Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Να υποθέσω ότι έχεις ακολουθήσει την διαδικασία (δύο στάδια) που αναφέρονται στο Δελτίο τύπου στον ΕΤΕΑΕΠ.

Δες και την συζήτηση (όλες τις σελίδες) στο taxheaven. Είναι πολύ κατατοπιστική στην διαδικασία. Ειδικότερα σήμερα.

Καθώς επίσης και αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, θα πω την γνώμη μου.

Θεωρώ ότι αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία (τα δύο στάδια) θα έχουν μεταφερθεί τα χρωστούμενα μέχρι και τις 31/12/2018 στο ΚΕΑΟ στα διάφορα ταμεία (κύριας ασφάλισης και επικουρικής) οπότε θα έχει μείνει "ελεύθερος" ο "αλληλόχρεος λογαριασμός" που έχουμε με τα ταμεία (αυτό το πράμα που αρχίζει με το RF....) και θα έχει μόνο τα από 1/1/2019, οπότε καταβολές δεν θα πηγαίνουν να εξοφλούν οφειλές πριν τις 1/1/2019.

Η εκκαθάριση του ΕΦΚΑ για το 2018 γνωρίζει μόνο ο ΕΦΚΑ πότε θα γίνει ... ειδικά τώρα με την κατάσταση που επικρατεί ... (γνώμη μου) μάλλον δεν θα θέλουν να την κάνουν διότι για κάποιους ασφαλισμένους θα προκύψει (άλλη μία) οφειλή ....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο νομίζω είναι πολύ σωστή η σκέψη σου. Προς το παρόν στην αίτηση μου βγάζει μόνο τις οφειλές απο το ΕΤΕΑΕΠ ενώ έχω και οφειλές το τελευταίο αναδρομικό λογαριασμό του ΤΣΜΕΔΕ και 8 μήνες του 2018. Οπότε περιμένω ή προχωράω την αίτηση και όταν βγουν και τα υπόλοιπα θα ενσωματωθούν αυτόματα στις δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, zio7 said:

Γιώργο νομίζω είναι πολύ σωστή η σκέψη σου. Προς το παρόν στην αίτηση μου βγάζει μόνο τις οφειλές απο το ΕΤΕΑΕΠ ενώ έχω και οφειλές το τελευταίο αναδρομικό λογαριασμό του ΤΣΜΕΔΕ και 8 μήνες του 2018. Οπότε περιμένω ή προχωράω την αίτηση και όταν βγουν και τα υπόλοιπα θα ενσωματωθούν αυτόματα στις δόσεις?

zio7 είμαστε σε ακριβως την ίδια κατάσταση. Προσωπικά, θα περιμένω λιγο διαστημα...

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zio7 said:

Προς το παρόν στην αίτηση μου βγάζει μόνο τις οφειλές απο το ΕΤΕΑΕΠ

Να υποθέσω ότι (δεν) είδες την παραπομπή που ανέφερα:

 

14 hours ago, georgegaleos said:

Καθώς επίσης και αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Κατά τ' άλλα η θέση του @Baudolino θεωρώ ότι για την ώρα είναι η πιο σοφή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από πληροφόρηση από ΤΣΜΕΔΕ πριν 2 βδομάδες, η εκκαθάριση 2018 είναι να φανεί στη σελίδα του ΕΦΚΑ το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου. Με τις εκλογές τώρα όμως, βλέπω να κάθεται όλο το σύστημα παντού. Και γω θα περιμένω να φανούν και οι υπόλοιπες οφειλές μου από ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ, ελπίζω μόνο να μην κλείσει το σύστημα για οποιονδήποτε λόγο προτού προχωρήσω σε ρύθμιση. Είδωμεν.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, θα πω την γνώμη μου.

Θεωρώ ότι αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία (τα δύο στάδια) θα έχουν μεταφερθεί τα χρωστούμενα μέχρι και τις 31/12/2018 στο ΚΕΑΟ στα διάφορα ταμεία (κύριας ασφάλισης και επικουρικής) οπότε θα έχει μείνει "ελεύθερος" ο "αλληλόχρεος λογαριασμός" που έχουμε με τα ταμεία (αυτό το πράμα που αρχίζει με το RF....) και θα έχει μόνο τα από 1/1/2019, οπότε καταβολές δεν θα πηγαίνουν να εξοφλούν οφειλές πριν τις 1/1/2019.

 

Για να κάνεις ρυθμιση δεν είναι που δεν πρέπει να χρωστας 2019? Πώς θα κάνεις ρυθμιση και μετά θα σου ελευθερωθούν αυτα του 2019 για να τα ξοφλήσεις? ή υπάρχει χρονικό όριο για του 2019 και ποιό?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@katrmp, μεταφέρω από την σελίδα του ΕΦΚΑ, στις "Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις Ρύθμιση οφειλών Ν. 4611/2019", από την δεύτερη ομάδα των Συχνών Ερωτήσεων - Απαντήσεων, "Ρύθμιση οφειλών Ν. 4611/2019 - Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις για Ασφαλισμένους" την ε/α 21.

"21. Πότε χάνεται η ρύθμιση;
Η ρύθμιση χάνεται όταν:
α) το ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο της ρύθμισης υπερβεί το ποσό που αντιστοιχεί σε δύο δόσεις.  
β) δεν καταβληθούν βεβαιωμένες οφειλές που δημιουργήθηκαν μετά την 1/1/2019.
Ως βεβαιωμένες οφειλές νοούνται αυτές που προκύπτουν μετά την ετήσια εκκαθάριση."

Οπότε η ετήσια εκκαθάριση του 2019 [κρίνοντας από την μέχρι σήμερα εμπειρία/διαδικασία όπου αυτή του 2017 έγινε τον Μάιο του 2018, και ακόμη --είμαστε στο 2019-- δεν έχει γίνει η εκκαθάριση εισφορών για το 2018]  θα λάβει χώρα κάπου στο 2020

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.