Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΑΣΕΠ εμπειρία


Πολμηχ

Recommended Posts

Καλησπέρα ! 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για τον ΑΣΕΠ μέτρα ως εμπειρία από τότε που ξεκινήσαμε να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ ανεξαρτήτως αν δουλεύουμε και έχουμε ένσημα ; Διότι σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι αν δεν υπάρχουν ένσημα παρόλο που πλήρωνα το ΤΣΜΕΔΕ κανονικά , χάνω την εμπειρία για ΑΣΕΠ ! Ξέρετε τι ισχύει ; Τι χαρτιά καταθέτουμε στον ΑΣΕΠ ; Βεβαίωση χρόνου ασφάλισης ή ασφαλιστική ενημερότητα απ το ΤΣΜΕΔΕ ; 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αναφέρεται στην προκήρυξη που σ' ενδιαφέρει.

π.χ. από μία τελευταία προκήρυξη την ΑΣΕΠ 2Κ/2019

"[...]
Α. Όταν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για τους μισθωτούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες:
(1) Όταν δεν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία:
....
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης. Οι μισθωτοί του δημόσιου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του οικείου ασφαλιστικού φορέα να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημόσιου τομέα, από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.
(2) Όταν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία απαιτείται:
- Για τους μισθωτούς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα:
......
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης και
Στην Αίτηση- Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της εξειδικευμένης εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Οι μισθωτοί του δημόσιου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα, να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημόσιου τομέα , από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.
- Για τους ελεύθερους επαγγελματίες:
......
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης
• Στην Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνεται, ότι πραγματοποίησε συγκεκριμένες εργασίες, μελέτες και έργα σχετικά με το αντικείμενο της εξειδικευμένης εμπειρίας, και
• Μια τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών, που να καλύπτουν ενδεικτικώς τη χρονική διάρκεια και το είδος της εμπειρίας.
Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για όλες τις περιπτώσεις είτε ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία είτε όχι.
(1) Για τους μισθωτούς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα:
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Οι μισθωτοί του δημόσιου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα, να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημόσιου τομέα , από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.
(2) Για τους ελεύθερους επαγγελματίες:
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
• Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική), πρέπει να δηλώνεται, ότι πραγματοποίησε συγκεκριμένες εργασίες, μελέτες και έργα σχετικά με το αντικείμενο της εμπειρίας, και
• Mια τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών, που να καλύπτουν ενδεικτικώς τη χρονική
διάρκεια και το είδος της εμπειρίας.
[...]"

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ Ή ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ! ΠΧ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΣΜΕΔΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΔΙΚΑ ? ΔΕ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ?

 

Η χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία ξεκινά από τότε που γράφτηκες στο ΤΣΜΕΔΕ_ΤΕΕ! Αρκεί να μην έχεις κάνει διακοπή! Φυσικά και δεν πληρώνει άδικα...είναι σαν να εχεις αυτασφαλιση και παιρνεις μόρια! Θα σου ζητηθεί παραστατικό δουλειάς /έτος...αν δεν έχεις "εκείνο" το έτος θα δώσεις το επόμενο. Εξάλλου η εμπειρία έχει ένα μιν και ένα ανώτερο όριο....δεν μπορείς να τα δείξεις όλα, εφόσον είσαι καιρό ασφαλισμένος! 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, papagiannidous said:

Η εμπειρία ξεκινά από τότε που γράφτηκες στο ΤΣΜΕΔΕ_ΤΕΕ! Αρκεί να μην έχεις κάνει διακοπή! Φυσικά και δεν πληρώνει άδικα...είναι σαν να εχεις αυτασφαλιση και παιρνεις μόρια! Θα σου ζητηθεί παραστατικό δουλειάς /έτος...αν δεν έχεις "εκείνο" το έτος θα δώσεις το επόμενο. Εξάλλου η εμπειρία έχει ένα μιν και ένα ανώτερο όριο....δεν μπορείς να τα δείξεις όλα, εφόσον είσαι καιρό ασφαλισμένος! 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Και διακοπή να έχεις κάνει, μπορεί να δούλευες ως μισθωτός είτε στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Τι θα πει αυτό; Ότι δεν μπορείς να παρουσιάσεις προϋπηρεσία για αυτό το χρονικό διάστημα; 

