Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

 @ZaXoYs

Περιμένεις να στείλουν από ΕΦΚΑ στο ΚΕΑΟ. Όταν τα στείλουν θα σου εμφανιστεί ειδοποίηση στη σελίδα των ειδοποιητηριων ΕΦΚΑ ότι πήγανε. Τότε κανείς άλλη πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ επιλέγοντας φορέα ΕΦΚΑ και κανείς άλλη ρύθμιση για αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , είχε γίνει και απο εμένα αίτηση . Αλλά είχα πατήσει την επιλογή με επανυπολογισμό .

Μου εμφάνισε τίς οφειλές μετά απο 20-25 ημέρες αλλά  μου είπαν θα χάσω μέρος χρημάτων απο τη σύνταξη και οτι μπορώ να το αναιρέσω.

Έχω πάει και στα κεντρικά του ΕΦΚΑ και μου είπαν να περιμένω . 

Εδω και 1,5 μήνα δέν έχει αλλάξει . Έχει τύχει σε κάποιον αλλλό παρόμοιο θέμα. 

Εννοείται η υπάλληλος δεν σηκώνει τα τηλέφωνα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Στις οφειλες παρουσιάζεται και μια αξιόλογη οφειλή για...άγνωστο φορέα....Ξερει κανεις τι γίνεται σε αυτη την περιπτωση η τι μπορω να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γράφω πρώτη φορά στο forum οπότε συγχωρείστε με για τις όποιες παρατυπίες.

Έχω αρκετές απορίες και εγώ.

1.  Ο @pavla ανέφερε ότι παρατήρησε κούρεμα της τάξεως του 50%. Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Το κούρεμα γίνεται αν η οφειλή είναι μεγαλύτερη από κάποιο συγκεκριμένο ποσό; Επίσης το παρατηρείς όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία και πρέπει να πληρώσεις την πρώτη δόση;

2. Οι οφειλές του ΕΤΕΑΕΠ που είναι ρυθμισμένες σε 36 δόσεις θα αφαιρεθούν από τη συγκεκριμένη ρύθμιση εφόσον τις πληρώνουμε χώρια και αν όχι έχουν αφαιρεθεί οι μέχρι τώρα πληρωμένες δόσεις;

3. Μαζί με την πρώτη δόση πληρώνεται συνολικά το ποσό που αφορά τις οφειλές ΕΦΚΑ του 2019;

4. Άκουσα ότι η μείωση του επιτοκίου στο 3% θα εφαρμοστεί αρχές Σεπτέμβρη.

5. Με τον επαναυπολογισμό είναι λίγο μεγαλύτερο το ποσό. Γιατί;

6. Αν λοιπόν κάνουμε τη ρύθμιση, πέρα από αυτή έχουμε να πληρώνουμε μόνο τα τρέχοντα του ΕΦΚΑ;(έχω χάσει τη μπάλα με αναδρομικά κλπ, συνέχεια πληρώνουμε)

 

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είχα μπει δοκιμαστικά στην πλατφόρμα πριν από 2 μήνες χωρίς να πατήσω ΥΠΟΒΟΛΗ και σήμερα πήρα έγγραφο από ΕΤΑΑ/ΤΠΕΔΕ πως για να είναι σε θέση να υπολογίσουν σχετικά με οφειλές από ασφαλιστικές εισφορές να τους προσκομίσω Πιστοποιητικό Εμπειρίας από την Δ24 του ΥΠΟΜΕΔΙ

Αφού δεν έκανα υποβολή πως το είδαν και με έστειλαν το παραπάνω???

Το έχουν ζητήσει από κανέναν άλλο?

Στην πλατφόρμα δείχνει την παρακάτω εικόνα

image.thumb.png.c237defa90bde5ddcd2b5923ac86e3d5.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μας τρέλλανες!!!

Πως μπορούμε να δούμε με ποιον φορέα κάναμε πιστοποίηση? Στο ΚΕΑΟ φαντάζομαι εννοείς...

Στην δικιά μου καρτέλα πάντως δείχνει χρωστούμενα μόνο από ΕΤΕΑΕΠ.... άρα μπήκα , μέσω ΕΦΚΑ?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11

Εσύ δεν έχεις πατήσει ακόμα το κουμπάκι να μεταφερθούν τα χρέη στο ΚΕΑΟ, είσαι στη φάση που βλέπεις τι χρωστάς και σε ρωτάει στο τέλος, να τα μεταφέρω στο ΚΕΑΟ?

Απ' ότι βλέπω από το Printscreen δε χρωστάς τίποτα, μονο του ΕΤΕΑΕΠ που είναι ρυθμισμένα ήδη και δεν ξαναρυθμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τα έχω κάνει ρύθμιση....

αντίθετα έχω κάνει αντίρρηση.... Λάθος μπερδεύτηκα με τα του ΤΜΕΔΕ που δεν φαίνονται...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου βγάζει στο ΕΤΕΑΕΠ είναι τα αναδρομικά 2017 και 2018 που είναι ήδη ρυθμισμένα σε 36 + 36 άτοκες δόσεις των 21,49€ , και δε μπαίνουν σε νέα ρύθμιση.

Στο ΤΜΕΔΕ μονο εγγυητικές κάτι άλλο εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.