Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Καλημερα

Εχω  οφειλες σε Τσμεδε-Εταα και Οαεε με τη ρυθμιση των 100 δοσεων εξυπηρετουμενες.

Ο υπολογισμος του Εφκα δεν εχει λογιστικοποιησει ολες τις μεχρι τωρα καταβολες και στα δυο ταμεια και στο Ετεαπ και εμφανιζεται υπερβολικα αυξημενος .

εκανα αιτηση γαι 120 δοσεις στο Εφκα και το Κεαο δεν ξερει τιποτε για Τσμεδε-Εταα και Ετεαεπ.

Σε επικοινωνια που ειχα με το περιφερειακο του Κεαο μου ειπαν να μη περιμενω εξελιξεις συντομα αλλα οσον αφορα τις αυξημενες οφειλες που εμφανιζει ο Εφκα θα υπαρχει νεος επαναυπολογισμος απο το Κεαο .

Το προβλημα που παρουσιαζεται ειναι οτι οι ρυθμισεις των 100 δοσεων ειναι μη ενεργες και σε λιγο καιρο αν καθυστερισει το Κεαο δεν θα εχω ενημεροτητα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω εξυπηρετούμενη ρύθμιση 100 δόσε ων, στην οποία έχει πληρωθεί και η 50η δόση:

 402841279_3.JPG.a18fce2afe0db8561b4ca9a77f351b1f.JPG

Προσπερνώντας το μικρό ποσοστό περικοπής με επαναυπολογισμό, υπάρχει πλήρης αναντιστοιχία στα ποσά που φαίνονται στην πλατφόρμα της ρύθμισης των 120 δόσεων:

957566196_2.JPG.881eda4374f3b3be916b8cb5e34297e7.JPG1082947972_.JPG.3b11a988d32a3681be3e418e4816e36c.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Θα ασχοληθώ ξανά το Σεπτέμβρη όταν υποτίθεται ότι θα λήξει το δικαίωμα ένταξης στις 120 δόσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Εξυπηρετούμενη ρύθμιση 100 δόσεων και αναντιστοιχία στο ποσά στις 120 δόσεις. 

Με διάφορους υπολογισμούς που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι οι δόσεις που πλήρωσα για την ρύθμιση των 100 δόσεων πηγαίναν για εξόφληση της κύριας οφειλής αλλά και κάποιο ποσοστό για την εξόφληση των τόκων. Χρησιμοποιώντας ένα xls που βρήκα με ανάλυση των δόσεων (από τράπεζα φαντάζομαι) το ποσό της κύριας οφειλής που πρέπει να μου έχει μείνει στην ρύθμιση των 100 δόσεων και το ποσό της κύριας οφειλής χωρίς επαναυπολογισμό σχεδόν ταυτίζονται. Το θέμα είναι όμως με τις προσαυξήσεις. Θεωρώ οτι οι προσαυξήσεις στις 120 δόσεις, πριν το κούρεμα του 85%, υπολογίζονται από την μέρα της οφειλής εως και σήμερα (χάνουμε όλα τα προτερήματα των 100 δόσεων). Σε αυτές τις προσαυξήσεις γίνεται το κούρεμα του 85%

Με αυτους του υπολογισμούς η κύρια οφειλή (χωρίς επαναυπολογισμό) και οι κουρεμένες προσαυξήσεις μου δίνουν ενα συνολικό ποσό λίγο κάτω από το υπόλοιπο που έχω αυτή τη στιγμή στις 100 δόσεις. Δηλαδή, αν ισχύουν όλα αυτα, το κούρεμα του 85% δεν είναι και τόσο μεγάλο. Το μεγάλο όμως θέμα είναι οτι σε αυτό το ποσό, σε αντίθεση με το ποσό των 100 δόσεων, δεν έχει ακόμα υπολογιστεί ο ετήσιος τόκος του 5%

Για εμένα λοιπόν, η αλλαγή από τις 100 δόσεις στις 120 διατηρώντας σταθερό τον αριθμό των δόσεων που μου έχουν μείνει στη ρύθμιση των 100 δεν έχει σχεδόν κανένα οικονομικό όφελος. Με τον επαναυπολογισμό, έχω σίγουρα όφελος, αλλά και ταυτόχρονα χάνω στην σύνταξη, ενώ αυξάνοντας τον αριθμό των δόσεων τελικά θα δώσω περισσότερα χρήματα αλλά σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.

Είναι τελικά σωστοί οι υπολογισμοί μου; Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "κούρεμα" των προσαυξησεων όταν γίνεται μετάπτωση από τις 100 δόσεις ας ληφθεί υπόψη ότι με τη παλαιά ρύθμιση υπήρχε εκπτωση 50% στις πρασαυξησεις και το ωφελημα αυτό χάθηκε με την αίτηση στις 120.

Αρα το κούρεμα στις προσαυξήσεις είναι μικροτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα εδώ και τρεις ημέρες αίτηση ένταξης στην ρύθμιση των 120 δόσεων. Γνωρίζετε περίπου πόσος χρόνος απαιτείται για την έγκριση - απάντηση του ΚΕΑΟ?

Link to comment
Share on other sites

Απο 4 Ιουνίου αίτηση και όταν πάω για πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ image.png.2cf359a6ca9e3c3a3b54bf9803c49371.png Στις οδηγίες συμβουλεύει σε αυτή την περίπτωση να επικοινωνήσουμε με τον φορέα, αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν σηκώνει τα τηλέφωνα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 4:59 ΜΜ, cgk said:

Για εμένα λοιπόν, η αλλαγή από τις 100 δόσεις στις 120 διατηρώντας σταθερό τον αριθμό των δόσεων που μου έχουν μείνει στη ρύθμιση των 100 δεν έχει σχεδόν κανένα οικονομικό όφελος. Με τον επαναυπολογισμό, έχω σίγουρα όφελος, αλλά και ταυτόχρονα χάνω στην σύνταξη, ενώ αυξάνοντας τον αριθμό των δόσεων τελικά θα δώσω περισσότερα χρήματα αλλά σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.

Είναι τελικά σωστοί οι υπολογισμοί μου; Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;

Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω κ εγώ, δεν με συμφέρει να σπάσω την παλιά ρύθμιση. Το όφελος από τον επανυπολογισμό εάν συνυπολογίσω τόκο 5% είναι ελάχιστο, και αυτό γιατί μάλλον η ειδική προσαύξηση μεταφέρεται αυτούσια στην καινούργια ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, εξέδωσε την με Αρ. Πρ.: Β/ΕΦΚΑ/οικ.27714/2675/19-6-2019 (ΑΔΑ:Ψ9Ν4465Θ1Ω-ΘΝΒ), όπου μεταξύ άλλων αναφέρει και σχετικά με το τ.ΤΣΜΕΔΕ και τον κλάδο της Ειδικής Προσαύξησης (που κάποιοι από εμάς πλήρωναν), για την εφαρμογή του άρθρου 2 του ν. 4611/2019 αναφορικά στη ρύθμιση ασφαλιστικών οφειλών.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Από ΗΔΙΚΑ / ΕΦΚΑ:

"Η Υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη καθώς είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών σας εισφορών έτους 2018."

Όσοι θέλετε να εντάξετε τις εν λόγω οφειλές στις 120 δόσεις, προετοιμαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.