Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

On 22/9/2019 at 2:12 ΜΜ, geopas said:

Καλησπέρα σας!

Εχω βεβαίωση αναδρομικής διαγραφής απο ΔΟΥ και ΤΕΕ με ημ/νία διαγραφης την 30/6/2013. Το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αναγνωρίζει(λόγω του περίφημου ΒΔ) ως ημ/νια διαγραφής αυτήν του νομομηχανικού την που είναι η 7/12/2015(τότε έκανα την διαγραφή). Με βάση την σχετική εγκύκλιο που εκδόθηκε το 2018, θα πρέπει το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ να λάβει ως ημ/νια διαγραφής την 30/6/2013.

Εχω υποβάλλει εγγράφως αίτημα, μέσω του τοπικού υποκαταστήματος(6/2019), στο τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ ώστε να προβούν το συντομότερο δυνατό σε επανυπολογισμό και βεβαίωση της οφειλής μου για να προχωρήσω στη συνέχεια στην ρύθμιση των ασφαλιστικών οφειλών σε έως 120 δόσεις του ν.4611/2019. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτε. Στις αρχές Σεπτέμβρη εμφανίστηκαν κάποια ποσά στην εφαρμογή της ρύθμισης των 120 δόσεων αλλά είναι λάθος διότι λαμβάνεται ως ημ/νια διακοπής η 7/12/2015, ενώ παράλληλα στην σελίδα του ΚΕΑΟ εμφανίζεται ότι δε χρωστάω τίποτα. Περιττό να αναφέρω ότι στα τηλέφωνα του τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ δεν απαντά κανείς και τους έχω στείλει 3 φορές email...

Πως θα πρέπει να κινηθώ πλέον μιας και η προθεσμία για την αίτηση λήγει σε λίγες ημέρες;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1.jpg

2.jpg

Υποβάλλοντας κάποιος έγγραφη αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ, τι ακριβώς θα πρέπει να περιμένει;

α. Κάποια επίσημη έγγραφη απάντηση;

β. Αυτόματη ενημέρωση του συστήματος με τα διορθωμένα ποσά;

Γνωρίζει κανείς απο εσάς;

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο μεχρι 31/12/2019 αν έχεις κανει το α βημα ισχύει

1.και για αγρότες που έχουν μόνο ογα (και άρα εμφανίστηκε αμέσως η οφειλή)?

2. και για μόνο ΟΑΕΕ (πρώην τεβε) που και αυτη η οφειλή εμφανιστηκε αμέσως?

3.Δηλαδη αρκει το α βημα και έχεις μέχρι 31/12 να πατήσεις το κουμπί τής αιτησης?

4. <<Δεν έχω υποβάλει αίτημα υπαγωγής στο άρθρο 3 του Ν.4554/2018 περί εύλογης αμφιβολίας οφειλών το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα>>

αυτο το κλικάρουμε , σωστα? αλλιώς δεν προχωρα.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2019 at 3:03 ΜΜ, emnikol said:

Απλώς να έχει κάνει μέχρι την 30-9-2019 την "Αίτηση προσδιορισμού-επανυπολογισμού οφειλών προς ρύθμιση Ν.4611/2019" και να τσεκάρει ότι κάτω από τα "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ" γράφει με κόκκινα γράμματα Η αίτηση σας καταχωρίστηκε εμπρόθεσμα. και θα είναι καλυμμένη. Μετά θα περιμένει μέχρι τις 31-12-2019 να ενημερωθεί αυτή η Αίτηση της με τις οφειλές της. Αν αυτό γίνει τότε την ΥΠΟΒΑΛΕΙ και μετά συνεχίζει πλέον στο ΚΕΑΟ.. Αν δεν ενημερωθεί μέχρι τις 31-12-2019 να μην ανησυχεί. Έτσι κι αλλιώς οι δικηγόροι ΠΙΕΣΑΝ και δόθηκε αυτή η αναβολή μέχρι τις 31-12-2019. Αυτοί θα πιέσουν πάλι και θα πάρουν σίγουρα κι άλλη παράταση αν οι οφειλές δεν έχουν σταλεί μέχρι τότε. Κάτι αντίστοιχο έκανε και θα κάνει και το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ!!! (Λέμε και καμιά μ@λ@κι@ να περνά η ώρα!!)

Ο λογιστής μου επιμένει ότι δεν φτάνει αυτό το πρώτο βήμα και δεν ξέρω τι να κάνω 😕

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thief7710 said:

Ο λογιστής μου επιμένει ότι δεν φτάνει αυτό το πρώτο βήμα και δεν ξέρω τι να κάνω 😕

Και ποια είναι η απάντηση του στην διευκρίνιση που εξέδωσε ο εφκα? Άλλα ελληνικά διαβάζει ο καθένας μας? Μου κάνει εντύπωση πως την ερμηνεύει?

Link to comment
Share on other sites

thief7710 με όλο το σεβασμό αγνόησε τον. Ο δικός μου (τυχαίνει και φίλος), μου έχει πει ευθέως, ξέρω οτι το ψάχνεις κι εσύ, και πολλές φορές σε ακούω γιατί δεν είναι δυνατόν να εχουμε (οι λογιστές) τα πάντα υπόψη ολη την ώρα. Και ως απόδειξη του ανωτέρω, επειδή λόγω δουλειάς ασχολουμαι πολύ και με νομική και λογιστικη γραφειοκρατία του ΕΛΚΕ (για τα πρότζεκτ) το τι παπάτζες λένε λογιστές σε συναδέλφους μηχανικούς είναι το κάτι άλλο...

