Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

1.αυτο το πρωτο βημα που λένε στον ΕΦΚΑ προυποθετει προεργασια? μπορει να γινει στίς 30/9 και να ησυχάσω και για ΚΕΑΟ? ή πρέπει να κάνω και στο ΚΕΑΟ ώς 30/9? εγω χρωστω τα παντα απο το 2013.

2. τα φετινα σε πόσες δοσει8ς γινονται και πώς γινεται? και πότε?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράθεση

Έκανα υπαγωγή στη ρύθμιση (για τους τρεις φορείς), πλήρωσα τις πρώτες δόσεις (αντίστοιχα), έχουν εμφανιστεί οι πληρωμές

Που φαίνονται οι πληρωμές που έχουμε κάνει για τις δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2019 at 11:35 ΠΜ, kpapaxr said:

Όσοι είχατε οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ πχ αναδρομικά και κάνατε αιτηση για 120 δόσεις προσέχτε το εξής.

Αν κάνετε εγγραφή στο ΚΕΑΟ βάζοντας φορέα ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜ τον αριθμό δύναμης θα μπορέστε να ρυθμίσετε μέρος της οφειλής και όχι το επικουρικό.

Για να ρυθμίσετε και το επικουρικό πρέπει να κάνετε νέα πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ με φορεα ΤΕΑΜΕΔΕ και αριθμό δύναμης το ΑΦΜ σας.

Σε κάποιον πιο πάνω που έγραψε ότι του εμφανίζεται οφειλή από άγνωστο φορέα είναι ακριβώς αυτή η περίπτωση.

Συνοψίζοντας...αν κάποιος είχε οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ και οφειλές στον ΕΦΚΑ θα πρέπει να κάνει στο ΚΕΑΟ:

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορεα ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜ αριθμό δύναμης ΤΣΜΕΔΕ.

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορέα ΕΦΚΑ και ΑΜ το ΑΜΚΑ του.

Μία πιστοποίηση βάζοντας φορέα ΤΕΑΜΕΔΕ και ΑΜ το ΑΦΜ του.

Σύνολο τρεις...δηλαδή που λέγανε ελάχιστη δόση 50 € για 120 δόσεις, αυτό μεταφράζεται σε 50€ ανά ταμείο, δηλαδή για την παραπάνω περίπτωση 150€ ελάχιστη κατανάλωση...με τις υγίες σας.

Έκανα αίτηση με επανυπολογισμό, ζητώντας στοιχεία οφειλών από ΤΣΜΕΔΕ, βάζοντας τον Α.Μ. που έχω.

Μου έβγαλε ότι η αίτησή μου αφορά τους εξής τομείς:

..................................................................................................................

ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ

ΑΜ ….. (ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ 21020-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ)

ΕΤΕΑΠ

ΑΜ ….. (ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ 9014 –ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΠΙΚ+ΕΦΑΠ)

.....................................................................................................................

και έβγαλε τις οφειλές που έχω (από το Β’ 2015 έως και Β’2016).  Δεν έχω άλλες παλαιότερες οφειλές (εκτός από τυχόν αναδρομικά).

Έκανα ρύθμιση, βγαίνουν 80 δόσεις.

Στην Ηλεκτρονική Καρτέλα Οφειλέτη, στις Χρεώσεις Οφειλών/ Ανάλυση Κίνησης, βλέπω ότι χρεώνει ποσά από 7ο του 2011 μέχρι και 12ο του 2013 (προφανώς αυτά είναι παλιά αναδρομικά) και μετά χρεώνει ποσά από 7ο του 2015 έως και 12ο του 2016 (που είναι τα 3 εξάμηνα που δεν είχα πληρώσει).

