Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

On 6/9/2019 at 7:33 ΠΜ, katrmp said:

1. Μπορεί κάποιος συναδελφος τώρα που φαίνεται έχει στρώσει το πράγμα να πει πως κινείσαι αναλυτικά? Υπήρχε μια αναλυτική περιγραφή αλλά έχει περάσει καιρός και έχουν αλλάξει. Εγώ από το 2013 δεν έχω πληρώσει τίποτα.

2. Τα τρέχοντα του 2019 άμα κάνεις ρύθμιση σε 120 δόσεις τα άλλα, αυτά μέχρι πότε πρέπει να πληρωθούν? Δεν υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο? Ο κωδικός τους ποτέ ελευθερώνεται ώστε να μην πηγαίνουν στα παλιά?

 

Κανείς παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@katrmp Ότι αναφέρω με επιφύλαξη γιατί εμένα λογιστής μου έκανε την αίτηση. Απλά διάβασα κάποια πράγματα και επικοινώνησα με το ΚΕΑΟ κάμποσες φορές για διευκρινίσεις. 

Ο ν.4611/2019 όπου υπάγεται η ρύθμιση των 120 δόσεων αφορά οφειλές μέχρι και 31/12/2018 πράγμα το οποίο σημαίνει ότι άπαξ και αιτηθείς ρύθμιση μέχρι τέλος του 2018 θα ρυθμίσεις. Εσύ λοιπόν έχεις οφειλές στο παλιό ΤΣΜΕΔΕ και το επικουρικό του ΤΣΜΕΔΕ (ΤΕΑΜΕΔΕ) από το 2013 έως και το τέλος του 2016. Από 1/1/2017 μέχρι και 31/12/2018 έχεις οφειλές στον ΕΦΚΑ. Από την πλατφόρμα του ΕΦΚΑ θα πρέπει να αιτηθείς τρεις ξεχωριστές ρυθμίσεις: 1)ΤΣΜΕΔΕ 2) ΤΕΑΜΕΔΕ και 3) ΕΦΚΑ. Κάθε μία από αυτές τις τρεις ρυθμίσεις έχει μέγιστο αριθμό δόσεων τις 120 και ελάχιστη δόση τα 50 ευρώ. Η προθεσμία για να υποβάλεις αίτηση είναι 30/09/2019. Αυτή τη στιγμή δίχως να έχεις κάνει αίτηση, οι οφειλές σου βρίσκονται στον εκάστοτε φορέα που ανέφερα προηγουμένως. Αν αιτηθείς ρύθμιση οι οφειλές αυτές θα διαβιβαστούν στον ΚΕΑΟ ο οποίος θα εκδόσει τρεις διαφορετικές ταυτότητες οφειλέτη. Με αυτούς τους 20-ψηφιους αν θυμάμαι καλά θα καταβάλεις κάθε μήνα τη δόση σου στο ΚΕΑΟ μέσω τράπέζης ή e-banking.

 Οι οφειλές για μη μισθωτούς ασφαλισμένους στον ΕΦΚΑ για το 2019 δεν έχουν διαβιβαστεί ακόμα από τον ΕΦΚΑ στο ΚΕΑΟ προκειμένου να θεωρούνται ληξιπρόθεσμες. Αυτό θα γίνει την άνοιξη του 2020 πράγμα το οποιο σημαίνει ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις πληρώνοντας την 1η δόση για κάθε μία από τις τρεις ρυθμίσεις που αιτήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

1. Δηλαδή η ελάχιστη οφειλή είναι 150€?????

3 Χ 50€???

2. Δηλαδή θεωρητικά μέχρι άνοιξη 2019 δεν έχεις θέμα με τα του 2019?

3. Αν θυμάμαι καλά στο νήμα είχα διαβάσει ότι πρέπει εντός 5 ημερών να ρυθμίσεις τα τρέχοντα. Δεν ισχύει?

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2019 at 5:46 ΠΜ, MichM said:

@voodoochile Απ'ότι μου είπαν σε επικοινωνία που έιχα με το ΚΕΑΟ, το ΤΕΑΜΕΔΕ έχει μετονομαστεί σε ΕΤΕΑΕΠ  και επι της ουσίας είναι το επικουρικό του ΤΣΜΕΔΕ. Πρέπει να ρυθμιστεί χωριστά από το ΤΣΜΕΔΕ και να λάβεις διαφορετικό κωδικό οφειλέτη για τις πληρωμές. Το ότι στο άθροισε με το ΤΣΜΕΔΕ όπως λες δεν το γνωρίζω αλλά εγώ ότι μου είπαν σου μεταφέρω.

