα ανωτέρω." 

Μάλλον αυτό εννοεί ο μηχανικός μου.....?

  ίσως είχε ενημέρωση....

Έχω πληρώσει δύο μηχανικούς και δύο δικηγόρους και άκρη δεν βρίσκω. Οι πολεοδομικές Εφαρμογές είναι χάος, να μην σου τύχει να σκονταψεις σε παρανομία  δημόσιας υπηρεσίας 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, KASTROPATRAS said:

... Έτσι δεν είναι; ......

 

ότι σας πει ο Μηχανικός σας. Αυτός έχει όλο τον φάκελλο στα χέρια του αυτός γνωρίζει όλες τις απαιτήσεις που απορρέουν από το έργο που έχει αναλάβει....

όλοι οι υπόλοιποι θα υποθέτουμε καταστάσεις κλπ κλπ .... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.