Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μηνα.

Γνωριζει κανεις ο κωδικό Π2 τι ειναι;;;;;; μου τον πρόσθετη στις οφειλες το κεαο σαν κυρία οφειλή χωρίς να βάζει πρόσθετα τέλη στον πίνακα χρεών οφειλέτη. ευχαριστω

Edited by Lina Douramakou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/8/2019 at 2:25 ΜΜ, kpapaxr said:

Αυτά που σου βγάζει στο ΕΤΕΑΕΠ είναι τα αναδρομικά 2017 και 2018 που είναι ήδη ρυθμισμένα σε 36 + 36 άτοκες δόσεις των 21,49€ , και δε μπαίνουν σε νέα ρύθμιση.

Στο ΤΜΕΔΕ μονο εγγυητικές κάτι άλλο εννοεις.

Ισχυει αυτο για το ΕΤΕΑΕΠ? ΔΛΔ δεν μπαινουν σε ρύθμιση 120?

γιατι εμενα στην αιτηση που έκανα έχει οφειλή ΕΤΕΑΕΠ!

Επισης να ρωτήσω.. το ΤΕΑΜΕΔΕ τι ειναι?? αναδρομικα επιπλεον? γιατι εγώ πλήρωνα επικουρικό στα ειδοποιητήρια ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mechpc said:

Ισχυει αυτο για το ΕΤΕΑΕΠ? ΔΛΔ δεν μπαινουν σε ρύθμιση η που έκανα έχει οφειλή ΕΤΕΑΕΠ!

Επισης να ρωτήσω.. το ΤΕΑΜΕΔΕ τι ειναι?? αναδρομικα επιπλεον? γιατι εγώ πλήρωνα επικουρικό στα ειδοποιητήρια ΤΣΜΕΔΕ.

Με αυτά τα 21,49 που έχουν πληρωθεί μέχρι τώρα τι θα γίνει; Απ'όσο είδα δεν έχουν αφαιρεθεί. Επίσης από τη στιγμή που θα γίνει η ρύθμιση θα πληρώνουμε μόνο τα τρέχοντα του ΕΤΕΑΕΠ και όχι τα 21.49 και 21,49;

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα μου εμφανίζονται ως οφειλές μόνο οι υπόλοιπες 60 δόσεις της εκκαθάρισης ΕΤΕΑΕΠ ετών 2017 και 2018. Για να εμφανισθούν τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να περιμένω ή να κάνω αίτηση για ρύθμιση ;

 

 

 

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά ΕΤΕΑΕΠ με ΤΕΑΜΕΔΕ? Σαν οφειλή μου εμφανίζει ποσό από ΕΤΕΑΕΠ και τα αθροίζει με τις οφειλές του ΤΣΜΕΔΕ για να ρυθμίσω στις 120 δόσεις.

Αντίστοιχα, μετά από πιστοποίηση στο KEAO για το ΤΕΑΜΕΔΕ, δεν μου εμφανίζει οφειλή. :confused: 

Έχει κάποιος ιδέα τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

@HQ7 Εξαρτάται από των πόσων χρόνων οφειλές θες να ρυθμίσεις πρις της 31/12/2016. Γενικα ο επαναυπολογισμός αφορά οφειλές από 1/1/2002 έως και 31/12/2016, όταν δηλαδή οι μηχανικοί ήταν ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ. Για να αποφασίσεις καλύτερα θα πρέπει να δεις μετα τον επαναυπολογισμο τι κούρεμα θα έχεις στη βασική οφειλή αλλά και στην σύνταξη την οποία θα λάβεις μετά από 37 χρόνια ασφάλιση. Αν για παράδειγμα χωρίς επαναυπολογισμό δίνεις 200 ευρώ το μηνα στη ρύθμιση για 120 μήνες, με επαναυπολογισμό δίνεις 80 και η διαφορά στη σύνταξη είναι 50 ευρώ τότε ενδεχομένως να σε συμφέρει να κάνεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@voodoochile Απ'ότι μου είπαν σε επικοινωνία που έιχα με το ΚΕΑΟ, το ΤΕΑΜΕΔΕ έχει μετονομαστεί σε ΕΤΕΑΕΠ  και επι της ουσίας είναι το επικουρικό του ΤΣΜΕΔΕ. Πρέπει να ρυθμιστεί χωριστά από το ΤΣΜΕΔΕ και να λάβεις διαφορετικό κωδικό οφειλέτη για τις πληρωμές. Το ότι στο άθροισε με το ΤΣΜΕΔΕ όπως λες δεν το γνωρίζω αλλά εγώ ότι μου είπαν σου μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί κάποιος συναδελφος τώρα που φαίνεται έχει στρώσει το πράγμα να πει πως κινείσαι αναλυτικά? Υπήρχε μια αναλυτική περιγραφή αλλά έχει περάσει καιρός και έχουν αλλάξει. Εγώ από το 2013 δεν έχω πληρώσει τίποτα.

2. Τα τρέχοντα του 2019 άμα κάνεις ρύθμιση σε 120 δόσεις τα άλλα, αυτά μέχρι πότε πρέπει να πληρωθούν? Δεν υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο? Ο κωδικός τους ποτέ ελευθερώνεται ώστε να μην πηγαίνουν στα παλιά?

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MichM said:

@HQ7 Εξαρτάται από των πόσων χρόνων οφειλές θες να ρυθμίσεις πρις της 31/12/2016. Γενικα ο επαναυπολογισμός αφορά οφειλές από 1/1/2002 έως και 31/12/2016, όταν δηλαδή οι μηχανικοί ήταν ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ. Για να αποφασίσεις καλύτερα θα πρέπει να δεις μετα τον επαναυπολογισμο τι κούρεμα θα έχεις στη βασική οφειλή αλλά και στην σύνταξη την οποία θα λάβεις μετά από 37 χρόνια ασφάλιση. Αν για παράδειγμα χωρίς επαναυπολογισμό δίνεις 200 ευρώ το μηνα στη ρύθμιση για 120 μήνες, με επαναυπολογισμό δίνεις 80 και η διαφορά στη σύνταξη είναι 50 ευρώ τότε ενδεχομένως να σε συμφέρει να κάνεις.

Καλημέρα. Το κούρεμα της οφειλής το βλέπεις αφού κάνεις τη ρύθμιση;Και πως να επιλέξω με επαναυπολογισμό όταν μου βγάζει μεγαλύτερο ποσό; Έχω μπερδευτεί.

IMG_20190906_080640.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.