μπερδεμένα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

μπορείτε παρακαλώ να μου απαντήσετε στα παρακάτω:

κάποιος μηχανικός -ελεύθερος επαγγελματίας- που έχει κλείσει τα βιβλία του από 1/1/2017, που έχει οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι 31/12/16, μπορεί να διακανονήσει με τις 120 δόσεις αυτές τις οφειλές?

Σημειώνω ότι από τότε που έχει κλείσει τα βιβλία του δεν εργάζεται, άρα δεν πλήρωνε ΕΦΚΑ.  Το ΕΦΚΑ μετά από ενέργειες που έγιναν διέγραψε τις εισφορές που λανθασμένα έβγαζε από αρχές του 2017. Άρα σήμερα δεν υπάρχουν οφειλές στο ΕΦΚΑ (λόγω μή επαγγελματικής δραστηριοποίησης που αναγνωρίσθηκε από το ΕΦΚΑ).

Η βασική ερώτηση είναι αν μπορεί να διακανονιστεί (με τις 120 δόσεις) η οφειλή του ΤΣΜΕΔΕ, όντας άνεργος και έχοντας κλειστά τα βιβλία και χωρίς οφειλές στο ΕΦΚΑ (λόγω των παραπάνω).

Edited by iaktsa
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, iaktsa said:

Συνάδελφοι,

μπορείτε παρακαλώ να μου απαντήσετε στα παρακάτω:

κάποιος μηχανικός -ελεύθερος επαγγελματίας- που έχει κλείσει τα βιβλία του από 1/1/2017, που έχει οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι 31/12/16, μπορεί να διακανονήσει με τις 120 δόσεις αυτές τις οφειλές?

Σημειώνω ότι από τότε που έχει κλείσει τα βιβλία του δεν εργάζεται, άρα δεν πλήρωνε ΕΦΚΑ.  Το ΕΦΚΑ μετά από ενέργειες που έγιναν διέγραψε τις εισφορές που λανθασμένα έβγαζε από αρχές του 2017. Άρα σήμερα δεν υπάρχουν οφειλές στο ΕΦΚΑ (λόγω μή επαγγελματικής δραστηριοποίησης που αναγνωρίσθηκε από το ΕΦΚΑ).

Η βασική ερώτηση είναι αν μπορεί να διακανονιστεί (με τις 120 δόσεις) η οφειλή του ΤΣΜΕΔΕ, όντας άνεργος και έχοντας κλειστά τα βιβλία και χωρίς οφειλές στο ΕΦΚΑ (λόγω των παραπάνω).

Τελικά όντως γίνεται, έκανα τη διαδικασία υποβολής της αίτησης στη "Ρύθμιση οφειλών προς ΕΦΚΑ για ελεύθερους επαγγελματίες , αυτοαπασχολούμενους ...." και μου βγήκε το μήνυμα:

Εκτελείται εργασία προσδιορισμού της οφειλής σας. Παρακαλούμε να επανέλθετε.

Γνωρίζει κανείς πόσο χρονικό διάστημα παίρνει ο προσδιορισμός της οφειλής και σε σχέση με την καταληκτική ημερομηνία που είναι η 30/9ου;

Edited by iaktsa
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό με το βγάζει εδώ και 5-6 μήνες.... και 8/8 πήρα έγγραφο από ΕΤΕΑΠ  να στείλω στην Αθήνα πιστοποιητικό προϋπηρεσίας από την Δ24!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι ο ΚΩΔ.ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ: 90014-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΠΙΚ-ΕΦΑΠ;

Γιατί δεν εμφανιζόταν στην καρτέλα του ΕΦΚΑ μαζί με άλλες τυχόν οφειλες;

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλει την αίτηση με επανυπολογισμό των οφειλών.

Όταν πάω να δημιουργήσω κωδικούς για το ΚΕΑΟ, μου βγάζει το μήνυμα:

"Ο αριθμός μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ".

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν έχουν πάει στο ΚΕΑΟ οι οφειλές που έχω στο ΤΣΜΕΔΕ (και στο ΤΕΑΜΕΔΕ)?

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 11:33 ΜΜ, iaktsa said:

Έχω υποβάλει την αίτηση με επανυπολογισμό των οφειλών.

Όταν πάω να δημιουργήσω κωδικούς για το ΚΕΑΟ, μου βγάζει το μήνυμα:

"Ο αριθμός μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ".

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν έχουν πάει στο ΚΕΑΟ οι οφειλές που έχω στο ΤΣΜΕΔΕ (και στο ΤΕΑΜΕΔΕ)?

Το έβγαζε και εμένα για κάποιες μέρες, στη συνέχεια κατάφερα να πάρω κωδικούς αλλά όταν συνδέθηκα στο ΚΕΑΟ μου έβγαζε ότι έχω μηδενικές οφειλές και τελικά αφού πέρασαν μερικές μέρες ακόμη μου τις εμφάνισε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.