Και εν πάση περιπτώσει, δεν είναι όλες οι προκηρύξεις ίδιες. Άλλες ζητούν ως προϋπηρεσία το χρονικό διάστημα από το οποίο ξεκίνησες να ασφαλίζεσαι και έπειτα. Άλλες ζητούν πιο εξειδικευμένη εμπειρία (βασισμένη σε βεβαιώσεις εργοδότη, δελτία και συμβάσεις που να την αποδεικνύουν κ.λπ.). 

Link to comment
Share on other sites

ναι εφόσον δεν είναι επίσημα τα πράγματα δεν μπορείς.! Εξαρτάται και η θέση!?!...εγώ είχα ΙΚΑ μέχρι να πάρω την άδεια μου και δεν μέτρησε και ας είχα θέση μηχανικού στο έργο. Εννοείται η δεύτερη παράγραφος. ...πάντως υπάρχει τηλέφωνο και μπορείτε να ρωτήσετε για την προκείμενη που αναφέρεστε...είναι κατατοπιστικοί!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει αυτή τη στιγμή τρόπος να βγάλει κανείς μια συνεχόμενη "βεβαίωση ασφάλισης" που να ξεκινάει από τη μέρα εγγραφής στο παλιό ΤΣΜΕΔΕ και να φτάνει ως σήμερα;

Στο Τσμεδε σου εκτυπώνουν ένα χαρτί μέχρι 2017 περίπου. Ο εφκα στο λινκ με τον αντίστοιχο τίτλο σου βγάζει κάτι μέρες ασφάλισης για άσχετη μισθωτή εργασία, όχι όμως για τα χιλιάρικα που τους έχεις ακουμπήσει σαν ελ/επ!

Στις ίδιες τις υπηρεσίες δηλώνουν άγνοια περί αυτού του ζητήματος.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 9:28 ΜΜ, georgios_m said:

Υπάρχει αυτή τη στιγμή τρόπος να βγάλει κανείς μια συνεχόμενη "βεβαίωση ασφάλισης" που να ξεκινάει από τη μέρα εγγραφής στο παλιό ΤΣΜΕΔΕ και να φτάνει ως σήμερα;

Στο Τσμεδε σου εκτυπώνουν ένα χαρτί μέχρι 2017 περίπου. Ο εφκα στο λινκ με τον αντίστοιχο τίτλο σου βγάζει κάτι μέρες ασφάλισης για άσχετη μισθωτή εργασία, όχι όμως για τα χιλιάρικα που τους έχεις ακουμπήσει σαν ελ/επ!

Στις ίδιες τις υπηρεσίες δηλώνουν άγνοια περί αυτού του ζητήματος.

 

Το έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι. Θα περίμενα ότι στο "Αναλυτικό Ιστορικό Κοινωνικής Ασφάλισης" θα έβγαζε κάτι τέτοιο αλλά η συγκεκριμένη σελίδα είναι υπό κατασκευή, και προσωπικά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ότι θα γίνει στο άμεσο μέλλον. Επίσης και για τη μισθωτή εργασία άλλ'αντ'άλλων τα βγάζει μη νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη για το ίδιο θέμα. 
Ρώτησα και τον εργοδότη μου (πανεπιστήμιο) τι θα περίμενε να δει και μου είπαν για την εκτύπωση απο την εφαρμογή του ΕΦΚΑ για προυπηρεσία που όμως προφανώς δείχνει μόνο απο μισθωτές εργασίες και όχι ότι έχεις ώς ελ/επ

εγώ κατέληξα να μαζέψω απο πολλές πηγές. Απο εφκα, απο ατλας(άχρηστο τελείως...), απο βεβαιώσεις εργοδοτών και συμπλήρωσα μια υπεύθυνη δήλωση, όπου υπολογιζα εγώ τα έτη προυπηρεσίας......(Στην ουσία απο την εγγραφή μου στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ)
Τελικά αναγνωρίσαν ότι ήθελαν.....

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.