Edited by Baudolino
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2019 at 7:12 ΜΜ, zvasilia said:

Να κάνω μια αφελή ερώτηση. Έστω ότι κάνω ρύθμιση με τις 120 δόσεις και το μόνο χρέος που έχω είναι τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ. Τι γίνεται με τα υπόλοιπα αναδρομικά που θα βγαίνουν κάθε εξάμηνο (νομίζω μέχρι το Β' 2016)?  Δεδομένου ότι είναι χρέη προ της 31/12/2018, δυνητικά εντάσσονται στον Ν.4611/2019 αλλά δεν έχουν ακόμη πιστοποιηθεί (ή δεν μας έχουν γνωστοποιηθεί) και προφανώς δεν μπορούν να συμπεριληφθούν σήμερα.

Ν.4611/2019 Αρ.10, Παρ. 2. Αν μετά από έλεγχο προκύψει οφειλή αναγόμενη σε χρονική περίοδο της ρύθμισης, είναι δυνατή είτε η εφάπαξ εξόφλησή της είτε η ένταξή της στη ρύθμιση με ανακαθορισμό των ποσών της ρύθμισης. 

 

10 ώρες πριν, katrmp said:

αυτο μεχρι 31/12/2019 αν έχεις κανει το α βημα ισχύει

1.και για αγρότες που έχουν μόνο ογα (και άρα εμφανίστηκε αμέσως η οφειλή)?

Με βάση την ανακοίνωση του ΕΦΚΑ αλλά και το άρθρο 64 του αναπτυξιακού (δεν γνωρίζω αν έχει ψηφιστεί ακόμα), ΝΑΙ.

2. και για μόνο ΟΑΕΕ (πρώην τεβε) που και αυτη η οφειλή εμφανιστηκε αμέσως?

Με βάση την ανακοίνωση του ΕΦΚΑ αλλά και το άρθρο 64 του αναπτυξιακού (δεν γνωρίζω αν έχει ψηφιστεί ακόμα), ΝΑΙ.

3.Δηλαδη αρκει το α βημα και έχεις μέχρι 31/12 να πατήσεις το κουμπί τής αιτησης?

Έχεις μέχρι 31/12 να ολοκληρώσεις τη ρύθμιση, δηλαδή να πατήσεις το κουμπί της αίτησης στη σελίδα του ΕΦΚΑ, να δημιουργήσεις λογαριασμό(-ούς) στη σελίδα του ΚΕΑΟ, να επιλέξεις αριθμό δόσεων και μα πληρώσεις την 1η δόση (" η πρώτη δόση της ρύθμισης καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα υπαγωγής στη ρύθμιση" ).

4. <<Δεν έχω υποβάλει αίτημα υπαγωγής στο άρθρο 3 του Ν.4554/2018 περί εύλογης αμφιβολίας οφειλών το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα>>

αυτο το κλικάρουμε , σωστα? αλλιώς δεν προχωρα.

Σωστά

 

Γενικά, αν δεν περιμένετε κάποια τροποποίηση των οφειλών στη σελίδα του ΕΦΚΑ (πχ. αναδρομική διαγραφή από ΕΦΚΑ ή καθυστέρηση ενημέρωσης από ΤΣΜΕΔΕ) δεν υπάρχει λόγος να μην προχωρήσετε την αίτηση (επιλογή επανυπολογισμού ή μη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές στην εφορία ενδέχεται να επηρεάσουν τη ρύθμιση 120 δόσεων για τα ασφαλιστικά ταμεία?

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2019 at 3:03 ΜΜ, emnikol said:

Απλώς να έχει κάνει μέχρι την 30-9-2019 την "Αίτηση προσδιορισμού-επανυπολογισμού οφειλών προς ρύθμιση Ν.4611/2019" και να τσεκάρει ότι κάτω από τα "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ" γράφει με κόκκινα γράμματα Η αίτηση σας καταχωρίστηκε εμπρόθεσμα. και θα είναι καλυμμένη. Μετά θα περιμένει μέχρι τις 31-12-2019 να ενημερωθεί αυτή η Αίτηση της με τις οφειλές της. Αν αυτό γίνει τότε την ΥΠΟΒΑΛΕΙ και μετά συνεχίζει πλέον στο ΚΕΑΟ.. Αν δεν ενημερωθεί μέχρι τις 31-12-2019 να μην ανησυχεί. Έτσι κι αλλιώς οι δικηγόροι ΠΙΕΣΑΝ και δόθηκε αυτή η αναβολή μέχρι τις 31-12-2019. Αυτοί θα πιέσουν πάλι και θα πάρουν σίγουρα κι άλλη παράταση αν οι οφειλές δεν έχουν σταλεί μέχρι τότε. Κάτι αντίστοιχο έκανε και θα κάνει και το ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ!!! (Λέμε και καμιά μ@λ@κι@ να περνά η ώρα!!)

Αν γράφει με πράσινα γράμματα "Το  αίτημα σας υποβλήθηκε επιτυχώς" τι κάνουμε; Αστειάκι, παρόλο που η κατάσταση δεν νομίζω ότι σηκώνει αστεία. Απλά έχω κάνει την αίτηση από 10/06 και πιθανώς να έχει αλλάξει το φορμάρισμα των εγγράφων. (?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.