Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια SOS!!!!

εκανα του αδελφου μου στις 7/10. Ολοκληρωσα ΟΛΟ το 1ο βημα , οπότε μοιυ έγραψε επιτυχώς και πήρα και αριθμό υποβολής. Χρεη ΟΑΕΕ και ΕΦΚΑ με επαναυπολογισμό. Σημερα εκανα πιστοποιηση στο ΚΕΑΟ για ΕΦΚΑ και για ΟΑΕΕ. Εφκα βγαζει το 2017 και με αφηνει να κάνω ρυθμιση. ΟΑΕΕ ενω με άφησε να κάνω πιστοποίηση πατάω ρυθμιση οφειλών και βγάζει ότι <<δεν υπάρχουν οφειλές πρός ρύθμιση>>. Το θέμα στο ΚΕΑΟ στην ενημέρωση χρεών ΥΠΑΡΧΟΥΝ όλα τα χρέη και μάλιστα χωρίς επαναυπολογισμό, που πάει να πεί ότι στο ΚΕΑΟ έχουν πάει. 

Εχω τρελαθει μήπως έληξε για ΟΑΕΕ στίς 7/10 τελειωτικά? δηλαδή μήπως έπρεπε να τελειώσω την αιτηση 7/10 και ο ΟΑΕΕ δεν έχει μεχρι 31/12? Εκτός και τα χρεη είχαν πάει στον ΚΕΑΟ από παλιά (για αυτο με αφησε να κάνω πιστοποιηση) , αλλά δεν εχει πάει ακόμα το αίτημα ρυθμισης??

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσιεύσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά συνάδελφε  , εγώ δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτό το θέμα της 31/12.
Επίσης η όλη διαδικασία ήταν ( χωρίς λόγο ) περίπλοκη και αβέβαιη.
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
 

Link to comment
Share on other sites

εχω τρελαθει και στα 3 τηλεφωνα που δινουν δεν σηκωνουν .

edit: Μιλησα και πραγματικά ήταν καθυσηχαστικοί, ότι δεν χάνεται η ρυθμιση, κι ας φαίνονται τα χρέη δεν πειράζει, αλλά επειδή έχω διαλέξει με επαναυπολογισμο η νέα καρτέλα δεν έχει πάει!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσιεύσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει λιγακι ...

εχω κανει αιτηση για 120 δοσεις 

μπηκα στο κεαο οπως πρεπει και για τα χρεοι πριν το 17 μου τα εμφανιζει καλα και μου κανει ρυθμιση οπως πρεπει 

για τα χρεει του εφκα μου εμφανιζει μονο για το 2017 και μπορω να κανω ρυθμιση ... αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να περιμενω να εμφανιστουν και του 2018 ;;; και αν ναι ποτε θα εμφανιστουν ;;; αν και στην πραγματικοτητα βεβαια οταν γινει η εκκαθαρισει με το πραγματικο εισοδημα του 2018 δεν θα χρωσταω ... 

οπως και να εχει ομως μπορω να κανω ρυθμισει μονο για το 2016 και πριν και τα αλλα να τα αφησω ;;; ή θα χαθει η ρυθμισει και ποτε θα γινει αυτο ;;; σας μπερδεψα ;;;;  

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσιεύσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος πως μπορώ να βρω τη ταυτότητα οφειλης για τις 120 δόσεις;

Μέσω του ΕΦΚΑ ,δεν βρήκα άκρη με τους κωδικούς taxisnet και στο τσμεδε Λιβαδειάς δεν γνωρίζουν καθόλου .

 

Τελικά πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό στη σελίδα του ΕΦΚΑ -ΚΕΑΟ και από εκεί έκανα υποβολή.

Η πρώτη αίτηση ήταν για προσδιορισμό οφειλής , με είχαν μπερδέψει.

Υποβλήθηκε επιτυχώς η ρύθμιση 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2019 at 8:40 ΠΜ, banskoboy said:

πρέπει να κάνεις λογαριασμο στο ΚΕΑΟ και εκει θα σου βγάλει την ταυτοτητα οφειλής.

Έχεις  δίκιο , δημιούργησα λογαριασμό και έγινε υποβολή ρύθμισης και εμφάνισε τη ταυτότητα οφειλής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με το που έκανες εγγραφή κεαο σου εμφάνισε τα χρέη? Εγγραφή κεαο έχω κάνει και για τα 3 ταμεία  . Τόσο καιρό τσμεδε δεν μου έχει εμφανίσει, ούτε Ετεαπ (τα έχω βάλει με επαναπροσδιορισμο) και εφκα μόνο το 2017 , οπότε περιμένω να εμφανιστουν για να υποβάλλω.

Εσας τα εμφάνισε? Μήπως ήταν χωρίς επαναπροσδιορισμο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Στήν αρχική υποβολή είχα δηλώσει με επαναυπολογισμό .

Αλλά επειδή έχω υποβάλει και αίτημα σύνταξης 40% θα έχανα ένα ποσοστό από τη σύνταξη.

Οπότε πήγα στα κεντρικά και έκανα αίτηση χωρίς επαναυπολογισμό και σε 2 με 3 εβδομάδες το διόρθωσαν .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.