Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Εγώ δε μπορώ να κάνω το βήμα αυτό για το ΤΕΑΜΕΔΕ (επικουρικό) . Βγαζει ότι ο "Ο Αριθμός Μητρώου Φορέα δεν υπάρχει στο Μητρώο Οφειλετών ΚΕΑΟ"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προχώρησες όπως είπε ο συνάδελφος παρακάτω ?

On 8/22/2019 at 11:35 AM, kpapaxr said:

πιστοποίηση βάζοντας φορέα ΤΕΑΜΕΔΕ και ΑΜ το ΑΦΜ του.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

που σημαίνει τι σε αυτά που ρωτώ? Γιατι με τούς νόμους δεν είναι όλα αυτονόητα.

BΗΜΑ 1: είσοδος στην ηλεκτρονική εφαρμογή , επαλήθευση των στοιχείων του ασφαλισμένου /συνταξιούχου και υποβολή αιτήματος προσδιορισμού των οφειλών.
ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΩΣ 30/9/2019 ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ

Και έχεις τον χρόνο και την ηρεμία να κάνεις τα υπόλοιπα βήματα.

 

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

που σημαίνει τι σε αυτά που ρωτώ? Γιατι με τούς νόμους δεν είναι όλα αυτονόητα.

Εφόσον έχετε μπει στη σελίδα του ΕΦΚΑ και έχετε δει τις οφειλές σας (όπως η εικόνα στο post του Geopas ) μέχρι 30/09, τότε έχετε περιθώριο ως το τέλος του έτους για τα υπόλοιπα βήματα (επιλογή επανυπολογισμού - εγγραφή στο ΚΕΑΟ - επιλογή δόσεων - πληρωμή 1ης δόσης)

 

edit: με πρόλαβε ο HQ7

Edited by nikostzar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HQ7 said:

BΗΜΑ 1: είσοδος στην ηλεκτρονική εφαρμογή , επαλήθευση των στοιχείων του ασφαλισμένου /συνταξιούχου και υποβολή αιτήματος προσδιορισμού των οφειλών.
ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΩΣ 30/9/2019 ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ

Και έχεις τον χρόνο και την ηρεμία να κάνεις τα υπόλοιπα βήματα

Ευχαριστώ.

Αυτό προϋποθέτει χρόνο ή το πρώτο αυτό βήμα μπορεί να γίνει και την τελευτυαία στιγμή στις 30.9.2019??

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nikostzar said:

Εφόσον έχετε μπει στη σελίδα του ΕΦΚΑ και έχετε δει τις οφειλές σας (όπως η εικόνα στο post του Geopas ) μέχρι 30/09, τότε έχετε περιθώριο ως το τέλος του έτους για τα υπόλοιπα βήματα (επιλογή επανυπολογισμού - εγγραφή στο ΚΕΑΟ - επιλογή δόσεων - πληρωμή 1ης δόσης)

 

edit: με πρόλαβε ο HQ7

Θα ήθελα να ήξερα τι θα αλλάξει στη συνέχεια... Εγω απο τον Ιούνιο(μέχρι σήμερα(3,5 μήνες σχεδόν)  που υπέβαλλα το αίτημα(+τηλέφωνα, +email, +επισκέψεις το τοπικό υποκατάστημα) στο τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει γίνει τίποτα... Θα αλλάξει κάτι στους επόμενους 3;;; Θα απαντάνε στα τηλέφωνα οι καρεκλοκένταυροι του ΤΣΜΕΔΕ; Θα διαρρήξουν τα ιμάτια τους εξυπηρετώντας τους μηχανικούς;

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

BΗΜΑ 1: είσοδος στην ηλεκτρονική εφαρμογή , επαλήθευση των στοιχείων του ασφαλισμένου /συνταξιούχου και υποβολή αιτήματος προσδιορισμού των οφειλών.
ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΩΣ 30/9/2019 ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ

Αυτό προϋποθέτει χρόνο ή το πρώτο αυτό βήμα μπορεί να γίνει και την τελευτυαία στιγμή στις 30.9.2019?? Και θα είμαστε καλυμένοι και για ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ,  ΤΕΑΜΕΔΕ  κλπ ότι στο καλό άλλο βγάζει ότι χρωσδτάμε?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, geopas said:

Θα απαντάνε στα τηλέφωνα οι καρεκλοκένταυροι του ΤΣΜΕΔΕ;

Στο μεταξύ οι υπάλληλοι στα παλιά τοπικά (πχ Κέρκυρας) τμήματα ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους έχουν προχωρήσει τη διαδικασία.

Έκανα υπαγωγή στη ρύθμιση (για τους τρεις φορείς), πλήρωσα τις πρώτες δόσεις (αντίστοιχα), έχουν εμφανιστεί οι πληρωμές. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Στην αρχική σελίδα του ΕΦΚΑ, μέχρι προχθές, στις οικονομικές εκκρεμότητες μου εμφάνιζε και τη δόση πληρωμής από την εκκαθάριση του 2018. Τώρα δεν την εμφανίζει.

Πατάω να δω τις οφειλές μου αναλυτικά και εμφανίζει :

α) τις μη βεβαιωμένες τρέχουσες οφειλές του 2019 (που χρωστάω),

β) τις βεβαιωμένες οφειλές μόνο του έτους 2017 (το 2018 που είναι?) .

γ)ληξιπρόθεσμες έως το 2016 (συμφωνούν με το τσμεδε).

Θεωρητικά με την υπαγωγή, οι οφειλές μέχρι και το 2018 είναι μέσα στη ρύθμιση.

Μπορώ τώρα να πληρώσω  τις οφειλές του 2019 για να είμαι πλέον οκ? 

'Η υπάρχει περίπτωση τα λεφτά να πάνε σε οφειλή πχ του 2017 που έχω ρυθμίσει? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2019 at 7:56 ΜΜ, nikostzar said:

Εφόσον έχετε μπει στη σελίδα του ΕΦΚΑ και έχετε δει τις οφειλές σας (όπως η εικόνα στο post του Geopas ) μέχρι 30/09, τότε έχετε περιθώριο ως το τέλος του έτους για τα υπόλοιπα βήματα (επιλογή επανυπολογισμού - εγγραφή στο ΚΕΑΟ - επιλογή δόσεων - πληρωμή 1ης δόσης)

 

edit: με πρόλαβε ο HQ7

Αυτό το ξέρουμε σίγουρα? Γιατί έχω μια μεγάλη διαφωνία επί τούτου με τον λογιστή μου (και πάτερα μου). Εγώ μαζί σου είμαι. Αυτό αντιλαμβάνομαι ότι είναι το πρώτο βήμα που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.