Στην καρτέλα που έχω στη σελίδα του ΕΦΚΑ, μετά τη ρύθμιση που έκανα, στις ΟΦΕΙΛΕΣ δεν εμφανίζει καμιά ληξιπρόθεσμη οφειλή μέχρι τον 12ο του 2016.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

α)Αφού με την αίτηση που έκανα (βάζοντας φορέα ΤΣΜΕΔΕ και τον ΑΜ μου) βγήκαν –εκτός από τις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ- και οι οφειλές του ΕΤΕΑΠ (οφειλές από επικουρικό), και αφού στην καρτέλα ΟΦΕΙΛΕΣ του ΕΦΚΑ δεν εμφανίζεται κάποια ληξιπρόθεσμη οφειλή, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ? να δημιουργήσω και άλλους κωδικούς για τυχόν άλλες οφειλές στο ΤΕΑΜΕΔΕ (δηλ. το ΕΤΕΑΠ)  -που όπως αναφέρεται ανωτέρω πρέπει  στον ΑΜ να βάλω το ΑΦΜ μου; Να σημειώσω ότι με την αίτηση που έκανα, για τις 2 παραπάνω οφειλές έχει βγάλει βέβαια 1 δόση των 50 ευρώ (για 80 μήνες). Φοβάμαι να δοκιμάσω αυτή την 2η διαδικασία με το ΤΕΑΜΕΔΕ μήπως γίνει κανένα μπέρδεμα.

β)Στον ΕΦΚΑ δεν έχω οφειλές, αφού έχω κλείσει τα βιβλία μου από 31/12/2016 (έγινε αναδρομικά το κλείσιμο προς το τέλος του 2017). Επειδή όμως είχα χρειαστεί ασφαλιστική ενημερότητα  τον 8ο του 2017, είχα πληρώσει το 1ο εξάμηνο του 2017 (ήταν περίπου 1000 ευρώ). Έτσι στην καρτέλα του ΕΦΚΑ φαινόταν αυτό το ποσό πιστωτικό. Αυτό το ποσό (που είχα με ενέργειες ζητήσει να μου επιστραφεί, λόγω του κλεισίματος των βιβλίων και της δυνατότητας που είχα να μην πληρώνω εισφορές) νομίζω ότι τελικά -κατά τη διαδικασία της ρύθμισης- ισοψηφίστηκε με τις οφειλές. Μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο σε σχέση με αυτό? [βλέπε και το γ) ερώτημα].

γ) Πήρα τηλ το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ, και σε συζήτηση που είχα με τον μοναδικό υπάλληλο εκεί (που δηλώνει και ο ίδιος ανενημέρωτος για τις 120 δόσεις), μου είπε "ότι αυτός ξέρει ότι τα αναδρομικά είναι άτοκα και δεν μπαίνουν στις δόσεις διακανονισμού, και ότι αυτά θα πρέπει να πληρωθούν εφάπαξ. Επίσης είναι λέει σε εκκρεμότητα να βγούν τα αναδρομικά του 2014 και πάει λέγοντας και για τα αναδρομικά μέχρι και του 2016". Όταν του είπα για τα -ανωτέρω όπως ανέφερα- ποσά που είδα από τον 7ο του 2011 έως και τον 12ο του 2013 στην Ηλεκτρονική μου Καρτέλα Οφειλέτη, στις Χρεώσεις Οφειλών/ Ανάλυση Κίνησης (αφού δεν έχω εκκρεμότητες με οφειλές εξαμήνων για τα έτη 2011, 2012 και 2013) μου είπε να περάσω από εκεί να τα δούμε μαζί. Επίσης, όταν του είπα να δεί και εκείνος στην καρτέλα μου αν υπάρχουν τυχόν άλλες οφειλές μου -μετά την ρύθμιση των 120 δόσεων που έκανα ηλεκτρονικά- μου είπε πως εμφανίζονται οφειλές από  αναδρομικά που είναι λέει γύρω στα 1000 ευρώ (θεωρώ ότι τα έχει μπερδέψει με αυτό το ποσό του 1ου εξαμήνου 2017 που είχα πληρώσει).Η ερώτηση εδώ είναι, εγώ καλά είδα ότι οι οφειλές από 7ο του 2011 έως και 12ο του 2013 αφορούν τα  παλιά αναδρομικά (μιας και δεν έχω οφειλές από τις σχετικές με αυτά τα έτη εισφορές εξαμήνων) και τί γίνεται με αυτά που θα βγούν (μέχρι  και του 2016) θα πρέπει να πληρωθούν εφάπαξ? ή όταν βγούν θα μπορέσουν να μπουν στην υπάρχουσα ρύθμιση των 120 δόσεων.

