Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

4 ώρες πριν, cgk said:

Ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή των βηματων. Αν κατάλαβα καλά έκανες πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ και εκει σιγα σιγα άρχισαν να εμφανίζονται τα χρέη από το ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 και τα επιουρικά και εφαπαξ πριν το 2017 καθώς και το ΕΦΚΑ πριν το 2019;

Έχω κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ και έχουν εμφανιστεί μόνο τα χρέη του ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2017 αλλά οχι το επικουρικό και το εφάπαξ πριν το 2017. Να περιμένω ή πρέπει να κάνω διαφορετική πιστοποίηση; Τα χρέη που έχουν ήδη εμφανιστεί τα έχω ρυθμίσει και έχω ήδη πληρώσει και την πρώτη δόση.

Και εμένα το είχε βγάλει αυτό. Σε εμένα το έβγαλε οταν δεν πέρασε απο την διαδικασία εξουσιοδότησης από την σελίδα της ΑΑΔΕ. Προσπαθησε να καθαρίσεις την cache του browser ή δοκίμασε με διαφορετικό browser ή μπορείς να δοκιμάσεις αργότερα. Αν είναι το ίδιο προβλημα με το δικό μου θα προχωρήσει.

Η διαδικασία της πιστοποίησης για το ΚΕΑΟ ξεκινάει από εδω

https://www.efka.gov.gr/el/pistopoiese-opheileton

Για να περάσεις και απο την εξουσιοδότηση απο την ΑΑΔΕ.

Σε ευχαριστώ πολύ.Όντως έχεις δίκιο . Αφού τώρα όμως πέρασα την εξουσιοδότηση της ΑΑΔΕ και προσπαθώντας να κάνω την πιστοποίηση μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

34 λεπτά πριν, pavla said:

 

Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ

Τώρα κάνεις υπομονή. Δεν έχουν μεταφερθεί ακόμα τα χρέη στο ΚΕΑΟ. Δοκίμαζε καθημερινά και κάποια στιγμή θα σε αφήσει να προχωρήσεις. Εμένα έκανε περίπου 4 ημέρες αλλά έχω διαβάσει για άλλους συναδέλφους οτι πήρε εως και 2 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ φαίνεται ότι έχουν διαβιβασθεί Πράξεις Βεβαίωσης Οφειλής στο ΚΕΑΟ...Πραγματοποίησα πιστοποίηση λοιπόν και μπαίνοντας με τους κωδικούς εμφανίζεται το ακόλουθο μήνυμα:

"Δεν υπάρχει ΑΜΟ ή υπάρχουν πολλαπλοί ΑΜΟ (Αριθμός Μητρώου Οφειλέτη)..."

Το έχει συναντήσει άλλος;

.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, cgk said:

Τώρα κάνεις υπομονή. Δεν έχουν μεταφερθεί ακόμα τα χρέη στο ΚΕΑΟ. Δοκίμαζε καθημερινά και κάποια στιγμή θα σε αφήσει να προχωρήσεις. Εμένα έκανε περίπου 4 ημέρες αλλά έχω διαβάσει για άλλους συναδέλφους οτι πήρε εως και 2 βδομάδες.

ΣΕ ευχαριστώ για ακόμη μια φορά....Μήπως η επικοινωνία με τους υπεύθυνους του ΚΕΑΟ για πιστοποίηση, επιταχύνει τη διαδικασία πιστοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavla said:

ΣΕ ευχαριστώ για ακόμη μια φορά....Μήπως η επικοινωνία με τους υπεύθυνους του ΚΕΑΟ για πιστοποίηση, επιταχύνει τη διαδικασία πιστοποίησης;

Δεν ειναι του ΚΕΑΟ το θέμα. Το ΤΣΜΕΔΕ και ο ΕΦΚΑ πρέπει να τα στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cgk said:

Δεν ειναι του ΚΕΑΟ το θέμα. Το ΤΣΜΕΔΕ και ο ΕΦΚΑ πρέπει να τα στείλουν.

