Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.

Μετά από πολλές βόλτες σε ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΚΕΑΟ ολοκλήρωσα επιτυχώς τις 120 δόσεις. Συμπέρασμα μην εμπιστεύεστε αυτούς που νομίζουν ότι γνωρίζουν και λένε βλακείες καθώς επίσης τους λογιστές. Οι κινήσεις που έκανα είναι οι εξής:

  1. Ξεκινάμε από την κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ και πάμε στην «Ρύθμιση οφειλών προς ΕΦΚΑ για ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και αγρότες Ν.4611/2019»  https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml , μπαίνοντας με τους κωδικούς του taxis, το ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ.
  2. Κάνουμε την αίτηση με επαναυπολογισμό αν θέλουμε και περιμένουμε κάμποσες μέρες για να μπούν όλες οι οφειλές.
  3. Όταν μπουν όλες οι οφειλές ολοκληρώνουμε την αίτηση.
  4. Από την κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ πατάμε το κουμπάκι ΚΕΑΟ και δημιουργούμε κωδικούς για το ΚΕΑΟ, πάλι μέσω taxis  https://apps.ika.gr/gsis-ika-consumer/indexDebtor.xhtml
  5. Με αυτούς τους κωδικούς μπαίνουμε στην Ηλεκτρονική Ενημέρωση Οφειλετών https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml , πάμε στον πίνακα χρεών και περιμένουμε κάμποσες μέρες για να μπούν οι οφειλές από το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται να μπουν όλες οι οφειλές του 2017 και του 2018 ή από επικουρικά. Μπορούμε να ξεκινήσουμε την ρύθμιση και όταν θα πιστοποιηθούν στο ΚΕΑΟ θα γίνει αναπροσαρμογή της δόσης.
  6. Αφού κάνουμε την ρύθμιση βγαίνει αυτόματα η δόση και μέσα σε 5 ημέρες θα πρέπει να την πληρώσουμε.
  7. Εάν χρωστάμε το 2019 πρέπει να το πληρώσουμε και αυτό μέσα σε 5 ημέρες με τον κωδικό πληρωμής από τα ειδοποιητήρια, προσοχή είναι άλλος από τον κωδικό πληρωμής των 120 δόσεων. Εγώ προσωπικά έκανα 6 πληρωμές για το 2019, για να είμαι σίγουρη, γιατί ο μεγάλος μου ο φόβος ήτανε μην πάνε αυτές οι πληρωμές στο πηγάδι των παλιών οφειλών.
  8. Περιμένουμε 4 ημέρες να φανούνε αυτές οι πληρωμές, τυπώνουμε τις αποδείξεις των πληρωμών μαζί με την απόδειξη της πληρωμής της 1ης δόσης και πάμε στο ΤΣΜΕΔΕ και παίρνουμε ασφαλιστική ενημερότητα για 2 μήνες

      ΤΕΛΟΣ

Edited by RENA_NA
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ...

(προερχόμενος από ενεργό διακανονισμό 100 δόσεων από το 2015 ) κι έχωντας κάνει το πρώτο στάδιο του επανυπολογισμού των οφειλών

προσπαθώ να πιστοποιηθώ στο ΚΕΑΟ στο https://apps.ika.gr/eApplicationDebtor/registration.xhtml

βάζοντας όλα τα στοιχεία που μου ζητάει μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Δεν έχετε πραγματοποιήσει login ή δεν έχετε Κλειδάριθμο στην Υπηρεσία της ΓΓΠΣ.

 

εχεις κανείς αποψη τι γίνεται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, RENA_NA said:

Με αυτούς τους κωδικούς μπαίνουμε στην Ηλεκτρονική Ενημέρωση Οφειλετών https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml , πάμε στον πίνακα χρεών και περιμένουμε κάμποσες μέρες για να μπούν οι οφειλές από το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται να μπουν όλες οι οφειλές του 2017 και του 2018 ή από επικουρικά. Μπορούμε να ξεκινήσουμε την ρύθμιση και όταν θα πιστοποιηθούν στο ΚΕΑΟ θα γίνει αναπροσαρμογή της δόσης.

Ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή των βηματων. Αν κατάλαβα καλά έκανες πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ και εκει σιγα σιγα άρχισαν να εμφανίζονται τα χρέη από το ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 και τα επιουρικά και εφαπαξ πριν το 2017 καθώς και το ΕΦΚΑ πριν το 2019;

Έχω κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ και έχουν εμφανιστεί μόνο τα χρέη του ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 αλλά οχι το επικουρικό και το εφάπαξ πριν το 2017. Να περιμένω ή πρέπει να κάνω διαφορετική πιστοποίηση; Τα χρέη που έχουν ήδη εμφανιστεί τα έχω ρυθμίσει και έχω ήδη πληρώσει και την πρώτη δόση.

1 ώρα πριν, pavla said:

Καλημέρα ...

(προερχόμενος από ενεργό διακανονισμό 100 δόσεων από το 2015 ) κι έχωντας κάνει το πρώτο στάδιο του επανυπολογισμού των οφειλών

προσπαθώ να πιστοποιηθώ στο ΚΕΑΟ στο https://apps.ika.gr/eApplicationDebtor/registration.xhtml

βάζοντας όλα τα στοιχεία που μου ζητάει μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Δεν έχετε πραγματοποιήσει login ή δεν έχετε Κλειδάριθμο στην Υπηρεσία της ΓΓΠΣ.

 

εχεις κανείς αποψη τι γίνεται;

Και εμένα το είχε βγάλει αυτό. Σε εμένα το έβγαλε οταν δεν πέρασε απο την διαδικασία εξουσιοδότησης από την σελίδα της ΑΑΔΕ. Προσπαθησε να καθαρίσεις την cache του browser ή δοκίμασε με διαφορετικό browser ή μπορείς να δοκιμάσεις αργότερα. Αν είναι το ίδιο προβλημα με το δικό μου θα προχωρήσει.

Η διαδικασία της πιστοποίησης για το ΚΕΑΟ ξεκινάει από εδω

https://www.efka.gov.gr/el/pistopoiese-opheileton

Για να περάσεις και απο την εξουσιοδότηση απο την ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ βάζοντας ως φορεα ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜ ΦΟΡΕΑ τον αριθμό δύναμης ΤΣΜΕΔΕ.

Και φυσικά έχουνε εμφανιστεί τα χρέη μόνο από ΤΣΜΕΔΕ.

Χθες μπαίνοντας στη σελίδα του ΕΦΚΑ για τα ειδοποιητήρια εμφανίστηκε μήνυμα ότι έχουν αποσταλεί τα χρέη προς ΕΦΚΑ στο ΚΕΑΟ.

Αυτά θα εμφανιστούν στην ίδια καρτέλα ή πρέπει να κάνουμε νέα εγγραφή με νέους κωδικούς και να βάλουμε φορεα ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ και ΑΜ ΦΟΡΕΑ το ΑΜΚΑ?

Μέχρι στιγμής άλλα χρέη δε φαίνονται σε αυτη την καρτέλα, ενώ αν παω να κάνω εγγραφή με νέους κωδικούς και επιλογή ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ και ΑΜΚΑ βγάζει μήνυμα:  Διαφορά στα στοιχεία σας με τα στοιχεία Μητρώου Οφειλετών

 

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Ρένα ευχαριστούμε για την πληροφόρηση

Παράθεση
  1. Εάν χρωστάμε το 2019 πρέπει να το πληρώσουμε και αυτό μέσα σε 5 ημέρες με τον κωδικό πληρωμής από τα ειδοποιητήρια, προσοχή είναι άλλος από τον κωδικό πληρωμής των 120 δόσεων. Εγώ προσωπικά έκανα 6 πληρωμές για το 2019, για να είμαι σίγουρη, γιατί ο μεγάλος μου ο φόβος ήτανε μην πάνε αυτές οι πληρωμές στο πηγάδι των παλιών οφειλών.

Πρέπει να πληρώσουμε και τα χρωστούμενα του 2019 για να πάρουμε ασφαλιστική ενημερότητα? Ομοίως και για ασφαλιστική ικανότητα?