Το πιο επείγον στα ανωτέρω να απαντηθεί -αν κάποιος ξέρει- είναι η α) ερώτηση γιατί λήγει η προθεσμία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by iaktsa
Link to comment
Share on other sites

<<Το πιο επείγον στα ανωτέρω να απαντηθεί -αν κάποιος ξέρει- είναι η α) ερώτηση γιατί λήγει η προθεσμία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.>>

 

Γιατί λήγει η ημερομηνία, αφού έχεις κάνει το α στάδιο και έχεις ώς 30.1.2019 για το β?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδευτεί άλλος σαν και μένα, επί 3 μέρες: Αν στην προσπάθεια σας να κάνετε "Πιστοποίηση Οφειλετών" σας βγάζει διάφορα άσχετα μηνύματα και δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία, δοκιμάστε με άλλον Browser!  Εμένα ούτε με τον Chrome, ούτε με τον Explorer ολοκλήρωνε την διαδικασία. Τελικά τα κατάφερα με τον Firefox.

Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει: Αν είναι κάποιος παλιός και δεν χρωστάει ΕΦΚΑ πρέπει να κάνει 2 πιστοποιήσεις ή 3;

1) Μία για το ΤΣΜΕΔΕ  2) Δεύτερη για το ΤΕΑΜΕΔΕ ή ΚΑΙ 3) Τρίτη για το ΤΠΜΕΔΕ;

 

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έπρεπε να το κάνουν τόσο περίπλοκο δεν το καταλαβαίνω. Αφού όλες οι οφειλές καταλήγουν στο ΚΕΑΟ γιατί να κανεις 3 λογαριασμούς και να βγαίνουν 3 ταυτότητες οφειλής.

Υπαρχει κάπου κάποιος οδηγός με τα βήματα; 
επισης στη γυναίκα μου που είναι νομικός και δεν της εμφανίζει παλιές οφειλές ακόμα πέρα από του ΕΦΚΑ και με το σκεπτικό ότι Δευτέρα τελειώνει η διαδικασία τι θα μπορούσε να κάνει για να μπει στη ρύθμιση;

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, thief7710 said:

Γιατί έπρεπε να το κάνουν τόσο περίπλοκο δεν το καταλαβαίνω. Αφού όλες οι οφειλές καταλήγουν στο ΚΕΑΟ γιατί να κανεις 3 λογαριασμούς και να βγαίνουν 3 ταυτότητες οφειλής.

Υπαρχει κάπου κάποιος οδηγός με τα βήματα; 
επισης στη γυναίκα μου που είναι νομικός και δεν της εμφανίζει παλιές οφειλές ακόμα πέρα από του ΕΦΚΑ και με το σκεπτικό ότι Δευτέρα τελειώνει η διαδικασία τι θα μπορούσε να κάνει για να μπει στη ρύθμιση;

Απλώς να έχει κάνει μέχρι την 30-9-2019 την "Αίτηση προσδιορισμού-επανυπολογισμού οφειλών προς ρύθμιση Ν.4611/2019" και να τσεκάρει ότι κάτω από τα "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ" γράφει με κόκκινα γράμματα Η αίτηση σας καταχωρίστηκε εμπρόθεσμα. και θα είναι καλυμμένη. Μετά θα περιμένει μέχρι τις 31-12-2019 να ενημερωθεί αυτή η Αίτηση της με τις οφειλές της. Αν αυτό γίνει τότε την ΥΠΟΒΑΛΕΙ και μετά συνεχίζει πλέον στο ΚΕΑΟ.. Αν δεν ενημερωθεί μέχρι τις 31-12-2019 να μην ανησυχεί. Έτσι κι αλλιώς οι δικηγόροι ΠΙΕΣΑΝ και δόθηκε αυτή η αναβολή μέχρι τις 31-12-2019. Αυτοί θα πιέσουν πάλι και θα πάρουν σίγουρα κι άλλη παράταση αν οι οφειλές δεν έχουν σταλεί μέχρι τότε. Κάτι αντίστοιχο έκανε και θα κάνει και το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ!!! (Λέμε και καμιά μ@λ@κι@ να περνά η ώρα!!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελή ερώτηση. Έστω ότι κάνω ρύθμιση με τις 120 δόσεις και το μόνο χρέος που έχω είναι τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ. Τι γίνεται με τα υπόλοιπα αναδρομικά που θα βγαίνουν κάθε εξάμηνο (νομίζω μέχρι το Β' 2016)?  Δεδομένου ότι είναι χρέη προ της 31/12/2018, δυνητικά εντάσσονται στον Ν.4611/2019 αλλά δεν έχουν ακόμη πιστοποιηθεί (ή δεν μας έχουν γνωστοποιηθεί) και προφανώς δεν μπορούν να συμπεριληφθούν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