Μάλλον στην περίπτωση μου του ΤΣΜΕΔΕ, μιας και δεν έχω οφειλές στον ΕΦΚΑ. Πάντως όντως στο ΤΣΜΕΔΕ φαίνεται ότι ο διακανονισμος των 100 δόσεων που είχα ότι δεν υπάρχει. Άρα κάτι προχωράει. 

 

Φαντάζομαι ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα στέλνει περιοδικά για όλα τα αιτήματα τα οφειλουμενα στο ΚΕΑΟ,  απλά είναι πόσο "μακρυά ή κοντά"  θα κάνεις το αίτημα.  Ξέρεις τι γίνεται με τις υπόλοιπες δόσεις των αναδρομικων; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavla said:

Ξέρεις τι γίνεται με τις υπόλοιπες δόσεις των αναδρομικων; 

Αν αναφέρεσαι σε αυτές του ΕΤΕΑΕΠ για το 2017 και 2018 δεν θα σταλούν στο ΚΕΑΟ από οτι κατάλαβα και πρέπει να τις πληρώνεις κανονικά και άτοκα. 

Και εγω από τις 100 δόσεις μεταφέρθηκα. Στην αρχή είδα και εγω στο ΤΣΜΕΔΕ οτι δεν εμφανιζόταν ο διακανονισμός μετά μου επιτράπηκε να κάνω πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ όπου είδα τα χρεη του ΤΣΜΕΔΕ αλλά οχι το επιουρικό και το εφαπαξ (απο τις 100 δόσεις). Προχώρησα στην ρύθμιση των 120 δόσεων και τώρα περιμένω να εμφανιστούν και τα υπόλοιπα χρέη από το επικουρικό και εφάπαξ των 100 δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, cgk said:

Αν αναφέρεσαι σε αυτές του ΕΤΕΑΕΠ για το 2017 και 2018 δεν θα σταλούν στο ΚΕΑΟ από οτι κατάλαβα και πρέπει να τις πληρώνεις κανονικά και άτοκα. 

Και εγω από τις 100 δόσεις μεταφέρθηκα. Στην αρχή είδα και εγω στο ΤΣΜΕΔΕ οτι δεν εμφανιζόταν ο διακανονισμός μετά μου επιτράπηκε να κάνω πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ όπου είδα τα χρεη του ΤΣΜΕΔΕ αλλά οχι το επιουρικό και το εφαπαξ (απο τις 100 δόσεις). Προχώρησα στην ρύθμιση των 120 δόσεων και τώρα περιμένω να εμφανιστούν και τα υπόλοιπα χρέη από το επικουρικό και εφάπαξ των 100 δόσεων.

Καλημέρα....όχι δεν αναφέρομαι στα του ΕΤΕΑΕΠ για το 2017 και το 2018 (αυτά δεν συμφέρει να τα βάλεις έντοκα, από τη στιγμή που μας τα δίνει άτοκα)....αναφέρομαι στα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ του νόμου Βρούτση (αυτά που έρχονται κάθε εξάμηνο γύρω στα 300€).......υπόψη ότι η ρύθμιση των 100δόσεων η δική μου τα συμπεριλάμβανε κι αυτά

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά @cgk & @pavla μην κάνετε παράθεση του αμέσως προηγούμενης ανάρτησης διότι και επιβαρύνεται γενικότερα δίχως λόγο το forum αλλά και δυσκολεύει στην παρακολούθηση της ενδιαφέρουσας συζήτησης.

Κάνε τε ένα κόπο και θυμηθείτε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Την καλημέρα μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αναδρομικά από τη στιγμή που δεν είναι ληξιπρόθεσμα μάλλον θα πρέπει να πληρωθούν κανονικά όταν εκδοθούν από το ΤΣΜΕΔΕ. Τα ενταγμένα στις 100 δόσεις φαντάζομαι θα εμφανιστούν κανονικά στο ΚΕΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.