Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάση έχει, λόγω καθυστερήσεων προς το ΚΕΑΟ και χαμηλής προσέλευσης του κόσμου, αλλά μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος με αυτούς;
 

On 23/8/2019 at 11:35 ΠΜ, pavla said:

καλημέρα.....η περίπτωση η δική μου ήταν ενεργή ρύθμιση των 100 δόσεων από το Μάιο του 2015 η οποία εξυπηρετούνταν.......δεν είχα άλλες ληξιπρόθεσμες οφειλές σε ΕΦΚΑ.......εκεί οι αρχικές οφειλές που μου εμφάνισε στον ΕΦΚΑ σε σχέση με αυτές που τελικά εντάχθησαν στη ρύθμιση των 120 δόσεων είναι οι μισές; (κούρεμα περίπου 50%)...φυσικά αναφέρομαι σε κύριες οφειλές όχι σε επικουρικό ή εφάπαξ

Μα, προβλέπεται κούρεμα της κύριας οφειλής; Μήπως πρόκειται για το κεφάλαιο που ήδη αποπλήρωσες από το 2015 μέχρι σήμερα;; Και εμένα στη νέα ρύθμιση εμφάνισε το μισό κεφάλαιο από αυτό που είχε εμφανίσει στις 100 δόσεις, αλλά πληρώσαμε και 50 δόσεις από τότε!

Κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ των δύο ρυθμίσεων, για το ίδιο κεφάλαιο (μισό του αρχικού που υπαγάγαμε στις 100 δόσεις): από τη μία μεριά η παλιά έχει μεγάλα ποσά σε τόκους για τους επόμενους 50 μήνες, επειδή ανατοκίζονται από το 2015, ενώ από την άλλη η καινούργια έχει μεγάλες προσαυξήσεις γιατί υπολογίζονται με σημερινές τιμές από τότε που δημιουργήθηκε η οφειλή (π.χ. στη δική μου περίπτωση, παρά το ότι κουρεύονται κατά 85%, δίνουν μεγαλύτερο ποσό από της παλιάς ρύθμισης).

Σε εμένα έβγαλε προς ρύθμιση και μια Ειδική Προσαύξηση του 2012 που δεν την είχαν συμπεριλάβει στις 100 δόσεις και έτσι αυξήθηκε λίγο το κεφάλαιο.. Ενώ είχα κάνει κάποια στιγμή αίτηση να βγω από την ΕΙΠΡ και μάλιστα αναδρομικά, οπότε τα ποσά είχαν συμψηφιστεί με τις εισφορές. Συνέβη τίποτα αντίστοιχο σε κανέναν άλλο; Να του βρουν επιπλέον χρέη κατά την αίτηση;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 9:57 ΠΜ, voodoochile said:

Το έβγαζε και εμένα για κάποιες μέρες, στη συνέχεια κατάφερα να πάρω κωδικούς αλλά όταν συνδέθηκα στο ΚΕΑΟ μου έβγαζε ότι έχω μηδενικές οφειλές και τελικά αφού πέρασαν μερικές μέρες ακόμη μου τις εμφάνισε. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2019 at 1:59 ΜΜ, zio7 said:

το καθένα είναι ξεχωριστή ρύθμιση. 50ε ανα ρύθμιση

Το οποίο σημαίνει ότι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να πληρώνω ανά μήνα παύει να είναι 50 ευρώ αλλά  3Χ50=150€. Ποιος τα σκέφτεται αυτά;

Είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε να "μαζέψουμε" όλες τις οφειλές μαζί και να γίνει υπολογισμός δόσεων για το σύνολο που οφείλουμε σε όλους τους φορείς;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έτσι γίνεται από ρύθμιση ΤΣΜΕΔΕ 100 δόσεων ~ 65 ευρώ κατέληξα σε ρύθμιση Εικοσιέξι Χ 50,36 + Δέκα Χ  51,29 με μείωση βέβαια του υπολοίπου χρέους κατά ~1/3

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εχω βεβαίωση αναδρομικής διαγραφής απο ΔΟΥ και ΤΕΕ με ημ/νία διαγραφης την 30/6/2013. Το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αναγνωρίζει(λόγω του περίφημου ΒΔ) ως ημ/νια διαγραφής αυτήν του νομομηχανικού την που είναι η 7/12/2015(τότε έκανα την διαγραφή). Με βάση την σχετική εγκύκλιο που εκδόθηκε το 2018, θα πρέπει το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ να λάβει ως ημ/νια διαγραφής την 30/6/2013.

