Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 ώρες πριν, kpapaxr said:

Όσοι είχατε οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ πχ αναδρομικά και κάνατε αιτηση για 120 δόσεις προσέχτε το εξής.

Αν κάνετε εγγραφή στο ΚΕΑΟ βάζοντας φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜ τον αριθμό δύναμης θα μπορέστε να ρυθμίσετε μέρος της οφειλής και όχι το επικουρικό.

Για να ρυθμίσετε και το επικουρικό πρέπει να κάνετε νέα πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ με φορεα ΤΕΑΜΕΔΕ και αριθμό δύναμης το ΑΦΜ σας.

Σε κάποιον πιο πάνω που έγραψε ότι του εμφανίζεται οφειλή από άγνωστο φορέα είναι ακριβώς αυτή η περίπτωση.

Συνοψίζοντας...αν κάποιος είχε οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ και οφειλές στον ΕΦΚΑ θα πρέπει να κάνει στο ΚΕΑΟ:

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορεα ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜ αριθμό δύναμης ΤΣΜΕΔΕ.

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορέα ΕΦΚΑ και ΑΜ το ΑΜΚΑ του.

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορέα ΤΕΑΜΕΔΕ και ΑΜ το ΑΦΜ του.

Σύνολο τρεις...δηλαδή που λέγανε ελάχιστη δόση 50 € για 120 δόσεις, αυτό μεταφράζεται σε 50€ ανά ταμείο, δηλαδή για την παραπάνω περίπτωση 150€ ελάχιστη κατανάλωση...με τις υγίες σας.

Good job. Με ξεμπλόκαρες, ευχαριστώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@kmimi

καλημέρα.....η περίπτωση η δική μου ήταν ενεργή ρύθμιση των 100 δόσεων από το Μάιο του 2015 η οποία εξυπηρετούνταν.......δεν είχα άλλες ληξιπρόθεσμες οφειλές σε ΕΦΚΑ.......εκεί οι αρχικές οφειλές που μου εμφάνισε στον ΕΦΚΑ σε σχέση με αυτές που τελικά εντάχθησαν στη ρύθμιση των 120 δόσεων είναι οι μισές; (κούρεμα περίπου 50%)...φυσικά αναφέρομαι σε κύριες οφειλές όχι σε επικουρικό ή εφάπαξ

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ μια ερώτηση......

έχω κάνει μια πρώτη η πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ για ληξιπρόθεσμες οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ.

η δεύτερη πιστοποίηση για το ΤΕΑΜΕΔΕ (επικουρικο) θα έχει διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης (username) από την πρώτη πιστοποίηση;

Αν ΝΑΙ τότε πως θα φαίνονται και οι 2 πιστοποιήσεις (και οι 2 διακανονισμοί) στο ίδιο περιβάλλον;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τη ρυθμιση στο τεως Τσμεδε , οσοι εχετε Α.Μ.Ε/Α.Μ.Ο.Ε  πενταψηφιο θα περπει να προσθεσετε το 0 μπροστα αλλα να γινει εξαψηφιο.

Μονο τοτε θα μπορεσετε να πιστοποιηθειται στο ΚΕΑΟ,

Τωρα για τα υπολοιπα βηματα που πρεπει να ακολουθησετε ειναι πολυ πιθανον να πρεπει να στειλετε email στο ΚΕΑΟ γιατι η software κολλαει με Α.Μ.Ε/Α.Μ.Ο.Ε που αρχιζει απο 0 και πρεπει να επεμβουν οι προγραμματιστες σε καθε μια περιπτωση ξεχωριστα μεχρι να βρουνε το bug

 

ψυχραιμια

Link to comment
Share on other sites

On 23 Αυγούστου 2019 at 10:35 ΠΜ, RENA_NA said:

Good job. Με ξεμπλόκαρες, ευχαριστώ.

Τι ειναι τότε το ΕΤΕΑΕΠ;

Edited by Lina Douramakou
Link to comment
Share on other sites

@kpapaxr

Καλημέρα....ωραία έκανα και την πιστοποίηση + ρύθμιση για το ΤΕΑΜΕΔΕ. μπορείς να μου πεις;

 

1. υπάρχει άλλη πιστοποίηση οφειλή που μπορεί να έχει κάποιος ο οποίος προέρχεται από τις 100 δόσεις;

 

2. πως μπορεί να δεις κάποιος στο ΚΕΑΟ αν έχει άλλες οφειλές;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτση ρύθμισης χωρίς επαναυπολογισμό για οφειλες στο ΤΣΜΕΔΕ και ΕΦΚΑ. Στο σημείωμα το οποίο έλαβα (21/08/2019) φαίνεται να εντάσσονται οφειλές μόνο του ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και 31/12/2016. Δεν έχουν συμπεριληφθεί 2017 και 2018. Πρέπει να πληρώσω την πρώτη δόση μεχρι 31/08/2019 προκειμένου να ενεργοποιηθεί η ρύθμιση ειδάλλως απόλλυται. Όπως επίσης αναφέρεται στο ίδιο σημείωμα "Προκειμένου η ρύθμιση να τεθεί σε ισχύ απαιτείται η καταβολή της πρώτης δόσης και τυχόν οφειλών εκτός ρύθμισης που έχουν βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ."

  1. Αν πληρώσω την πρώτη δόση και ενεργοποιήσω τη ρύθμιση που έχω αυτή τη στιγμή, τι γίνεται με τα 2017 και 2018;
  2. Σαν "πρώτη δόση" πρεπει να καταθέσω τη μηνιαία δόση που έχει οριστεί ή πρέπει να πλωρώσω και όλες τις οφειλές έως τώρα για το 2019;
  3. Επειδή έχω μηδενικό εισόδημα από το 2017 και μέχρι σήμερα, αν κάνω αναδρομική διακοπή από τη ΔΟΥ με ημερομηνία 1/1/2017 υπάρχει περίπτωση να μην περάσουν ποτέ οι οφειλές για 2017 και 2018 στη ρύθμιση;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.