 

13 ώρες πριν, katrmp said:

<<Το πιο επείγον στα ανωτέρω να απαντηθεί -αν κάποιος ξέρει- είναι η α) ερώτηση γιατί λήγει η προθεσμία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.>>

 

Γιατί λήγει η ημερομηνία, αφού έχεις κάνει το α στάδιο και έχεις ώς 30.1.2019 για το β?

Γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει και άλλη αίτηση -εκτός από αυτή που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ- με άλλους κωδικούς προς ΤΕΑΜΕΔΕ ή τί άλλο (ΤΠΕΔΕ?). Μπορεί να υπάρχει? κάποια άλλη οφειλή που να μην φαίνεται στην ηλεκτρονική καρτέλα του ΕΦΚΑ (εκεί που αναφέρεται στη μη ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών μέχρι τον 12ο του 2016)?. Αν παρόλα αυτά γίνει αυτή η αίτηση προς ΤΕΑΜΕΔΕ -καταρχήν-,  θα υπάρξει? κάποιο μπέρδεμα, από τη στιγμή που η 1η αίτηση βγάζει -εκτός από τις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ- και τις οφειλές προς ΕΤΕΑΠ (που είναι το πρώην ΤΕΑΜΕΔΕ)?  Είναι δυνατόν να βγάζει μέρος της οφειλής του ΕΤΕΑΠ στην 1η αίτηση (προς ΤΣΜΕΔΕ) και να υπάρχει και άλλη οφειλή από ΕΤΕΑΠ που για να φανεί πρέπει να γίνει και 2η αίτηση προς ΤΕΑΜΕΔΕ? Δεν ξέρω αν δεν έχω καταλάβει κάτι.

Επειδή κάπου στο φόρουμ είδα πως και σε άλλον συνάδελφο βγήκε μία δόση των 50 ευρώ για οφειλές προς ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΕΑΠ (όπως και σε μένα) και άλλοι πάλι συνάδελφοι βγάζουν διαφορετικούς κωδικούς για οφειλές προς ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΕΑΠ που σημαίνει πως πληρώνουν 2Χ50 δόσεις. Μήπως αυτό έχει να κάνει με το ποσό της οφειλής για το ΕΤΕΑΠ. Σε εμένα π.χ. είναι περί τα 750 ευρώ. Μήπως επειδή είναι σχετικά μικρό ποσό το διακανονίζουν μαζί με την οφειλή του ΤΣΜΕΔΕ (που σε μένα είναι περί τα 4.000 ευρώ). Ενδεχομένως αυτοί που διακανονίζουν χώρια ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΕΑΠ έχουν μεγαλύτερες οφειλές(?).

Η τελική ερώτηση: αν μαζί με την οφειλή του ΤΣΜΕΔΕ βγάζει και οφειλή προς ΕΤΕΑΠ, αυτή η οφειλή προς ΕΤΕΑΠ είναι η συνολική που υπάρχει? ή πρέπει να γίνει και χώρια αίτημα προς ΤΕΑΜΕΔΕ (με διαφορετικούς κωδικούς) για ενδεχόμενο υπόλοιπο οφειλής προς ΕΤΕΑΠ.

Επίσης, έχει δοθεί παράταση στη ρύθμιση και δεν το ξέρω?

Edited by iaktsa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.