Εχω υποβάλλει εγγράφως αίτημα, μέσω του τοπικού υποκαταστήματος(6/2019), στο τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ ώστε να προβούν το συντομότερο δυνατό σε επανυπολογισμό και βεβαίωση της οφειλής μου για να προχωρήσω στη συνέχεια στην ρύθμιση των ασφαλιστικών οφειλών σε έως 120 δόσεις του ν.4611/2019. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτε. Στις αρχές Σεπτέμβρη εμφανίστηκαν κάποια ποσά στην εφαρμογή της ρύθμισης των 120 δόσεων αλλά είναι λάθος διότι λαμβάνεται ως ημ/νια διακοπής η 7/12/2015, ενώ παράλληλα στην σελίδα του ΚΕΑΟ εμφανίζεται ότι δε χρωστάω τίποτα. Περιττό να αναφέρω ότι στα τηλέφωνα του τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ δεν απαντά κανείς και τους έχω στείλει 3 φορές email...

Πως θα πρέπει να κινηθώ πλέον μιας και η προθεσμία για την αίτηση λήγει σε λίγες ημέρες;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1.jpg

2.jpg

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν έχω καταλάβει. Αυτο που λένε να μπουμε μεχρι 30/9 να γραφτούμε και μτά θα βγούν μέχρι το τέλος έτους τι σημαίνει? Ισχύει για μάς? Τι πρέπει ακριβώς να κάνουμε μέχρι 30/9? Και τα χρέη σε ΤΣΜΕΔΕ κλπ ταμεία θα βγούν μετά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβγαλαν να κάνεις αίτηση στον εφκα μέχρι 30.9 μας καλύπτει? Είχατε πει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση στον εφκα στο τσμεδε κλπ. Χρειαζόμασταν 3 αιτήσεις. Τώρα θα αρκεί αυτή η μία? Ένα ποσό θα βγει * 50e ή 3*50=150€?

 

Link to comment
Share on other sites

Ένταξη Ασφαλισμένων και Συνταξιούχων στη ρύθμιση των 120 δόσεων (Ν.4611/19)

Αθήνα, 24 Σεπτεμβρίου 2019


Το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και ο ΕΦΚΑ ανταποκρινόμενοι στα προβλήματα της χρόνιας έλλειψης και ποιότητας δεδομένων που εμποδίζουν τον ορθό προσδιορισμό–επανυπολογισμό των οφειλών των ασφαλισμένων και συνταξιούχων, προχώρησαν στο διαχωρισμό των σταδίων ένταξης στη ρύθμιση των 120 δόσεων του Ν.4611/19

Στο πλαίσιο αυτό η διαδικασία περιλαμβάνει τρία διακριτά βήματα ως εξής:

  • BΗΜΑ 1: είσοδος στην ηλεκτρονική εφαρμογή , επαλήθευση των στοιχείων του ασφαλισμένου /συνταξιούχου και υποβολή αιτήματος προσδιορισμού των οφειλών.
    ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΩΣ 30/9/2019 ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ
  • ΒΗΜΑ 2: Προσδιορισμός /επανυπολογισμός των οφειλών .

Στην ηλεκτρονική εφαρμογή απεικονίζονται οι οφειλές πριν και μετά τον επανυπολογισμό.

  • ΒΗΜΑ 3 : Οριστικοποίηση της ρύθμισης 
    Ο ασφαλισμένος /συνταξιούχος επιλέγει τον τρόπο υπολογισμού των οφειλών που επιθυμεί και αποδέχεται την προώθησή τους στο ΚΕΑΟ για ρύθμιση. 
    Με την εισαγωγή των ανωτέρω διακριτών βημάτων οι ασφαλισμένοι/συνταξιούχοι αρκεί να ολοκληρώσουν το πρώτο εισαγωγικό βήμα μέχρι 30/9/2019 για να κατοχυρώσουν το δικαίωμα ρύθμισης και στη συνέχεια να ολοκληρώσουν τα 2 επόμενα βήματα μόλις εμφανιστούν στην εφαρμογή οι ορθές οφειλές τους και έως την 31/12/2019

Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία ένταξης στη ρύθμιση είναι διαθέσιμες στο διαδικτυακό τόπο του ΕΦΚΑ www.efka.gov.gr  


 

Από τη Διοίκηση του ΕΦΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.