Στο ΕΦΚΑ μου βγάζει και σε εμένα τα χρωστούμενα του ΕΦΚΑ και του ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο ΚΕΑΟ (είχα κάνει πιστοποίηση πριν περίπου 15 μέρες) μου έχει μόνο τις οφειλές του ΤΣΜΕΔΕ, οπότε απλά περιμένω ή πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία? 

Τέλος τα χρωστούμενα εφάπαξ και επικουρικό δεν μπαίνουν στην ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zio7 said:

Ρένα ευχαριστούμε για την πληροφόρηση

Πρέπει να πληρώσουμε και τα χρωστούμενα του 2019 για να πάρουμε ασφαλιστική ενημερότητα? Ομοίως και για ασφαλιστική ικανότητα?

Στο ΕΦΚΑ μου βγάζει και σε εμένα τα χρωστούμενα του ΕΦΚΑ και του ΤΣΜΕΔΕ αλλά στο ΚΕΑΟ (είχα κάνει πιστοποίηση πριν περίπου 15 μέρες) μου έχει μόνο τις οφειλές του ΤΣΜΕΔΕ, οπότε απλά περιμένω ή πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία? 

Τέλος τα χρωστούμενα εφάπαξ και επικουρικό δεν μπαίνουν στην ρύθμιση?

Ναι, πρέπει να πληρωθούν. Τα υπόλοιπα θα μπουν στο ΚΕΑΟ εν ευθέτω χρόνο και θα γίνει αναπροσαρμογή της δόσης.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cgk said:

Ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή των βηματων. Αν κατάλαβα καλά έκανες πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ και εκει σιγα σιγα άρχισαν να εμφανίζονται τα χρέη από το ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 και τα επιουρικά και εφαπαξ πριν το 2017 καθώς και το ΕΦΚΑ πριν το 2019;

Έχω κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ και έχουν εμφανιστεί μόνο τα χρέη του ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 αλλά οχι το επικουρικό και το εφάπαξ πριν το 2017. Να περιμένω ή πρέπει να κάνω διαφορετική πιστοποίηση; Τα χρέη που έχουν ήδη εμφανιστεί τα έχω ρυθμίσει και έχω ήδη πληρώσει και την πρώτη δόση.

Είσαι καλυμμένος με αυτά. Περιμένεις και θα γίνει αυτόματα η αναπροσαρμογή της δόσης.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σταθούμε λίγο στις φετεινές καταβολές . Τυπικά αυτές αποτελούν χρέη του 2018 , αφού αφορούν εκείνο το εισόδημα . Πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό , γιατί να μην ξεχνάμε ότι ΒΑΣΙΚΗ προυπόθεση για την ρύθμιση είναι η καταβολή των τρεχουσών εισφορών .

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ και έχουν εμφανιστεί μόνο τα χρέη του ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 αλλά οχι το επικουρικό και το εφάπαξ πριν το 2017. Τα χρέη που έχουν ήδη εμφανιστεί τα έχω ρυθμίσει και έχω ήδη πληρώσει και την πρώτη δόση.

Περιμένοντας να κάνω διαφορετική πιστοποίηση για τα υπόλοιπα όπως ενημερώθηκα  από ΕΦΚΑ ΤΑ  ΒΛΕΠΩ  ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ!!!!! από 480,95 σε 669,46, 

συμβαίνει και σε σας!?

image.thumb.png.be74675c3469324c993b412b3580f3f0.png

image.thumb.png.788d116ca4128986221c484cffa8c50a.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την είσοδο στον ΕΦΚΑ μου ζητήθηκε να κάνω νέα πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ . Την έκανα μετά από συνεννόηση τ/φ με υπάλληλο και μου έδωσε νέο κωδικό Μη Μισθωτών . Δεν μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο για την πιστοποίηση και τελικά μπλόκαρε με τον παλιό κωδικό και μου είπε να πάρω το 1555 . Ημουν 24ος με 30 λεπτά αναμονή , οπότε συνεχίζουμε αύριο...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.